Radio Opole » Otwarty mikrofon Radia Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Prof. Sebastian Brol o zdalnym laboratorium i badaniach…
2021-11-22, 17:02 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Prof. Sebastian Brol o zdalnym laboratorium i badaniach opon samochodowych

Prof. Sebastian Brol o zdalnym laboratorium i badaniach opon samochodowych
- Spoglądając na oponę samochodową można pomyśleć, że to mało fascynujący widok. Natomiast kiedy zaczniemy myśleć o technologi w jakiej zostało to wykonane i jak przez lata się to rozwijało, żebyśmy mogli bezpiecznie jeździć, to zaczyna to być bardzo ciekawe - Powiedział w Popołudniowej Loży Radiowej Prof. Sebastian Brol z Katedry Pojazdów Wydziału Mechanicznego Politechniki Opolskiej, który prowadzi badania opon samochodowych.
Opony samochodowe składają się nie tylko z gumy, ale także z innych komponentów w tym elementów stalowych.

- Ja zajmuję się polem magnetycznym, które wytwarza się dookoła opony ze względu na te elementy stalowe, które się w niej znajdują. Ostatnio, po wielu latach stwierdziliśmy, że wraz ze zużyciem opony zmienia się rodzaj pola magnetycznego - powiedział o wynikach swoich badań gość Radia Opole. - Wykazaliśmy cechy charakterystyczne, jak to pole się zmienia od opon nowych, aż do porządnie zużytych. Możemy dzięki temu stwierdzić, czy opona nie została przebita, uszkodzona i czy nie była naprawiana - wyjaśniał prof. Brol.

Gość Radia Opole zasłynął w początkowej fazie pandemii w mediach tym, że stworzył dla studentów Politechniki Opolskiej zdalnym laboratorium.
- Taka była potrzeba. Studenci wyjechali, a trzeba było kontynuować ich nauczanie. Wykorzystaliśmy technologię internetu rzeczy, czyli wymiany informacji między urządzeniami, a także podgląd live z kamery - wyjaśnił działanie prof. Sebastian Brol.

Posłuchaj i zobacz całą rozmowę!

Zobacz także

2021-12-22, godz. 13:43 Zbigniew Kubalańca o budżecie województwa na 2022 rok i nowym programie wspierającym rodziny, w tym leczenia niep… » więcej 2021-12-22, godz. 09:11 Szpital MSWiA w Głuchołazach w rejestrze najlepszych placówek na świecie! Dyrektora Mariusz Grochowski opowiada o sukcesie… - Mam dobry zespół, ludzi naprawdę zaangażowanych, mogę powiedzieć, że wybitnych w swoich specjalnościach. To ludzie dla których praca w szpitalu stała… » więcej 2021-12-21, godz. 17:18 Bartosz Maziarz o projekcie dla młodzieży "Bezpieczeństwo przede wszystkim" i bezpieczeństwie nas wszystkich w sieci… - W edukacji na szczeblu średnim brakuje wielu kwestii związanych z bezpieczeństwem pomimo, że jest taki przedmiot jak edukacja dla bezpieczeństwa. Dlatego… » więcej 2021-12-21, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W piątek Sejm opowiedział się przeciwko uchwale Senatu, który we wrześniu odrzucił nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. Teraz ustawa trafi do prezydenta… » więcej 2021-12-21, godz. 09:16 Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej: 700 tys podań szczepionki przeciwko covid dokonali farmaceuci… - 700 tys. szczepień wykonali farmaceuci w aptekach. Zanim zaczęły się szczepienia w aptekach farmaceuci w masowych punkach szczepień dokonali 300 tys. iniekcji… » więcej 2021-12-20, godz. 17:55 Dr Marek Kawa o tym czy Stany Zjednoczone "przejmują się" napiętą sytuacją w Europie i zagrożeniami ze strony Ro… » więcej 2021-12-20, godz. 14:12 Paweł Kukiz o lex TVN, pojedynczym głosie przechodnim czyli SJV, Mejzie i prowadzeniu antyniemieckiej polityki Gościem Radia Opole był dziś Paweł Kukiz, szef koła Kukiz'15 i Demokracji Bezpośredniej. Pytaliśmy m.in. o protesty ws. lex TVN. Taka manifestacja mała… » więcej 2021-12-20, godz. 08:50 Rafał Bartek, lider TSKN o zmniejszeniu finansowania nauki języka mniejszości: to poprawka antymniejszościowa i an… - Trudno mi to jeszcze komentować, bo to wydarzenie bez precedensu - powiedział w Porannej Loży Radiowej Rafał Bartek lider Mniejszości Niemieckiej na Opolszczyźnie. Rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-16, godz. 09:42 Młodzieżowa Loża Radiowa o prawie oświatowym i sporze wokół zmiany nazwy ronda Dmowskiego na rondo Praw Kobiet w… Gośćmi Popołudniowej Loży byli Jan Zimoch (stow. Od Nowa) i Hubert Gabalewicz (Młodzi Demokraci). » więcej 2021-12-16, godz. 12:14 Radni Opola: Tomasz Kaliszan, Piotr Mielec, Michał Nowak o budżecie Opola na 2022 rok i podwyżkach dla prezydenta i… Gośćmi Południowej Loży Radiowej byli radni Opola, którzy wczoraj niejednogłośnie przegłosowali budżet miasta z Opola na 2022 rok, a także zdecydowali… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »