Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Dr Tomasz Pawłuszko, analityk bezpieczeństwa międzynarodowego…
2021-11-17, 07:39 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Dr Tomasz Pawłuszko, analityk bezpieczeństwa międzynarodowego z UO o tym, co kryje się za kryzysem na polsko-białoruskiej granicy

Dr Tomasz Pawłuszko o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy
- Rosja gra w to, co zawsze. Rosja dominuje w Europie Wschodniej, często wywołuje kryzysy, po to, żeby się o tym mówiło, żeby rozmawiać z Rosją, Putinem, uwiarygadniać go, a Łukaszenka jest pionkiem w tej grze, bo jest od niego uzależniony politycznie i gospodarczo. Czy to od początku było przez nich uzgodnione, tego nie wiemy - powiedział w Porannej Loży Radiowej dr Tomasz Pawłuszko analityk bezpieczeństwa międzynarodowego związany z Uniwersytetem Opolskim, a wcześniej z Akademią Wojsk Lądowych, który współpracował z Centrum Doktryn i Szkolenia Sił Zbrojnych RP, autor raportów, analiz i książek z dziedziny stosunków międzynarodowych, ze szczególnym uwzględnieniem regionu Europy Środkowo-Wschodniej.
- Gaz to nie jest jedyna przyczyna wywołania tego konfliktu. Rurociągi należą do Gazpromu i Łukaszenka nie może sobie nimi dysponować - zaznaczył. - Może zrobić tylko tyle, na ile Putin mu pozwoli, a pieniądze z gazu są ważne dla Rosji.

Skomentował także telefon Angeli Merkel wykonany do Łukaszenki w sprawie kryzysu na polsko-białoruskiej granicy.

- Stara się rozwiązać kryzys, może chce mieć sukces na zakończenie kariery. Tak samo prezydent Macron dzwonił. Niemcy i Francja chcą pokazać, że nadal się liczą, a Rosjanie chcą tylko z nimi rozmawiać - ocenił.

Jak powiedział gość Radia Opole kryzys na granicy trochę legitymizuje Łukaszenkę jako przywódcę narodu na zasadzie "patrzcie, rozwiązujemy kryzys razem z Niemcami. Gramy ligę wyżej, niż dotąd."

W internetowej części rozmowy mówiliśmy o Ukrainie. Zauważalna jest koncentracja wojsk rosyjskich przy granicy z tym państwem. Mówi się, że skierowano tam nawet 100 tys. wojsk.

Pytany o to, czy może dojść do napaści zbrojnej na Ukrainę, odpowiedział, że wydaje się to mało prawdopodobne.

- Po pierwsze przez porę roku jaką mamy, po drugie potencjalne straty gospodarcze Rosji wraz ze spadkiem wartości rubla. Wydaje się, że to jest kolejna forma nacisku na państwo sąsiadujące, poszerzanie pola konfliktu, pokazanie, że Ukraina to jest nasza strefa wpływu i nam się nie podoba, że przyciągacie ją do NATO - powiedział dr Tomasz Pawłuszko.

- Uruchomienie art. 4 paktu o NATO to nie demonstracja siły. To pokazanie, że jesteśmy aktywni, jesteśmy w grze, że sojusznicy się nie opuścili, bo takie wrażenie próbuje Rosja wywrzeć. To ważna inicjatywa dla wschodniej flanki NATO, że kraje współpracują. Pamiętajmy, że kryzys cały czas ma charakter polityczny, nie militarni - podkreślił dr Pawłuszko.

Zobacz także

2021-12-22, godz. 13:43 Zbigniew Kubalańca o budżecie województwa na 2022 rok i nowym programie wspierającym rodziny, w tym leczenia niep… » więcej 2021-12-22, godz. 09:11 Szpital MSWiA w Głuchołazach w rejestrze najlepszych placówek na świecie! Dyrektora Mariusz Grochowski opowiada o sukcesie… - Mam dobry zespół, ludzi naprawdę zaangażowanych, mogę powiedzieć, że wybitnych w swoich specjalnościach. To ludzie dla których praca w szpitalu stała… » więcej 2021-12-21, godz. 17:18 Bartosz Maziarz o projekcie dla młodzieży "Bezpieczeństwo przede wszystkim" i bezpieczeństwie nas wszystkich w sieci… - W edukacji na szczeblu średnim brakuje wielu kwestii związanych z bezpieczeństwem pomimo, że jest taki przedmiot jak edukacja dla bezpieczeństwa. Dlatego… » więcej 2021-12-21, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W piątek Sejm opowiedział się przeciwko uchwale Senatu, który we wrześniu odrzucił nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. Teraz ustawa trafi do prezydenta… » więcej 2021-12-21, godz. 09:16 Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej: 700 tys podań szczepionki przeciwko covid dokonali farmaceuci… - 700 tys. szczepień wykonali farmaceuci w aptekach. Zanim zaczęły się szczepienia w aptekach farmaceuci w masowych punkach szczepień dokonali 300 tys. iniekcji… » więcej 2021-12-20, godz. 17:55 Dr Marek Kawa o tym czy Stany Zjednoczone "przejmują się" napiętą sytuacją w Europie i zagrożeniami ze strony Ro… » więcej 2021-12-20, godz. 14:12 Paweł Kukiz o lex TVN, pojedynczym głosie przechodnim czyli SJV, Mejzie i prowadzeniu antyniemieckiej polityki Gościem Radia Opole był dziś Paweł Kukiz, szef koła Kukiz'15 i Demokracji Bezpośredniej. Pytaliśmy m.in. o protesty ws. lex TVN. Taka manifestacja mała… » więcej 2021-12-20, godz. 08:50 Rafał Bartek, lider TSKN o zmniejszeniu finansowania nauki języka mniejszości: to poprawka antymniejszościowa i an… - Trudno mi to jeszcze komentować, bo to wydarzenie bez precedensu - powiedział w Porannej Loży Radiowej Rafał Bartek lider Mniejszości Niemieckiej na Opolszczyźnie. Rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-16, godz. 09:42 Młodzieżowa Loża Radiowa o prawie oświatowym i sporze wokół zmiany nazwy ronda Dmowskiego na rondo Praw Kobiet w… Gośćmi Popołudniowej Loży byli Jan Zimoch (stow. Od Nowa) i Hubert Gabalewicz (Młodzi Demokraci). » więcej 2021-12-16, godz. 12:14 Radni Opola: Tomasz Kaliszan, Piotr Mielec, Michał Nowak o budżecie Opola na 2022 rok i podwyżkach dla prezydenta i… Gośćmi Południowej Loży Radiowej byli radni Opola, którzy wczoraj niejednogłośnie przegłosowali budżet miasta z Opola na 2022 rok, a także zdecydowali… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »