Radio Opole » Otwarty mikrofon Radia Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Prof. Kamil Minkner o badaniach dotyczących zrównoważonego…
2021-11-09, 17:04 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Prof. Kamil Minkner o badaniach dotyczących zrównoważonego rozwoju na przykładzie Islandii

Prof. Kamil Minkner o badaniach dotyczących zrównoważonego rozwoju na przykładzie Islandii
- Chcemy wprowadzić u nas do programu nauczania nowy przedmiot: "Zrównoważony rozwój" - powiedział w Popołudniowej Loży Radiowej dr hab. Kamil Minkner, politolog z Uniwersytetu Opolskiego. Wraz z grupą naukowców z Wydziału o Polityce i Komunikacji Społecznej odwiedził Islandię w ramach grantu badawczego z Funduszy Norweskich.
- To kontynuacja poprzednich badań, których celem było wprowadzenie Global Studies, specjalność na dwóch kierunkach studiów. W tym sensie jest to kontynuacja tych działań - wyjaśnił prof. UO Minkner.

Projekt będzie realizowany we współpracy z Uniwersytetem Wrocławskim i Uniwersytetem Warszawskich. - Chodzi o to, aby nowy przedmiot nie był tworzony w zaciszu domowym, ale żeby go skonfrontować z doświadczeniami tych, którzy rzeczywiście te doświadczenia mają a Islandia, jest jednym z najlepszych miejsc, żeby to zrobić - powiedział prof. UO Kamil Minkner.

Efektem badań islandzkich doświadczeń będzie publikacja.
- Będzie to podręcznik do zrównoważonego rozwoju z perspektywy nauk politycznych. Takiego podręcznika jeszcze nie ma. Zamierzamy, aby to był maksymalnie nowoczesny podręcznik. Nie po prostu zbiór rozdziałów, ale będzie to multimedialne, z ramkami, przykładami, QR kodami, które będą odsyłać np. do reportażu nakręconego specjalnie na potrzeby podręcznika na temat na przykład zrównoważonego rybołówstwa.

W Popołudniowej Loży Radiowej opowiadał także o tym, że Islandia jest pierwszym krajem europejskim, w którym kobiet w parlamencie jest więcej niż mężczyzn, jest krajem który jest w pierwszej piątce krajów z najwyższym czynnikiem rozwoju społecznego.
- Tam się między innymi, oprócz dochodu narodowego mierzy oczekiwaną długość życia i oczekiwaną długość edukacji.
Więcej o zrównoważonym rozwoju w Islandii i badaniach opolskich politologów znajdziesz w filmie powyżej!

Zobacz także

2021-12-08, godz. 14:29 Leonard Pietruszka, wójt Komprachcic o finansowych dylematach samorządów i sukcesach drużyny futsalowej Dreman Futsal… - Inwestycyjnie jesteśmy przygotowani bardzo dobrze, gorzej jest z dochodami bieżącymi - mówił w Południowej Loży Radiowej Leonard Pietruszka, wójt Komprachcic… » więcej 2021-12-08, godz. 09:42 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o tym, że 4 fala w regionie nie odpuszcza, o obostrzeniach i o szczepieniach - Mamy już dwa powiaty, w których krzywa zakażeń nie rośnie tak zdecydowanie jak do tej pory i kolejne dwa lub trzy, w których krzywa się wypłaszcza, a… » więcej 2021-12-07, godz. 17:41 Agata Lika z PL 2050 o planie na gospodarkę i potrzebnej rzetelnej kampanii o szczepieniach - Nasz plan na gospodarkę powstawał przy udziale ekspertów - mówiła w Popołudniowej Loży Agata Lika, przewodnicząca opolskich struktur Polski 2050 Szymona… » więcej 2021-12-07, godz. 14:59 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc Jak UE gumkuje "Boże Narodzenie", przed czym przestrzega Papież Franciszek: "Usiłowało to robić wiele dyktatur". Lewica domaga się od rządu zaostrzenia… » więcej 2021-12-07, godz. 09:33 Michał Kalinowski o pomyśle Lewicy czyli obowiązkowych szczepieniach na covid i pracy w szpitalu tymczasowym w Opolu - Chcemy to wprowadzić, bo jesteśmy odpowiedzialni. Widzimy co się dzieje. Dziennie umiera około 500 osób - powiedział w Porannej Loży Radiowej Michał… » więcej 2021-12-06, godz. 17:03 Dr Diana Rokita-Poskart o swoich badaniach dot. wpływu studentów na rozwój miast - Ostatnio badałam dlaczego studenci z Polski wyjeżdżają na Ukrainę na studia - powiedziała dr. Diana Rokita-Poskart Katedry Polityki Regionalnej i Rynku… » więcej 2021-12-06, godz. 11:11 Poseł MN Ryszard Galla o wprowadzeniu progu wyborczego dla mniejszości i umowie koalicyjnej nowego rządu w Niemczech - Nie wiem czy pan poseł Kowalski zdaje sobie sprawę w jaki sposób dokonuje zamieszania. Na najbliższą środę jestem umówiony z wiceministrem Rzymkowskim… » więcej 2021-12-06, godz. 09:04 Janusz Kowalski, poseł Solidarnej Polski o zmniejszeniu finansowania j. niemieckiego dla mniejszości i wprowadzenie progu… - Od roku 2019, kiedy w kampanii wyborczej obiecałem walkę na rzecz przywrócenia symetrii w relacjach polsko-niemieckich, dotrzymuję słowa. W piątek ogłosiłem… » więcej 2021-12-03, godz. 17:55 Młodzieżowa Loża Radiowa o konflikcie ws. Podwyżek cen biletów w Opolu i rozmowach Tuska z węgierską opozycją Gośćmi Loży byli dziś Tobiasz Gajda (Młodzi Demokraci, PO), Jan Zimoch (stow. Od Nowa) i Amadeusz Hofman (Lewica). » więcej 2021-12-03, godz. 11:33 Antoni Konopka o programie ochrony środowiska na lata 2021-2027 i zmianach w uchwale antysmogowej - W trakcie prac nad planem konsultowaliśmy się z samorządami ankietyzowane były samorządy i instytucje, zadawane były pytania o planowane przedsięwzięcia… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »