Radio Opole » Otwarty mikrofon Radia Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej, poseł…
2021-11-12, 08:55 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej, poseł OdNowy z Opola o działaniach przemytników, dezinformacji i kryzysie na granicy

Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej, poseł OdNowy z Opola o działaniach przemytników, dezinformacji i kryzysie na granicy
- Trwa operacja psychologiczna koordynowana przez służby specjalne Białorusi i Rosji, której jednym z objawów jest użycie migrantów jako żywej broni, najpierw zachęcanie ich, wprowadzanie w błąd a potem zmuszanie do forsowania granicy - powiedział w Porannej Loży Radiowej Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej, poseł ziemi opolskiej.
Wyjaśnił, że chodzi o destabilizację Polski, Unii Europejskiej i NATO, chodzi o testowanie państwa, polityków, organizacje pozarządowe, media.

- Póki co, nie ma miejsca na interwencję NATO, bo ma ono charakter wojskowy, a my nie chcemy militaryzować tego konfliktu. To konflikt o charakterze politycznym i w jakiejś mierze humanitarnym - dodał wiceminister obrony narodowej.

Powiedział także, że można zaobserwować spadek zainteresowania lotami z bliskiego wschodu do Europy, które organizuje Łukaszenka. Jak podkreślał, to są migranci ekonomiczni, którzy płacą bandom przemytniczym po 3 lub 4 tys. dolarów, żeby uzyskać wizę i dostać się do Białorusi. Na początku mówiono im, że Białoruś graniczy z Niemcami.

- W masowym przekazie była informacja, że granica jest nie strzeżona, że można przejść swobodnie. Trudno zweryfikować migrantowi informacje, czy Polska strzeże swoich granic. Dlatego tak ważne jest, że pokazujemy filmy, na których widać, że jest zapora, budujemy mur, jest wojsko i policja, latają śmigłowce - powiedział wiceminister Ociepa.

- W wielu krajach, telewizje lokalne, media lokalne za pieniądze podawały fałszywe informacje ludziom, że bezproblemowo można przejść i dlatego się decydowali na tę podróż. Dlatego teraz jest nagłośnione, że bronimy granicy. Zainteresowanie powinno spadać.

- Śledzimy fora internetowe, widzimy, jak ci ludzie są wprowadzani w błąd. Jest też coś, co nazywamy cwaniactwem, na zasadzie, a może mi się uda, może przejdę. Dorośli są zachęcani, żeby brali ze sobą dzieci, żeby brudzić ubranie, wyglądać na zmęczonych. To wszystko instrukcje, "jak ominąć, jak przejść przez granicę" - mówił gość Radia Opole.

Wiceminister obrony narodowej potwierdził, że jeśli będzie taka potrzeba będą wysyłane na granicę kolejne wojska, zaznaczając, że wojsko pełni funkcję pomocniczą.

- Bronimy granic, bezpieczeństwa, ale są różne przypadki. Niektórzy przekroczyli granice i tam gdzie się zdarzało, że trzeba udzielać pomocy, to żołnierze to robili. Mają apteczki, sprzęt medyczny, są przeszkoleni. Na tyle na ile możemy, to pomagamy - mówił Marcin Ociepa.

Podkreślił też, że w Polsce można uzyskać status uchodźcy legalnie. - My sprowadziliśmy naszymi samolotami tysiąc Afgańczyków. Można być też migrantem ekonomicznym, ale legalnie, a nie z pominięciem procedur, grając w orkiestrze służb Białorusi.

Zobacz także

2021-12-16, godz. 12:14 Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola o budżecie na 2022 r. podwyżkach i ruchu "Tak dla Polski" - Każdy może mieć oczekiwania, że można zrobić jedno czy drugie, ale radni Platformy Obywatelskiej chcieli zabrać pieniądze z remontów chodników i ulic… » więcej 2021-12-16, godz. 12:11 "Pracodawcy, związkowcy, wspólna sprawa". Debata o niepewnym losie emerytur stażowych i badaniu przedsiębiorców nt… Gośćmi Loży byli dziś Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora, Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo - Handlowa), Grzegorz Adamczyk (Solidarność)… » więcej 2021-12-16, godz. 12:11 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Wojciechem Jakóbikiem o kryzysie energetycznym Gościem Magdaleny Ogórek w programie "Prosto z sejmu" był dziś Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu biznes.alert.pl. Rozmowa dotyczyła kryzysu energetycznego… » więcej 2021-12-16, godz. 08:44 Jarosław Kończyło, dyrektor szpitala w Kędzierzynie-Koźlu o szczepieniach dzieci w wieku 5-11 lat i dziecięcym oddziale… - Zainteresowanie szczepieniem dzieci jest olbrzymie i prawdopodobnie to koreluje z informacjami, że na oddziale dziecięcym pacjentów jest sporo - powiedział… » więcej 2021-12-15, godz. 14:18 Tobiasz Gajda o bezzałogowych statkach powietrznych czyli frontach i dylematach prawnych związanych z nowymi technol… » więcej 2021-12-15, godz. 14:11 Przemysław Zych o tym dlaczego Opole potrzebuje dużego stadionu i dlaczego drożeją bilety w obiektach MOSiR-u - Mamy z prezesem Odry Opole podobne zdanie, że będzie to stadion, który w 100 procentach zabezpieczy potrzeby klubu - mówił w Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-15, godz. 09:26 Dr Danuta Witkowska, która bada koronawirusa o faktach i mitach z nim związanych, a także o faktach dotyczących sz… Wieczorem odbędzie się wykład "Wirus czy szczepionka" poprowadzony będzie on-line i będzie otwarty dla wszystkich chętnych. - Chcemy tą inicjatywą walczyć… » więcej 2021-12-14, godz. 17:01 Spięcie. Piotr Cywiński i Michał Rachoń i ich goście: Cezary Gmyz, Jan Libicki, Jacek Saryusz Wolski - Nie sądzę, że dojdzie do zbliżenia stanowisk Polski i Niemiec. Rzeczą, która musiałaby się wydarzyć to powstrzymanie dokończenia NS2 spowodowany atakiem… » więcej 2021-12-14, godz. 09:57 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizowali najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. » więcej 2021-12-14, godz. 08:59 Sebastian Smoliński z wydziału ochrony środowiska o stanie powietrza w Opolu i ochronie dzikich zwierząt w mieście - Warunki pogodowe mają bardzo duży wpływ na stopień zanieczyszczenia powietrza. Wczorajsza (13.12) prognoza przewidywała przekroczenia dopuszczalnych norm… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »