Radio Opole » Otwarty mikrofon Radia Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Krzysztof Danków, prezes stowarzyszenia 'Masz jaja…
2021-12-01, 13:27 Autor: Joanna Matlak

Krzysztof Danków, prezes stowarzyszenia "Masz jaja, idź na badania" o akcji Movember i badaniach profilaktycznych męskich chorób

Krzysztof Danków
- Do badań namawiają panów kobiety, za co trzeba im serdecznie podziękować - mówił w Południowej Loży Radiowej Krzysztof Danków, prezes stowarzyszenia "Masz jaja, idź na badania".
Listopad był miesiącem w którym na całym świecie poruszana była tematyka regularnych badań profilaktycznych wśród mężczyzn. Chodzi przede wszystkim o działania edukacyjne, które skupiają się wokół raka jąder i raka prostaty. Aby zwrócić uwagę na potrzebę badań, mężczyźni zapuszczali wąsy w ramach akcji "Movember". Movember to połączenie dwóch słów "moustache" i "november". Na Opolszczyźnie akcję mocno promowało stowarzyszenie "Masz jaja, idź na badania", którego prezesem jest Krzysztof Danków.

- My zwracamy uwagę na to, żeby mężczyźni się badali, ale solidaryzujemy się z tymi którzy już walczą z tą chorobą, a jest ich z roku na rok coraz więcej. Nasza akcja polega na tym, żeby wyprzedzić chorobę, żeby widzieć jak wykonywać samobadanie, bo sami możemy się skontrolować. A do lekarza idziemy raz do roku zrobić badanie USG - mówił nasz gość.

Często zdarza się, że mężczyźni nie są chętni do rozmów o badaniach, trudności są z przekonaniem ich do ich wykonywania. - Niestety, tak to wygląda, próbujemy dotrzeć do mężczyzn bezpośrednio i pośrednio przez ich partnerki. Tu jest ich naprawdę duża rola, wielkie podziękowanie dla kobiet, bo one mężczyzn popychają i zachęcają - mówił Krzysztof Danków.

- Z męskimi badaniami jest trochę jak z tymi ginekologicznymi. Jest element wstydu i nagości. Na pewno dla niektórych jest to dyskomfort - dodał nasz gość.
Z Krzysztofem Danków rozmawia Joanna Matlak (01.12.2021)

Zobacz także

2021-12-31, godz. 13:15 Piotr Mielec podsumowuje kondycję branży turystycznej i działaność OROT-u » więcej 2021-12-31, godz. 08:50 Piotr Moc o nowej ramówce Radia Opole na 2022 rok: więcej pasm towarzyszących, więcej muzyki i akcja letnia wspólna… - Będzie dużo muzyki, bo słuchacze to lubią. Przekonaliśmy się o tym w ostatnim czasie kiedy zmieniliśmy playlistę, tej przestrzeni muzycznej jest więcej… » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Pracodawcy, związkowcy, eksperci" radiowa debata o technologii 5G i brakujących rękach do pracy w Norwegii » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Prosto z sejmu" w Loży radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z publicystą Piotrem Semką COVID-19, media, politycy, internetowy hejt - w dzisiejszym programie redaktor Magdalena Ogórek w rozmowie z publicystą Piotrem Semką ("Do Rzeczy") podsumowali… » więcej 2021-12-30, godz. 09:43 Sebastian Szczurek o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym i zmianach w 500 plus » więcej 2021-12-29, godz. 13:09 Martyna Kolemba o aplikacji edukacyjnej (O)polska Historia - Aplikacja pokazuje dzieje naszego regionu - mówiła w Popołudniowej Loży Radowej Martyna Kolemba Gaschka, rzecznik wojewody opolskiego. » więcej 2021-12-29, godz. 12:57 Piotr Bujak o dofinansowaniu budowy obwodnicy Głogówka ale i problemie związanym z wkładem własnym do inwestycji - Dla nas to historyczna szansa, ale trochę jesteśmy na zakręcie - mówił w samorządowej odsłonie Loży Radiowej Piotr Bujak, burmistrz Głogówka. O środki… » więcej 2021-12-29, godz. 08:57 Dariusz Madera podsumowuje rok pracy szpitala tymczasowego i szczepieniach na COVD-19 - Widzimy, że tych pacjentów po szczepieniach trafia do szpitala tymczasowego bardzo mało - mówił w Porannej Loży Radiowej dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala… » więcej 2021-12-28, godz. 16:11 "Spięcie" - magazyn międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia. Wśród gości: Sebastian Kaleta, Władysław… » więcej 2021-12-28, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizują najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. O czym dziś w program… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »