Radio Opole » Otwarty mikrofon Radia Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Dr Tomasz Pawłuszko, analityk bezpieczeństwa międzynarodowego…
2021-11-17, 07:39 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Dr Tomasz Pawłuszko, analityk bezpieczeństwa międzynarodowego z UO o tym, co kryje się za kryzysem na polsko-białoruskiej granicy

Dr Tomasz Pawłuszko o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy
- Rosja gra w to, co zawsze. Rosja dominuje w Europie Wschodniej, często wywołuje kryzysy, po to, żeby się o tym mówiło, żeby rozmawiać z Rosją, Putinem, uwiarygadniać go, a Łukaszenka jest pionkiem w tej grze, bo jest od niego uzależniony politycznie i gospodarczo. Czy to od początku było przez nich uzgodnione, tego nie wiemy - powiedział w Porannej Loży Radiowej dr Tomasz Pawłuszko analityk bezpieczeństwa międzynarodowego związany z Uniwersytetem Opolskim, a wcześniej z Akademią Wojsk Lądowych, który współpracował z Centrum Doktryn i Szkolenia Sił Zbrojnych RP, autor raportów, analiz i książek z dziedziny stosunków międzynarodowych, ze szczególnym uwzględnieniem regionu Europy Środkowo-Wschodniej.
- Gaz to nie jest jedyna przyczyna wywołania tego konfliktu. Rurociągi należą do Gazpromu i Łukaszenka nie może sobie nimi dysponować - zaznaczył. - Może zrobić tylko tyle, na ile Putin mu pozwoli, a pieniądze z gazu są ważne dla Rosji.

Skomentował także telefon Angeli Merkel wykonany do Łukaszenki w sprawie kryzysu na polsko-białoruskiej granicy.

- Stara się rozwiązać kryzys, może chce mieć sukces na zakończenie kariery. Tak samo prezydent Macron dzwonił. Niemcy i Francja chcą pokazać, że nadal się liczą, a Rosjanie chcą tylko z nimi rozmawiać - ocenił.

Jak powiedział gość Radia Opole kryzys na granicy trochę legitymizuje Łukaszenkę jako przywódcę narodu na zasadzie "patrzcie, rozwiązujemy kryzys razem z Niemcami. Gramy ligę wyżej, niż dotąd."

W internetowej części rozmowy mówiliśmy o Ukrainie. Zauważalna jest koncentracja wojsk rosyjskich przy granicy z tym państwem. Mówi się, że skierowano tam nawet 100 tys. wojsk.

Pytany o to, czy może dojść do napaści zbrojnej na Ukrainę, odpowiedział, że wydaje się to mało prawdopodobne.

- Po pierwsze przez porę roku jaką mamy, po drugie potencjalne straty gospodarcze Rosji wraz ze spadkiem wartości rubla. Wydaje się, że to jest kolejna forma nacisku na państwo sąsiadujące, poszerzanie pola konfliktu, pokazanie, że Ukraina to jest nasza strefa wpływu i nam się nie podoba, że przyciągacie ją do NATO - powiedział dr Tomasz Pawłuszko.

- Uruchomienie art. 4 paktu o NATO to nie demonstracja siły. To pokazanie, że jesteśmy aktywni, jesteśmy w grze, że sojusznicy się nie opuścili, bo takie wrażenie próbuje Rosja wywrzeć. To ważna inicjatywa dla wschodniej flanki NATO, że kraje współpracują. Pamiętajmy, że kryzys cały czas ma charakter polityczny, nie militarni - podkreślił dr Pawłuszko.

Zobacz także

2021-12-13, godz. 17:22 Jan Tomalik o tym, jak w rozgłośni wyglądały pierwsze godziny wprowadzenia stanu wojennego - Miałem nocny dyżur w radiu, nagle usłyszałem, że przestaliśmy nadawać, zniknął program. W radiu nie może być ciszy, na takie wypadki mieliśmy przygotowane… » więcej 2021-12-13, godz. 13:35 Violetta Porowska o 40 rocznicy stanu wojennego, fundusze kompensacyjnym wizycie ministra zdrowia w Opolu Gościem parlamentarnej odsłony Loży Radiowej była dziś Violetta Porowska, poseł PiS. Rozmawialiśmy o 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i wystawie… » więcej 2021-12-13, godz. 09:22 Bogusław Bardon: Stan wojenny jest traumą, bo Polak do Polaka strzelał. Trzeba powiedzieć wszystkim jak było i jak… - Zabrali mnie z mojego mieszkania, skutego wywieźli na dołek, gdzie spotkałem kolegów wspominał aresztowanie 13 grudnia 1981 roku Bogusław Bardon jeden… » więcej 2021-12-10, godz. 18:22 Młodzieżowa Loża Radiowa o tym dlaczego młodzi odchodzą od Kościoła Niedawno Katolicka Agencja Informacyjna opublikowała głośny "Kościół w Polsce", z którego wynikało, że przez ostatnie ćwierć wieku spadek deklaracji… » więcej 2021-12-10, godz. 13:48 Dr inż. Adam Czubak o projekcie Cyber Eva, który zapewni bezpieczeństwo cybernetyczne Opolscy naukowcy z Politechniki Opolskiej i Uniwersytetu Opolskiego pracują nad stworzeniem aplikacji "Cyber Eva". Ma ona pomoc w zapewnieniu bezpieczeństwa… » więcej 2021-12-10, godz. 09:07 Dr Jarosław Mijas, konsultant ds. pediatrii: bardzo wiele dzieci choruje na covid-19 na Opolszczyźnie, także niemowlęta… - Niestety bardzo dużo dzieci w województwie opolskim choruje na covid-19 i z własnych doświadczeń wiem, że o wielu przypadkach nie wiemy - dr Jarosław… » więcej 2021-12-09, godz. 12:15 Debata "Pracodawcy, związkowcy i eksperci" o naruszeniach praw pracowniczych i pomyśle większych sankcji dla pracod… Gośćmi radowej debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz… » więcej 2021-12-09, godz. 12:14 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem PiS Tomaszem Latosem o głosowanym w sejmie funduszu… Gościem Magdaleny Ogórek był w tym tygodniu Tomasz Latos, poseł PiS i zarazem przewodniczący sejmowej komisji zdrowia. Poseł na gorąco komentował posiedzenie… » więcej 2021-12-09, godz. 09:29 Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa o powodach odrzucenia uwag posła Janusza Kowalskiego do Funduszy Europejskich… - To jest wpisywanie się w politykę PiS-u, która od kilku lat napuszcza obywateli na różne grupy. Dyskryminuje, zwalcza. Pięć samorządów województw… » więcej 2021-12-08, godz. 13:10 Dr Marek Mazurkiewicz o swoich badaniach dotyczących udziału mniejszości narodowych i etnicznych w życiu politycznym… - Komitety mniejszości narodowych i etnicznych są zwolnione z konieczności osiągnięcia 5% progu wyborczego w skali kraju, ale muszą go przekroczyć w okręgu… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »