Radio Opole » Otwarty mikrofon Radia Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Prof. Sebastian Brol o zdalnym laboratorium i badaniach…
2021-11-22, 17:02 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Prof. Sebastian Brol o zdalnym laboratorium i badaniach opon samochodowych

Prof. Sebastian Brol o zdalnym laboratorium i badaniach opon samochodowych
- Spoglądając na oponę samochodową można pomyśleć, że to mało fascynujący widok. Natomiast kiedy zaczniemy myśleć o technologi w jakiej zostało to wykonane i jak przez lata się to rozwijało, żebyśmy mogli bezpiecznie jeździć, to zaczyna to być bardzo ciekawe - Powiedział w Popołudniowej Loży Radiowej Prof. Sebastian Brol z Katedry Pojazdów Wydziału Mechanicznego Politechniki Opolskiej, który prowadzi badania opon samochodowych.
Opony samochodowe składają się nie tylko z gumy, ale także z innych komponentów w tym elementów stalowych.

- Ja zajmuję się polem magnetycznym, które wytwarza się dookoła opony ze względu na te elementy stalowe, które się w niej znajdują. Ostatnio, po wielu latach stwierdziliśmy, że wraz ze zużyciem opony zmienia się rodzaj pola magnetycznego - powiedział o wynikach swoich badań gość Radia Opole. - Wykazaliśmy cechy charakterystyczne, jak to pole się zmienia od opon nowych, aż do porządnie zużytych. Możemy dzięki temu stwierdzić, czy opona nie została przebita, uszkodzona i czy nie była naprawiana - wyjaśniał prof. Brol.

Gość Radia Opole zasłynął w początkowej fazie pandemii w mediach tym, że stworzył dla studentów Politechniki Opolskiej zdalnym laboratorium.
- Taka była potrzeba. Studenci wyjechali, a trzeba było kontynuować ich nauczanie. Wykorzystaliśmy technologię internetu rzeczy, czyli wymiany informacji między urządzeniami, a także podgląd live z kamery - wyjaśnił działanie prof. Sebastian Brol.

Posłuchaj i zobacz całą rozmowę!

Zobacz także

2021-12-28, godz. 08:44 Szymon Ogłaza o brakujących pieniądzach we wkładach własnych do inwestycji drogowych i kolejowych - Zrobiliśmy więcej niż mieliśmy zaplanowane - powiedział w Porannej Loży Radiowej Szymon oGlaza, członek zarządu województwa, z którym rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-27, godz. 13:25 Katarzyna Czochara o wecie prezydenta do ustawy medialnej, obwodnicach i nowej "S" z Prądów do Blachowni, tarczy antyinflacyjnej… - Na pewno będziemy się nad tą ustawą pochylać. To ważna ustawa, ona reguluje zapisy prawa unijnego. Myślę, że dalsze prace spowodują, że jednak ta… » więcej 2021-12-27, godz. 08:46 Sławomir Kłosowski o tym, że sytuacja epidemiologiczna w Opolu jest najgorsza w Polsce, ale też o tym, że "widać… - Zadziwiająca jest sytuacja Opola w prognozach matematyków. Widać mocno utrzymujący się wariant Delta. Opole nabija nam wysoką średnią krajową i wysoką… » więcej 2021-12-23, godz. 14:49 Dr Ewa Kosowska-Korniak o zasadach dobrej rozmowy przy wigilijnym stole O tym jak rozmawiać przy wigilijnym stole, jakie tematy poruszać, a czego lepiej unikać i o tym jak ważne jest słuchanie - gościem Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-24, godz. 08:53 Ks. Waldemar Klinger w wigilijny poranek o tym, że Jezus ma sporą konkurencję i próbach laicyzacji Świąt - Pan Jezus ma ostrą konkurencję - powiedział w Porannej Loży Radiowej ks. Waldemar Klinger, proboszcz opolskiej katedry z którym rozmawialiśmy w wigilijny… » więcej 2021-12-23, godz. 17:45 Popołudniowa Loża Radiowa "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" o ekonomicznych prognozach na 2022 rok Gośćmi Loży byli dr Jerzy Szteliga (OPZZ), Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo Handlowa) i dr… » więcej 2021-12-23, godz. 14:08 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z ks. prof. dr hab. Witoldem Kaweckim Dzień przed Wigilią w Południowej Loży nie mogło zabraknąć wątku religijnego. Skąd próby laicyzacji Świąt Bożego Narodzenia i czy są skuteczne? O… » więcej 2021-12-23, godz. 08:56 Wojciech Komarzyński o grudniowych naborach w ARiMR i podsumowaniu działalności w 2021 - Dzięki wsparciu, Koła Gospodyń Wiejskich doskonale się rozwijają i kultywują tradycje śląska opolskiego - mówił w Porannejosy Radiowej Wojciech Komarzynski… » więcej 2021-12-22, godz. 18:28 Dr Ewelina Klimczak z CMJW o tym jak spędzano Boże Narodzenie w obozach jenieckich » więcej 2021-12-22, godz. 13:46 Martyna Nakonieczny z klubu PiS komentuje budżet województwa na 2022 rok » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »