Radio Opole » Otwarty mikrofon Radia Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Prof. Kamil Minkner o badaniach dotyczących zrównoważonego…
2021-11-09, 17:04 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Prof. Kamil Minkner o badaniach dotyczących zrównoważonego rozwoju na przykładzie Islandii

Prof. Kamil Minkner o badaniach dotyczących zrównoważonego rozwoju na przykładzie Islandii
- Chcemy wprowadzić u nas do programu nauczania nowy przedmiot: "Zrównoważony rozwój" - powiedział w Popołudniowej Loży Radiowej dr hab. Kamil Minkner, politolog z Uniwersytetu Opolskiego. Wraz z grupą naukowców z Wydziału o Polityce i Komunikacji Społecznej odwiedził Islandię w ramach grantu badawczego z Funduszy Norweskich.
- To kontynuacja poprzednich badań, których celem było wprowadzenie Global Studies, specjalność na dwóch kierunkach studiów. W tym sensie jest to kontynuacja tych działań - wyjaśnił prof. UO Minkner.

Projekt będzie realizowany we współpracy z Uniwersytetem Wrocławskim i Uniwersytetem Warszawskich. - Chodzi o to, aby nowy przedmiot nie był tworzony w zaciszu domowym, ale żeby go skonfrontować z doświadczeniami tych, którzy rzeczywiście te doświadczenia mają a Islandia, jest jednym z najlepszych miejsc, żeby to zrobić - powiedział prof. UO Kamil Minkner.

Efektem badań islandzkich doświadczeń będzie publikacja.
- Będzie to podręcznik do zrównoważonego rozwoju z perspektywy nauk politycznych. Takiego podręcznika jeszcze nie ma. Zamierzamy, aby to był maksymalnie nowoczesny podręcznik. Nie po prostu zbiór rozdziałów, ale będzie to multimedialne, z ramkami, przykładami, QR kodami, które będą odsyłać np. do reportażu nakręconego specjalnie na potrzeby podręcznika na temat na przykład zrównoważonego rybołówstwa.

W Popołudniowej Loży Radiowej opowiadał także o tym, że Islandia jest pierwszym krajem europejskim, w którym kobiet w parlamencie jest więcej niż mężczyzn, jest krajem który jest w pierwszej piątce krajów z najwyższym czynnikiem rozwoju społecznego.
- Tam się między innymi, oprócz dochodu narodowego mierzy oczekiwaną długość życia i oczekiwaną długość edukacji.
Więcej o zrównoważonym rozwoju w Islandii i badaniach opolskich politologów znajdziesz w filmie powyżej!

Zobacz także

2021-12-13, godz. 17:22 Jan Tomalik o tym, jak w rozgłośni wyglądały pierwsze godziny wprowadzenia stanu wojennego - Miałem nocny dyżur w radiu, nagle usłyszałem, że przestaliśmy nadawać, zniknął program. W radiu nie może być ciszy, na takie wypadki mieliśmy przygotowane… » więcej 2021-12-13, godz. 13:35 Violetta Porowska o 40 rocznicy stanu wojennego, fundusze kompensacyjnym wizycie ministra zdrowia w Opolu Gościem parlamentarnej odsłony Loży Radiowej była dziś Violetta Porowska, poseł PiS. Rozmawialiśmy o 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i wystawie… » więcej 2021-12-13, godz. 09:22 Bogusław Bardon: Stan wojenny jest traumą, bo Polak do Polaka strzelał. Trzeba powiedzieć wszystkim jak było i jak… - Zabrali mnie z mojego mieszkania, skutego wywieźli na dołek, gdzie spotkałem kolegów wspominał aresztowanie 13 grudnia 1981 roku Bogusław Bardon jeden… » więcej 2021-12-10, godz. 18:22 Młodzieżowa Loża Radiowa o tym dlaczego młodzi odchodzą od Kościoła Niedawno Katolicka Agencja Informacyjna opublikowała głośny "Kościół w Polsce", z którego wynikało, że przez ostatnie ćwierć wieku spadek deklaracji… » więcej 2021-12-10, godz. 13:48 Dr inż. Adam Czubak o projekcie Cyber Eva, który zapewni bezpieczeństwo cybernetyczne Opolscy naukowcy z Politechniki Opolskiej i Uniwersytetu Opolskiego pracują nad stworzeniem aplikacji "Cyber Eva". Ma ona pomoc w zapewnieniu bezpieczeństwa… » więcej 2021-12-10, godz. 09:07 Dr Jarosław Mijas, konsultant ds. pediatrii: bardzo wiele dzieci choruje na covid-19 na Opolszczyźnie, także niemowlęta… - Niestety bardzo dużo dzieci w województwie opolskim choruje na covid-19 i z własnych doświadczeń wiem, że o wielu przypadkach nie wiemy - dr Jarosław… » więcej 2021-12-09, godz. 12:15 Debata "Pracodawcy, związkowcy i eksperci" o naruszeniach praw pracowniczych i pomyśle większych sankcji dla pracod… Gośćmi radowej debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz… » więcej 2021-12-09, godz. 12:14 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem PiS Tomaszem Latosem o głosowanym w sejmie funduszu… Gościem Magdaleny Ogórek był w tym tygodniu Tomasz Latos, poseł PiS i zarazem przewodniczący sejmowej komisji zdrowia. Poseł na gorąco komentował posiedzenie… » więcej 2021-12-09, godz. 09:29 Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa o powodach odrzucenia uwag posła Janusza Kowalskiego do Funduszy Europejskich… - To jest wpisywanie się w politykę PiS-u, która od kilku lat napuszcza obywateli na różne grupy. Dyskryminuje, zwalcza. Pięć samorządów województw… » więcej 2021-12-08, godz. 13:10 Dr Marek Mazurkiewicz o swoich badaniach dotyczących udziału mniejszości narodowych i etnicznych w życiu politycznym… - Komitety mniejszości narodowych i etnicznych są zwolnione z konieczności osiągnięcia 5% progu wyborczego w skali kraju, ale muszą go przekroczyć w okręgu… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »