Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Pierwsza taka operacja w Polsce i druga na świecie!…
2021-12-01, 17:11 Autor:

Pierwsza taka operacja w Polsce i druga na świecie! Prof. Jerzy Sacha o operacji zastawki serca z użyciem hologramu pokazującego serce w czasie rzeczywistym

Pierwsza taka operacja w Polsce i druga na świecie! Prof. Jerzy Sacha o operacji zastawki serca z użyciem hologramu pokazującego serce w czasie rzeczywistym
Hologramy w służbie zdrowia [fot. USK Opole]
Hologramy w służbie zdrowia [fot. USK Opole]
Hologramy w służbie zdrowia [fot. USK Opole]
Hologramy w służbie zdrowia [fot. USK Opole]
Hologramy w służbie zdrowia [fot. USK Opole]
Hologramy w służbie zdrowia [fot. USK Opole]
Hologramy w służbie zdrowia [fot. USK Opole]
Hologramy w służbie zdrowia [fot. USK Opole]
Hologramy w służbie zdrowia [fot. USK Opole]
Hologramy w służbie zdrowia [fot. USK Opole]
- Można powiedzieć, że wykonaliśmy zabieg w rozszerzonej rzeczywistości. Kierowaliśmy się obrazowaniem holograficznym - powiedział w Popołudniowej Loży Radiowej prof. Jerzy Sacha, kierownik Pracowni Badań Hemodynamicznych Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu, prof. Politechniki Opolskiej.
Lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu pod kierownictwem prof. Sachy naprawili pacjentowi zastawkę serca bez otwierania mu klatki piersiowej. Przy zabiegu wykorzystano tworzony, co ważne, w czasie rzeczywistym hologram.

Obraz hologramu widać tylko przy użyciu specjalnych okularów. - Operator widział pewne byty, których nikt więcej na sali nie widział. Mało tego, mogliśmy w te byty ingerować, obracać je, "nurkować" w struktury serca - opowiadał prof. Sacha.

Podkreślał, że działo się to w czasie operacji, a hologram zmieniał się w czasie rzeczywistym, czyli wszystko to, co lekarz wykonał na sercu pacjenta, było widać na hologramie.

- Obraz hologramu jest przestrzenny i to poczucie przestrzeni bardzo pomaga wykonywaniu zabiegu. Na tym polegała unikalność tego zabiegu. Hologramy można użyć do diagnostyki, natomiast my mieliśmy na bieżąco obraz serca - tłumaczył.

Operacja zastawki mitralnej z użyciem hologramu była pierwszym zabiegiem w Polsce, drugim na świecie. Kilka miesięcy temu wykonali go lekarze w Wiedniu.

- Zupełnie nowe obrazowanie wchodzi do medycyny. To krok na przód, zupełnie nowa płaszczyzna, która się otwiera. Kilka dni temu był duży, międzynarodowy kongres w Londynie dotyczący chorób zastawkowych, środowisko międzynarodowe nawet nie wie o istnieniu takiej nowej technologii, która się budzi, a została stworzona przez firmę z Polski.

- W piątek będziemy prezentować to na jednym z najważniejszych kongresów w Europie dotyczący kardiologii interwencyjnej. Jest już zainteresowanie, zostaliśmy momentalnie przyjęci na kongres i jesteśmy pierwsi do prezentacji - powiedział prof. Jerzy Sacha.

Urządzenie, które tworzy hologramy zostało stworzone przez polską firmę.
- Ten hologram jest najlepszym obecnie systemem. Oni są dużo do przodu w porównaniu z firmą niemiecką, lub firmami amerykańskimi. To jest top.

Gość Radia Opole podkreślał także, że pacjent po wykonaniu zabiegu bardzo szybko odczuł poprawę zdrowia.

Zabieg z użyciem hologramu przeprowadzony w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym będzie opisany w międzynarodowych czasopismach naukowych i prezentowany na kongresach branżowych.

Prof. Sacha zapowiada, że urządzenie tworzące hologramy w czasie operacji będzie wykorzystywane w USK w Opolu także przy kolejnych zabiegach.

Zobacz także

2021-12-28, godz. 08:44 Szymon Ogłaza o brakujących pieniądzach we wkładach własnych do inwestycji drogowych i kolejowych - Zrobiliśmy więcej niż mieliśmy zaplanowane - powiedział w Porannej Loży Radiowej Szymon oGlaza, członek zarządu województwa, z którym rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-27, godz. 13:25 Katarzyna Czochara o wecie prezydenta do ustawy medialnej, obwodnicach i nowej "S" z Prądów do Blachowni, tarczy antyinflacyjnej… - Na pewno będziemy się nad tą ustawą pochylać. To ważna ustawa, ona reguluje zapisy prawa unijnego. Myślę, że dalsze prace spowodują, że jednak ta… » więcej 2021-12-27, godz. 08:46 Sławomir Kłosowski o tym, że sytuacja epidemiologiczna w Opolu jest najgorsza w Polsce, ale też o tym, że "widać… - Zadziwiająca jest sytuacja Opola w prognozach matematyków. Widać mocno utrzymujący się wariant Delta. Opole nabija nam wysoką średnią krajową i wysoką… » więcej 2021-12-23, godz. 14:49 Dr Ewa Kosowska-Korniak o zasadach dobrej rozmowy przy wigilijnym stole O tym jak rozmawiać przy wigilijnym stole, jakie tematy poruszać, a czego lepiej unikać i o tym jak ważne jest słuchanie - gościem Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-24, godz. 08:53 Ks. Waldemar Klinger w wigilijny poranek o tym, że Jezus ma sporą konkurencję i próbach laicyzacji Świąt - Pan Jezus ma ostrą konkurencję - powiedział w Porannej Loży Radiowej ks. Waldemar Klinger, proboszcz opolskiej katedry z którym rozmawialiśmy w wigilijny… » więcej 2021-12-23, godz. 17:45 Popołudniowa Loża Radiowa "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" o ekonomicznych prognozach na 2022 rok Gośćmi Loży byli dr Jerzy Szteliga (OPZZ), Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo Handlowa) i dr… » więcej 2021-12-23, godz. 14:08 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z ks. prof. dr hab. Witoldem Kaweckim Dzień przed Wigilią w Południowej Loży nie mogło zabraknąć wątku religijnego. Skąd próby laicyzacji Świąt Bożego Narodzenia i czy są skuteczne? O… » więcej 2021-12-23, godz. 08:56 Wojciech Komarzyński o grudniowych naborach w ARiMR i podsumowaniu działalności w 2021 - Dzięki wsparciu, Koła Gospodyń Wiejskich doskonale się rozwijają i kultywują tradycje śląska opolskiego - mówił w Porannejosy Radiowej Wojciech Komarzynski… » więcej 2021-12-22, godz. 18:28 Dr Ewelina Klimczak z CMJW o tym jak spędzano Boże Narodzenie w obozach jenieckich » więcej 2021-12-22, godz. 13:46 Martyna Nakonieczny z klubu PiS komentuje budżet województwa na 2022 rok » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »