Radio Opole » Otwarty mikrofon Radia Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Witold Zembaczyński, poseł Nowoczesnej o wyborach…
2021-11-09, 10:46 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Witold Zembaczyński, poseł Nowoczesnej o wyborach wewnętrznych w partii, zarządzie regionu opolskiego oraz tym, czy Nowoczesna będzie "wchłonięta" przez PO

Witold Zembaczyński, poseł Nowoczesnej o wyborach wewnętrznych w partii, zarządzie regionu opolskiego oraz tym, czy Nowoczesna będzie "wchłonięta" przez PO
- Dziękuje za kolejny kredyt zaufania, przy jednym głosie wstrzymującym się - powiedział poseł Witold Zembaczyński przewodniczący Nowoczesnej na Opolszczyźnie wiceprzewodniczący partii w kraju. Powiedział on, że Nowoczesna zmieniła swój statut. Teraz partia ma bardziej spłaszczoną strukturę. Jest zarząd krajowy a sercem organizacyjnym są regiony. Nie ma struktur w powiatach, bo nie musi ich być.
Obecnie Nowoczesna w regionie opolskim liczy 74 osoby. W zarządzie regionu znalazło się 9 osób w tym radni sejmiku województwa Piotr Wach, Szymon Godyla i Łukasz Dymek.

- Bardzo liczę na ich merytoryczne wsparcie, bo dzisiaj samorządy są jednym z głównych nurtów funkcjonowania partii, dlatego, że Polski Ład stawia je w trudnym położeniu finansowym - powiedział przewodniczący regionu opolskiego.

Pytany o to dlaczego Nowoczesna nie jest uwzględniana w sondażach preferencji politycznych, jej poparcie jest badane w ramach Koalicji Obywatelskiej, której jest członkiem.

- To zjawisko naturalne, kiedy tworzy się koalicję to główną wagę sondażową przejmuje główny "akcjonariusz". Nasz potencjał sondażowy należy mierzyć przywiązaniem do wartości liberalnych. Wiemy, że jest zapotrzebowanie na liberalną myśl, ale nie taką jak na początku lat 90-tych powiedział poseł Witold Zembaczyński.

Chce on utworzyć nurt polityczny "zielony liberalizm".

- Nie chodzi o typowe partii "zielone", ale takie wrażliwe również na przedsiębiorców. Zielony liberalizm, to moja misja w polityce, wykucie programu, szyldu, który będzie skupiał na przyszłość wokół tych wartości. To konieczność dziejowa, zwrócenie uwagi na to o czym mówi strajk klimatyczny i zagospodarowanie tej emocji, ale w odpowiedni i odpowiedzialny sposób - wyjaśnił poseł Zembaczyński z Nowoczesnej.

Dodał, że zielony liberalizm będzie kierunkiem dla całej naszej formacji w ramach Koalicji Obywatelskiej bądź, w przyszłości w ramach szerszego projektu opozycyjnego.

Gość Radia Opole odniósł się także do informacji, że Platforma Obywatelska chce wchłonąć "Nowoczesną".

- Połączyć się zawsze można i to byłoby dosyć naturalne połączenie bo już długo i skutecznie wspólnie funkcjonujemy, ale ważne jest, żeby wszelkie te ruchy były robione po coś. Głównym naszym celem jest wygrana z obecnie rządzącym obozem. Jeśli z naszych badań, które prowadzimy, będzie wychodziło, że to jest najlepszy ruch, to go zrobimy - zapowiedział. - Gdybym miał wybrać, czy Nowoczesna ma mieć 8 % i wprowadzić 30 posłów, czy mamy pójść jednym blokiem, bez naszego logo i wygrać z PiS, to wybieram to drugie.

W internetowej części rozmowy poseł Zembaczyński wyjaśnił, że badania, którymi dysponuje Nowoczesna wskazują, że społeczeństwo polskie jest bardzo spolaryzowane.
A zbliżenie się takich partii jak Polska 2050 lub PSL, do któregoś z głównych bloków politycznych powoduje odpływ części elektoratu.

Rozmawialiśmy także o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy.

Zobacz także

2021-12-13, godz. 17:22 Jan Tomalik o tym, jak w rozgłośni wyglądały pierwsze godziny wprowadzenia stanu wojennego - Miałem nocny dyżur w radiu, nagle usłyszałem, że przestaliśmy nadawać, zniknął program. W radiu nie może być ciszy, na takie wypadki mieliśmy przygotowane… » więcej 2021-12-13, godz. 13:35 Violetta Porowska o 40 rocznicy stanu wojennego, fundusze kompensacyjnym wizycie ministra zdrowia w Opolu Gościem parlamentarnej odsłony Loży Radiowej była dziś Violetta Porowska, poseł PiS. Rozmawialiśmy o 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i wystawie… » więcej 2021-12-13, godz. 09:22 Bogusław Bardon: Stan wojenny jest traumą, bo Polak do Polaka strzelał. Trzeba powiedzieć wszystkim jak było i jak… - Zabrali mnie z mojego mieszkania, skutego wywieźli na dołek, gdzie spotkałem kolegów wspominał aresztowanie 13 grudnia 1981 roku Bogusław Bardon jeden… » więcej 2021-12-10, godz. 18:22 Młodzieżowa Loża Radiowa o tym dlaczego młodzi odchodzą od Kościoła Niedawno Katolicka Agencja Informacyjna opublikowała głośny "Kościół w Polsce", z którego wynikało, że przez ostatnie ćwierć wieku spadek deklaracji… » więcej 2021-12-10, godz. 13:48 Dr inż. Adam Czubak o projekcie Cyber Eva, który zapewni bezpieczeństwo cybernetyczne Opolscy naukowcy z Politechniki Opolskiej i Uniwersytetu Opolskiego pracują nad stworzeniem aplikacji "Cyber Eva". Ma ona pomoc w zapewnieniu bezpieczeństwa… » więcej 2021-12-10, godz. 09:07 Dr Jarosław Mijas, konsultant ds. pediatrii: bardzo wiele dzieci choruje na covid-19 na Opolszczyźnie, także niemowlęta… - Niestety bardzo dużo dzieci w województwie opolskim choruje na covid-19 i z własnych doświadczeń wiem, że o wielu przypadkach nie wiemy - dr Jarosław… » więcej 2021-12-09, godz. 12:15 Debata "Pracodawcy, związkowcy i eksperci" o naruszeniach praw pracowniczych i pomyśle większych sankcji dla pracod… Gośćmi radowej debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz… » więcej 2021-12-09, godz. 12:14 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem PiS Tomaszem Latosem o głosowanym w sejmie funduszu… Gościem Magdaleny Ogórek był w tym tygodniu Tomasz Latos, poseł PiS i zarazem przewodniczący sejmowej komisji zdrowia. Poseł na gorąco komentował posiedzenie… » więcej 2021-12-09, godz. 09:29 Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa o powodach odrzucenia uwag posła Janusza Kowalskiego do Funduszy Europejskich… - To jest wpisywanie się w politykę PiS-u, która od kilku lat napuszcza obywateli na różne grupy. Dyskryminuje, zwalcza. Pięć samorządów województw… » więcej 2021-12-08, godz. 13:10 Dr Marek Mazurkiewicz o swoich badaniach dotyczących udziału mniejszości narodowych i etnicznych w życiu politycznym… - Komitety mniejszości narodowych i etnicznych są zwolnione z konieczności osiągnięcia 5% progu wyborczego w skali kraju, ale muszą go przekroczyć w okręgu… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »