Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Pierwsza taka operacja w Polsce i druga na świecie!…
2021-12-01, 17:11 Autor:

Pierwsza taka operacja w Polsce i druga na świecie! Prof. Jerzy Sacha o operacji zastawki serca z użyciem hologramu pokazującego serce w czasie rzeczywistym

Pierwsza taka operacja w Polsce i druga na świecie! Prof. Jerzy Sacha o operacji zastawki serca z użyciem hologramu pokazującego serce w czasie rzeczywistym
Hologramy w służbie zdrowia [fot. USK Opole]
Hologramy w służbie zdrowia [fot. USK Opole]
Hologramy w służbie zdrowia [fot. USK Opole]
Hologramy w służbie zdrowia [fot. USK Opole]
Hologramy w służbie zdrowia [fot. USK Opole]
Hologramy w służbie zdrowia [fot. USK Opole]
Hologramy w służbie zdrowia [fot. USK Opole]
Hologramy w służbie zdrowia [fot. USK Opole]
Hologramy w służbie zdrowia [fot. USK Opole]
Hologramy w służbie zdrowia [fot. USK Opole]
- Można powiedzieć, że wykonaliśmy zabieg w rozszerzonej rzeczywistości. Kierowaliśmy się obrazowaniem holograficznym - powiedział w Popołudniowej Loży Radiowej prof. Jerzy Sacha, kierownik Pracowni Badań Hemodynamicznych Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu, prof. Politechniki Opolskiej.
Lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu pod kierownictwem prof. Sachy naprawili pacjentowi zastawkę serca bez otwierania mu klatki piersiowej. Przy zabiegu wykorzystano tworzony, co ważne, w czasie rzeczywistym hologram.

Obraz hologramu widać tylko przy użyciu specjalnych okularów. - Operator widział pewne byty, których nikt więcej na sali nie widział. Mało tego, mogliśmy w te byty ingerować, obracać je, "nurkować" w struktury serca - opowiadał prof. Sacha.

Podkreślał, że działo się to w czasie operacji, a hologram zmieniał się w czasie rzeczywistym, czyli wszystko to, co lekarz wykonał na sercu pacjenta, było widać na hologramie.

- Obraz hologramu jest przestrzenny i to poczucie przestrzeni bardzo pomaga wykonywaniu zabiegu. Na tym polegała unikalność tego zabiegu. Hologramy można użyć do diagnostyki, natomiast my mieliśmy na bieżąco obraz serca - tłumaczył.

Operacja zastawki mitralnej z użyciem hologramu była pierwszym zabiegiem w Polsce, drugim na świecie. Kilka miesięcy temu wykonali go lekarze w Wiedniu.

- Zupełnie nowe obrazowanie wchodzi do medycyny. To krok na przód, zupełnie nowa płaszczyzna, która się otwiera. Kilka dni temu był duży, międzynarodowy kongres w Londynie dotyczący chorób zastawkowych, środowisko międzynarodowe nawet nie wie o istnieniu takiej nowej technologii, która się budzi, a została stworzona przez firmę z Polski.

- W piątek będziemy prezentować to na jednym z najważniejszych kongresów w Europie dotyczący kardiologii interwencyjnej. Jest już zainteresowanie, zostaliśmy momentalnie przyjęci na kongres i jesteśmy pierwsi do prezentacji - powiedział prof. Jerzy Sacha.

Urządzenie, które tworzy hologramy zostało stworzone przez polską firmę.
- Ten hologram jest najlepszym obecnie systemem. Oni są dużo do przodu w porównaniu z firmą niemiecką, lub firmami amerykańskimi. To jest top.

Gość Radia Opole podkreślał także, że pacjent po wykonaniu zabiegu bardzo szybko odczuł poprawę zdrowia.

Zabieg z użyciem hologramu przeprowadzony w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym będzie opisany w międzynarodowych czasopismach naukowych i prezentowany na kongresach branżowych.

Prof. Sacha zapowiada, że urządzenie tworzące hologramy w czasie operacji będzie wykorzystywane w USK w Opolu także przy kolejnych zabiegach.

Zobacz także

2021-12-31, godz. 13:15 Piotr Mielec podsumowuje kondycję branży turystycznej i działaność OROT-u » więcej 2021-12-31, godz. 08:50 Piotr Moc o nowej ramówce Radia Opole na 2022 rok: więcej pasm towarzyszących, więcej muzyki i akcja letnia wspólna… - Będzie dużo muzyki, bo słuchacze to lubią. Przekonaliśmy się o tym w ostatnim czasie kiedy zmieniliśmy playlistę, tej przestrzeni muzycznej jest więcej… » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Pracodawcy, związkowcy, eksperci" radiowa debata o technologii 5G i brakujących rękach do pracy w Norwegii » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Prosto z sejmu" w Loży radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z publicystą Piotrem Semką COVID-19, media, politycy, internetowy hejt - w dzisiejszym programie redaktor Magdalena Ogórek w rozmowie z publicystą Piotrem Semką ("Do Rzeczy") podsumowali… » więcej 2021-12-30, godz. 09:43 Sebastian Szczurek o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym i zmianach w 500 plus » więcej 2021-12-29, godz. 13:09 Martyna Kolemba o aplikacji edukacyjnej (O)polska Historia - Aplikacja pokazuje dzieje naszego regionu - mówiła w Popołudniowej Loży Radowej Martyna Kolemba Gaschka, rzecznik wojewody opolskiego. » więcej 2021-12-29, godz. 12:57 Piotr Bujak o dofinansowaniu budowy obwodnicy Głogówka ale i problemie związanym z wkładem własnym do inwestycji - Dla nas to historyczna szansa, ale trochę jesteśmy na zakręcie - mówił w samorządowej odsłonie Loży Radiowej Piotr Bujak, burmistrz Głogówka. O środki… » więcej 2021-12-29, godz. 08:57 Dariusz Madera podsumowuje rok pracy szpitala tymczasowego i szczepieniach na COVD-19 - Widzimy, że tych pacjentów po szczepieniach trafia do szpitala tymczasowego bardzo mało - mówił w Porannej Loży Radiowej dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala… » więcej 2021-12-28, godz. 16:11 "Spięcie" - magazyn międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia. Wśród gości: Sebastian Kaleta, Władysław… » więcej 2021-12-28, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizują najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. O czym dziś w program… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »