Radio Opole » Otwarty mikrofon Radia Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o 4 fali pandemii…
2021-11-04, 09:38 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o 4 fali pandemii w regionie i apelu do personelu medycznego

Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o 4 fali pandemii w regionie i apelu do personelu medycznego
- Są pierwsze efekty. Lekarze zgłaszają się do pracy w szpitalu tymczasowym w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu - powiedział w Porannej Loży Radiowej wojewoda opolski Sławomir Kłosowski.

- Dziękuję bardzo serdecznie Radiu Opole, które włączyło się w prośbę do środowiska medycznego, publikowało mój apel na antenie i komunikatorach elektronicznych - dodał.

- Bardzo serdecznie dziękuję tym osobom, które już się zgłosiły. Mam nadzieję, że już za chwilę będziemy mogli zakomunikować województwu opolskiemu, że za chwilę uruchamiamy szpital tymczasowy w pełni.
Wojewoda opolski dodał, że cały czas utrzymywany jest bezpieczny bufor miejsc respiratorowych i łóżkowch.

- Będziemy analizować skokowy wzrost zachorowań w ostatnich dniach października, z piątku na sobotę, po którym nastąpiło przedziwne wyciszenie - zaznaczył Sławomir Kłosowski.

Dodał on, że województwo otwiera kolejne miejsca dla pacjentów z covid. Jutro (5.11) będziemy mieli 254 miejsca. W pierwszej kolejności łóżka będą uruchamiane w szpitalu tymczasowym. Jeśli uda się uruchomić go w pełni, to szpital MSWiA w Opolu uruchomi miejsca dla pacjentów z covid 9. listopada. Jeśli szpital tymczasowy nie będzie w pełni uruchomiony to szpital MSWiA będzie mógł przyjmować pacjentów z koronawirusem od jutra (5.11).

W przyszłym tygodniu prace wznowi zespół analityków ds modelowania matematycznego rozwoju pandemii, który modeluje poszczególne powiaty.

- W porównaniu do trzeciej fali mamy znacznie mniej przypadków wymagających leczenia respiratorem, przebieg choroby jest więc znacznie lżejszy. To efekt szczepień. Około 80% pacjentów covidowch to osoby niezaszczepione. Liczba osób przebywająca pod respiratorami niezaszczepionych jest miażdżąco większa w stosunku do zaszczepionych. Przebieg choroby, pacjenta zaszczepionego, nawet jeśli wymaga leczenia respiratorem jest w miarę stabilny. Osoby niezaszczepione pod respiratorem są trudne do opanowania, bardzo niestabilne.

W przyszłym tygodniu wznowi także pracę zespół doradców wojewody ds. antycovidowych.

W internetowej części rozmowy wojewoda Kłosowski powiedział, że kolejność uruchamiania łóżek covidowych w szpitalach covidowych jest odwrotna do tego jak były szpitale przywracane do normalnego funkcjonowania po 3 fali. Wyjątkiem jest szpital MSWiA w Opolu, ponieważ w mieście i powiecie opolskim jest duża liczba zachorowań.

- Po co wozić pacjentów do innego powiatu, skoro można się nimi zaopiekować na miejscu, czyli w Opolu. Dziękuję także panu dyrektorowi Kończyle ze szpitala w Kędzierzynie-Koźlu. Wiemy o ogromnych zasługach kadry tego szpitala. Mają ogromne, bezcenne doświadczenie w skali kraju a na pewno województwa - powiedział wojewoda opolski.

Doświadczenie tego szpitala na razie nie jest wykorzystane, będzie kiedy zajętość będzie postępowała. Brane jest też pod uwagę to, że trzeba zapewnić opiekę pacjentom z innymi schorzeniami, a szpital w Kędzierzynie-Koźlu jest duży z wieloma specjalistami.

Zobacz także

2021-12-08, godz. 14:29 Leonard Pietruszka, wójt Komprachcic o finansowych dylematach samorządów i sukcesach drużyny futsalowej Dreman Futsal… - Inwestycyjnie jesteśmy przygotowani bardzo dobrze, gorzej jest z dochodami bieżącymi - mówił w Południowej Loży Radiowej Leonard Pietruszka, wójt Komprachcic… » więcej 2021-12-08, godz. 09:42 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o tym, że 4 fala w regionie nie odpuszcza, o obostrzeniach i o szczepieniach - Mamy już dwa powiaty, w których krzywa zakażeń nie rośnie tak zdecydowanie jak do tej pory i kolejne dwa lub trzy, w których krzywa się wypłaszcza, a… » więcej 2021-12-07, godz. 17:41 Agata Lika z PL 2050 o planie na gospodarkę i potrzebnej rzetelnej kampanii o szczepieniach - Nasz plan na gospodarkę powstawał przy udziale ekspertów - mówiła w Popołudniowej Loży Agata Lika, przewodnicząca opolskich struktur Polski 2050 Szymona… » więcej 2021-12-07, godz. 14:59 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc Jak UE gumkuje "Boże Narodzenie", przed czym przestrzega Papież Franciszek: "Usiłowało to robić wiele dyktatur". Lewica domaga się od rządu zaostrzenia… » więcej 2021-12-07, godz. 09:33 Michał Kalinowski o pomyśle Lewicy czyli obowiązkowych szczepieniach na covid i pracy w szpitalu tymczasowym w Opolu - Chcemy to wprowadzić, bo jesteśmy odpowiedzialni. Widzimy co się dzieje. Dziennie umiera około 500 osób - powiedział w Porannej Loży Radiowej Michał… » więcej 2021-12-06, godz. 17:03 Dr Diana Rokita-Poskart o swoich badaniach dot. wpływu studentów na rozwój miast - Ostatnio badałam dlaczego studenci z Polski wyjeżdżają na Ukrainę na studia - powiedziała dr. Diana Rokita-Poskart Katedry Polityki Regionalnej i Rynku… » więcej 2021-12-06, godz. 11:11 Poseł MN Ryszard Galla o wprowadzeniu progu wyborczego dla mniejszości i umowie koalicyjnej nowego rządu w Niemczech - Nie wiem czy pan poseł Kowalski zdaje sobie sprawę w jaki sposób dokonuje zamieszania. Na najbliższą środę jestem umówiony z wiceministrem Rzymkowskim… » więcej 2021-12-06, godz. 09:04 Janusz Kowalski, poseł Solidarnej Polski o zmniejszeniu finansowania j. niemieckiego dla mniejszości i wprowadzenie progu… - Od roku 2019, kiedy w kampanii wyborczej obiecałem walkę na rzecz przywrócenia symetrii w relacjach polsko-niemieckich, dotrzymuję słowa. W piątek ogłosiłem… » więcej 2021-12-03, godz. 17:55 Młodzieżowa Loża Radiowa o konflikcie ws. Podwyżek cen biletów w Opolu i rozmowach Tuska z węgierską opozycją Gośćmi Loży byli dziś Tobiasz Gajda (Młodzi Demokraci, PO), Jan Zimoch (stow. Od Nowa) i Amadeusz Hofman (Lewica). » więcej 2021-12-03, godz. 11:33 Antoni Konopka o programie ochrony środowiska na lata 2021-2027 i zmianach w uchwale antysmogowej - W trakcie prac nad planem konsultowaliśmy się z samorządami ankietyzowane były samorządy i instytucje, zadawane były pytania o planowane przedsięwzięcia… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »