Radio Opole » Otwarty mikrofon Radia Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Marcelina Zawisza o tym, że powinno się wprowadzić…
2021-11-22, 13:26 Autor: Joanna Matlak

Marcelina Zawisza o tym, że powinno się wprowadzić restrykcje dla niezaszczepionych i o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy

Marcelina Zawisza o tym, czy polski rząd powinien wprowadzić lockdown
Trzeba to powiedzieć wprost: rząd nie robi nic, żeby zakażeń i zgonów było jak najmniej - stwierdziła w Południowej Loży Radiowej Marcelina Zawisza, posłanka Lewicy.
- Widzimy po reakcji na pierwszą falę jak lockdown wpływa na poziom zachorowań i liczbę ofiar śmiertelnych; teraz mamy coś czego nie mieliśmy wcześniej czyli szczepienia. Ci, którzy wykazali się współodpowiedzialnością za siebie i innych, powinni móc funkcjonować normalnie. Wzorem tego co dzieje się w krajach Europy Zachodniej, należy wprowadzić restrykcje dla niezaszczepionych, bo to oni najczęściej lądują w szpitalach z racji trudnego przechodzenia COVID-u - mówiła posłanka Zawisza.

W zeszłym tygodniu zmarło 1955 osób. - Fakt, że rząd nie ma odwagi wprowadzić restrykcji dla niezaszczepionych sprawia, że bierze odpowiedzialność za te zgony - mówiła posłanka Lewicy.

Zdaniem naszego gościa, Polska powinna wprowadzić podobne obostrzenia jak w Austrii, Francji, Niemczech czy Czechach. - Nasi sąsiedzi wprowadzają restrykcje dla niezaszczepionych. I to działa, dużo lepiej niż w Polsce - mówiła Zawisza.

- Poza tym, to, że tak dużo osób znajduje się w szpitalach na hospitalizacji oznacza, że inny osoby np. z nowotworami czy zaplanowanymi operacjami nie są w stanie się leczyć i konsekwencje tego zobaczymy za kilkanaście miesięcy lub lat. Szpitale zamykają się też na diagnostykę.

Posłanka Lewicy komentowała też napięcia na polsko-białoruskiej granicy. Na ostatnim posiedzeniu głosowano nowelizację ustawy o ochronie granic, posłanka Lewicy nie głosowała z uwagi na pobyt w szpitalu.

- Moim zdaniem ta ustawa to proteza stanu wyjątkowego. Dla nas kluczowe jest aby dziennikarze mieli swobodny dostęp do granicy. Na miejsce powinny wjeżdżać organizacje pomocowe. To nie jest sytuacja w której trzeba wybierać. Nie ma sprzeczności między ochroną bezpieczeństwa Polski a trocką o życie ludzkie - mówiła Zawisza.

Zdaniem naszego gościa należy wywierać presję na Chiny. Przypomnijmy, że w pobliżu granicy znajduje się terminal kolejowy, niezwykle istotny dla ruchu towarowego między Chinami a Europą.

Zobacz także

2021-12-16, godz. 12:14 Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola o budżecie na 2022 r. podwyżkach i ruchu "Tak dla Polski" - Każdy może mieć oczekiwania, że można zrobić jedno czy drugie, ale radni Platformy Obywatelskiej chcieli zabrać pieniądze z remontów chodników i ulic… » więcej 2021-12-16, godz. 12:11 "Pracodawcy, związkowcy, wspólna sprawa". Debata o niepewnym losie emerytur stażowych i badaniu przedsiębiorców nt… Gośćmi Loży byli dziś Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora, Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo - Handlowa), Grzegorz Adamczyk (Solidarność)… » więcej 2021-12-16, godz. 12:11 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Wojciechem Jakóbikiem o kryzysie energetycznym Gościem Magdaleny Ogórek w programie "Prosto z sejmu" był dziś Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu biznes.alert.pl. Rozmowa dotyczyła kryzysu energetycznego… » więcej 2021-12-16, godz. 08:44 Jarosław Kończyło, dyrektor szpitala w Kędzierzynie-Koźlu o szczepieniach dzieci w wieku 5-11 lat i dziecięcym oddziale… - Zainteresowanie szczepieniem dzieci jest olbrzymie i prawdopodobnie to koreluje z informacjami, że na oddziale dziecięcym pacjentów jest sporo - powiedział… » więcej 2021-12-15, godz. 14:18 Tobiasz Gajda o bezzałogowych statkach powietrznych czyli frontach i dylematach prawnych związanych z nowymi technol… » więcej 2021-12-15, godz. 14:11 Przemysław Zych o tym dlaczego Opole potrzebuje dużego stadionu i dlaczego drożeją bilety w obiektach MOSiR-u - Mamy z prezesem Odry Opole podobne zdanie, że będzie to stadion, który w 100 procentach zabezpieczy potrzeby klubu - mówił w Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-15, godz. 09:26 Dr Danuta Witkowska, która bada koronawirusa o faktach i mitach z nim związanych, a także o faktach dotyczących sz… Wieczorem odbędzie się wykład "Wirus czy szczepionka" poprowadzony będzie on-line i będzie otwarty dla wszystkich chętnych. - Chcemy tą inicjatywą walczyć… » więcej 2021-12-14, godz. 17:01 Spięcie. Piotr Cywiński i Michał Rachoń i ich goście: Cezary Gmyz, Jan Libicki, Jacek Saryusz Wolski - Nie sądzę, że dojdzie do zbliżenia stanowisk Polski i Niemiec. Rzeczą, która musiałaby się wydarzyć to powstrzymanie dokończenia NS2 spowodowany atakiem… » więcej 2021-12-14, godz. 09:57 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizowali najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. » więcej 2021-12-14, godz. 08:59 Sebastian Smoliński z wydziału ochrony środowiska o stanie powietrza w Opolu i ochronie dzikich zwierząt w mieście - Warunki pogodowe mają bardzo duży wpływ na stopień zanieczyszczenia powietrza. Wczorajsza (13.12) prognoza przewidywała przekroczenia dopuszczalnych norm… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »