Radio Opole » Otwarty mikrofon Radia Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Joanna Bancerowska o III Festiwalu Muzyki Europy…
2021-11-19, 13:21 Autor: Joanna Matlak

Joanna Bancerowska o III Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej EUFONIE i dotacjach dla instytucji kultury

[fot. Łukasz Fura]
[fot. Łukasz Fura]
- To jest festiwal, który przybliża Polakom bogactwo kulturowe ale przede wszystkim muzyczne Europy Środkowo-Wschodniej - mówiła w Południowej Loży Joanna Bancerowska, rzecznik prasowy Narodowego Centrum Kultury o startującym dziś III Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej "EUFONIE".
- Poprzez ten festiwal tworzymy platformę dialogu i porozumienia między artystami i twórcami z różnych krajów. Odbywa się fizycznie w salach koncertowych w Warszwie, ale zależało nam na tym by Polacy z innych regionów również mogli w tym uczestniczyć - mówiła rzecznik NCK.

- Stąd też większość koncertów będzie dostępnych w bezpłatnym streamingu na kanale Youtube Narodowego Centrum Kultury - dodała.

- To jest pomysł, którego brakowało w Polsce, bo festiwal jest poświęcony naszemu regionowi Europy. Został doceniony przez premierów z grupy V4, bo w tym roku Narodowe Centrum Kultury za organizację tego wydarzenia zostało uhonorowane nagrodą wyszehradzką - mówiła rzecznik Bancerowska.

To w sumie 9 dni festiwalowych, 15 wydarzeń, 15 solistów, 5 orkiestr, 3 chóry, 7 dyrygentów, 2 kwartety – łącznie około 500 artystów - z 10 państw. Wystąpią znakomici wykonawcy z Czech, Słowacji, Węgier a także Niemczech, Stanów Zjednoczonych, Rosji, Łotwy, Estonii, Gruzji, m. in. Anastasia Kobekina(wiolonczelistka), Veriko Tchumburidze (skrzypce), Lukáš Vondráček (fortepian, Czechy), Luka Okros (fortepian, Gruzja); Alvin Curran (kompozytor, eksperymentator, USA), Anu Tali (dyrygentka, Estonia), Olari Elts (dyrygent, Estonia), Zsolt Nagy (dyrygent, Węgry), Veronika Böhmová (fortepian, Czechy), Łukasz Długosz (flet), Janusz Wawrowski (skrzypek), Adam Bałdych (skrzypce, jazz), Markus Popp – Oval (muzyka elektroniczna), Chór Radia Łotewskiego, Słówacka Orkiestra kameralna, Estońska oraz znakomici polscy muzycy i śpiewacy.

W kolejnym wątku pojawiły się kwestie związane z dotacja dla instytucji kultury. NCK zarządza własnymi programami, ale i ministerialnymi. Obecnie trwają nabory do 4 programów : Dom Kultury+ Inicjatywy Lokalne, Edukacja Kulturalna, Kultura Dostępna, Infrastruktura Domów Kultury. Łączny budżet programów to około 23 mln zł. Wnioski będą przyjmowane do 30 listopada.
Z Joanną Bancerowską rozmawia Joanna Matlak (19.11.2021)

Zobacz także

2021-12-22, godz. 13:43 Zbigniew Kubalańca o budżecie województwa na 2022 rok i nowym programie wspierającym rodziny, w tym leczenia niep… » więcej 2021-12-22, godz. 09:11 Szpital MSWiA w Głuchołazach w rejestrze najlepszych placówek na świecie! Dyrektora Mariusz Grochowski opowiada o sukcesie… - Mam dobry zespół, ludzi naprawdę zaangażowanych, mogę powiedzieć, że wybitnych w swoich specjalnościach. To ludzie dla których praca w szpitalu stała… » więcej 2021-12-21, godz. 17:18 Bartosz Maziarz o projekcie dla młodzieży "Bezpieczeństwo przede wszystkim" i bezpieczeństwie nas wszystkich w sieci… - W edukacji na szczeblu średnim brakuje wielu kwestii związanych z bezpieczeństwem pomimo, że jest taki przedmiot jak edukacja dla bezpieczeństwa. Dlatego… » więcej 2021-12-21, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W piątek Sejm opowiedział się przeciwko uchwale Senatu, który we wrześniu odrzucił nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. Teraz ustawa trafi do prezydenta… » więcej 2021-12-21, godz. 09:16 Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej: 700 tys podań szczepionki przeciwko covid dokonali farmaceuci… - 700 tys. szczepień wykonali farmaceuci w aptekach. Zanim zaczęły się szczepienia w aptekach farmaceuci w masowych punkach szczepień dokonali 300 tys. iniekcji… » więcej 2021-12-20, godz. 17:55 Dr Marek Kawa o tym czy Stany Zjednoczone "przejmują się" napiętą sytuacją w Europie i zagrożeniami ze strony Ro… » więcej 2021-12-20, godz. 14:12 Paweł Kukiz o lex TVN, pojedynczym głosie przechodnim czyli SJV, Mejzie i prowadzeniu antyniemieckiej polityki Gościem Radia Opole był dziś Paweł Kukiz, szef koła Kukiz'15 i Demokracji Bezpośredniej. Pytaliśmy m.in. o protesty ws. lex TVN. Taka manifestacja mała… » więcej 2021-12-20, godz. 08:50 Rafał Bartek, lider TSKN o zmniejszeniu finansowania nauki języka mniejszości: to poprawka antymniejszościowa i an… - Trudno mi to jeszcze komentować, bo to wydarzenie bez precedensu - powiedział w Porannej Loży Radiowej Rafał Bartek lider Mniejszości Niemieckiej na Opolszczyźnie. Rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-16, godz. 09:42 Młodzieżowa Loża Radiowa o prawie oświatowym i sporze wokół zmiany nazwy ronda Dmowskiego na rondo Praw Kobiet w… Gośćmi Popołudniowej Loży byli Jan Zimoch (stow. Od Nowa) i Hubert Gabalewicz (Młodzi Demokraci). » więcej 2021-12-16, godz. 12:14 Radni Opola: Tomasz Kaliszan, Piotr Mielec, Michał Nowak o budżecie Opola na 2022 rok i podwyżkach dla prezydenta i… Gośćmi Południowej Loży Radiowej byli radni Opola, którzy wczoraj niejednogłośnie przegłosowali budżet miasta z Opola na 2022 rok, a także zdecydowali… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »