Radio Opole » Otwarty mikrofon Radia Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » 'Spięcie' - Magazyn Międzynarodowy Piotr Cywińskiego…
2021-11-16, 11:53 Autor: Piotr Cywiński, Michał Rachoń

"Spięcie" - Magazyn Międzynarodowy Piotr Cywińskiego i Michała Rachonia

Piotr Cywiński i Michał Rachoń [fot. Maciej Marciński]
Piotr Cywiński i Michał Rachoń [fot. Maciej Marciński]
Gośćmi Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia byli Robert Bąkiewicz, Przemysław Żurawski vel Grajewski oraz Grażyna Ancyparowicz. Wspólnie dyskutowaliśmy o Marszu Niepodległości, sytuacja na wschodniej granicy oraz o rosnącej inflacji.
Redaktor Michał Rachoń w pierwszej części programu zapytał Roberta Bąkiewicza, prezesa stowarzyszenia „Marsz Niepodległości” o podsumowanie tegorocznego wydarzenia.

- To ogromny sukces środowisk patriotycznych i niepodległościowych. To też nawet pewien manifest patriotycznej części polskiego społeczeństwa, która w sytuacji zagrożenia zewnętrznego, że niepodległość nie jest na sprzedaż - mówił Robert Bąkiewicz, prezes stowarzyszenia „Marsz Niepodległości”.

- Niewątpliwie to klęska piątej kolumny, wszystkich tych, którzy życzyli polskim patriotom, a może i Polsce, źle. Pan Trzaskowski zażarcie walczył przez ostatni miesiąc z marszem, próbował nie doprowadzić do jego realizacji, eskalował napięcie, które byłoby korzystne dla środowisk zagranicznych i różnych sił, które chcą destabilizacji państwa polskiego. Trzaskowski przegrał tę batalię – mówił Bąkiewicz.

Kolejnym gościem programu był prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski, politolog i nauczyciel akademicki. Redaktor Piotr Cywiński pytał czy prawdopodobny jest wybuch wojny? A taką opinię wygłosił szef sztabu brytyjskich sił zbrojnych Nick Carter.

- Niewątpliwie jest coraz bardziej prawdopodobny. Pamiętajmy, że toczy się wojna rosyjsko-ukraińska. Mamy sytuację, że wzdłuż wschodniej flanki NATO trwa hybrydowa agresja przy użyciu migrantów jako narzędziu presji, ale mamy też do czynienia z koncentracją wojsk rosyjskich wokół Ukrainy. Fakt spychania migrantów wzdłuż kordonu polskiego ku granicom Ukrainy z kolei oznacza związanie części służb mundurowych ukraińskich do zabezpieczenia tej granicy - mówił profesor.

- Dodatkowo są zmiany wewnętrzne na Białorusi, czyli ta konsolidacja rosyjskiej kontroli nad tym krajem powoduje, że Ukraina także musi brać pod uwagę kierunek północny, mimo geograficznej bariery, czyli bagien Prypeci. Zależy jak tę wojnę zdefiniujemy, czy wojna między NATO a Rosją i Białorusią, czy wojna między Rosją z Ukrainą w nowym wydaniu – mówił gość programu „Spięcie”.

- Wybór był prosty, albo dopuszczamy do dwucyfrowego bezrobocia, takiego parę milionów ludzi straciłoby pracę, albo trzeba było zacisnąć zęby, wytrzymaliśmy to i wchodzimy w fazę ożywienia - powiedziała o programach interwencyjnych ratujących miejsca pracy finansowanych przez NBP prof. Grażyna Ancyparowicz, członkini Rady Polityki Pieniężnej.

- Impulsem inflacyjnym było niedostosowanie podaży do popytu. Uważam, że przeprowadzanie w tym momencie reform bardzo głębokich i radykalnych podatkowych, które przesuną popyt w kierunku towarów codziennego użytku będzie dodatkowym impulsem inflacyjnym. Co można zrobić. Podnosić stopy procentowe, żeby hamować to, ale to jest bardzo bolesne, powiedziała prof. Ancyparowicz.

- Prognozy, które mamy wskazują na to, że jeśli wynagrodzenie będą rosły szybciej, niż dynamika wydajności pracy, presja inflacyjne będzie rosła szybciej. Stąd posunięcia RPP zmierzające w kierunku ograniczenia popytu na kredyt. Gorsze są zewnętrzne czynniki inflacyjne, bo tam są wzrosty kilkudziesięcioprocentowe żywności rok do roku. Tego polityką pieniężną nie da się skorygować.

Zobacz także

2021-12-16, godz. 12:14 Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola o budżecie na 2022 r. podwyżkach i ruchu "Tak dla Polski" - Każdy może mieć oczekiwania, że można zrobić jedno czy drugie, ale radni Platformy Obywatelskiej chcieli zabrać pieniądze z remontów chodników i ulic… » więcej 2021-12-16, godz. 12:11 "Pracodawcy, związkowcy, wspólna sprawa". Debata o niepewnym losie emerytur stażowych i badaniu przedsiębiorców nt… Gośćmi Loży byli dziś Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora, Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo - Handlowa), Grzegorz Adamczyk (Solidarność)… » więcej 2021-12-16, godz. 12:11 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Wojciechem Jakóbikiem o kryzysie energetycznym Gościem Magdaleny Ogórek w programie "Prosto z sejmu" był dziś Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu biznes.alert.pl. Rozmowa dotyczyła kryzysu energetycznego… » więcej 2021-12-16, godz. 08:44 Jarosław Kończyło, dyrektor szpitala w Kędzierzynie-Koźlu o szczepieniach dzieci w wieku 5-11 lat i dziecięcym oddziale… - Zainteresowanie szczepieniem dzieci jest olbrzymie i prawdopodobnie to koreluje z informacjami, że na oddziale dziecięcym pacjentów jest sporo - powiedział… » więcej 2021-12-15, godz. 14:18 Tobiasz Gajda o bezzałogowych statkach powietrznych czyli frontach i dylematach prawnych związanych z nowymi technol… » więcej 2021-12-15, godz. 14:11 Przemysław Zych o tym dlaczego Opole potrzebuje dużego stadionu i dlaczego drożeją bilety w obiektach MOSiR-u - Mamy z prezesem Odry Opole podobne zdanie, że będzie to stadion, który w 100 procentach zabezpieczy potrzeby klubu - mówił w Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-15, godz. 09:26 Dr Danuta Witkowska, która bada koronawirusa o faktach i mitach z nim związanych, a także o faktach dotyczących sz… Wieczorem odbędzie się wykład "Wirus czy szczepionka" poprowadzony będzie on-line i będzie otwarty dla wszystkich chętnych. - Chcemy tą inicjatywą walczyć… » więcej 2021-12-14, godz. 17:01 Spięcie. Piotr Cywiński i Michał Rachoń i ich goście: Cezary Gmyz, Jan Libicki, Jacek Saryusz Wolski - Nie sądzę, że dojdzie do zbliżenia stanowisk Polski i Niemiec. Rzeczą, która musiałaby się wydarzyć to powstrzymanie dokończenia NS2 spowodowany atakiem… » więcej 2021-12-14, godz. 09:57 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizowali najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. » więcej 2021-12-14, godz. 08:59 Sebastian Smoliński z wydziału ochrony środowiska o stanie powietrza w Opolu i ochronie dzikich zwierząt w mieście - Warunki pogodowe mają bardzo duży wpływ na stopień zanieczyszczenia powietrza. Wczorajsza (13.12) prognoza przewidywała przekroczenia dopuszczalnych norm… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »