Radio Opole » Otwarty mikrofon Radia Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o 4 fali pandemii…
2021-11-04, 09:38 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o 4 fali pandemii w regionie i apelu do personelu medycznego

Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o 4 fali pandemii w regionie i apelu do personelu medycznego
- Są pierwsze efekty. Lekarze zgłaszają się do pracy w szpitalu tymczasowym w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu - powiedział w Porannej Loży Radiowej wojewoda opolski Sławomir Kłosowski.

- Dziękuję bardzo serdecznie Radiu Opole, które włączyło się w prośbę do środowiska medycznego, publikowało mój apel na antenie i komunikatorach elektronicznych - dodał.

- Bardzo serdecznie dziękuję tym osobom, które już się zgłosiły. Mam nadzieję, że już za chwilę będziemy mogli zakomunikować województwu opolskiemu, że za chwilę uruchamiamy szpital tymczasowy w pełni.
Wojewoda opolski dodał, że cały czas utrzymywany jest bezpieczny bufor miejsc respiratorowych i łóżkowch.

- Będziemy analizować skokowy wzrost zachorowań w ostatnich dniach października, z piątku na sobotę, po którym nastąpiło przedziwne wyciszenie - zaznaczył Sławomir Kłosowski.

Dodał on, że województwo otwiera kolejne miejsca dla pacjentów z covid. Jutro (5.11) będziemy mieli 254 miejsca. W pierwszej kolejności łóżka będą uruchamiane w szpitalu tymczasowym. Jeśli uda się uruchomić go w pełni, to szpital MSWiA w Opolu uruchomi miejsca dla pacjentów z covid 9. listopada. Jeśli szpital tymczasowy nie będzie w pełni uruchomiony to szpital MSWiA będzie mógł przyjmować pacjentów z koronawirusem od jutra (5.11).

W przyszłym tygodniu prace wznowi zespół analityków ds modelowania matematycznego rozwoju pandemii, który modeluje poszczególne powiaty.

- W porównaniu do trzeciej fali mamy znacznie mniej przypadków wymagających leczenia respiratorem, przebieg choroby jest więc znacznie lżejszy. To efekt szczepień. Około 80% pacjentów covidowch to osoby niezaszczepione. Liczba osób przebywająca pod respiratorami niezaszczepionych jest miażdżąco większa w stosunku do zaszczepionych. Przebieg choroby, pacjenta zaszczepionego, nawet jeśli wymaga leczenia respiratorem jest w miarę stabilny. Osoby niezaszczepione pod respiratorem są trudne do opanowania, bardzo niestabilne.

W przyszłym tygodniu wznowi także pracę zespół doradców wojewody ds. antycovidowych.

W internetowej części rozmowy wojewoda Kłosowski powiedział, że kolejność uruchamiania łóżek covidowych w szpitalach covidowych jest odwrotna do tego jak były szpitale przywracane do normalnego funkcjonowania po 3 fali. Wyjątkiem jest szpital MSWiA w Opolu, ponieważ w mieście i powiecie opolskim jest duża liczba zachorowań.

- Po co wozić pacjentów do innego powiatu, skoro można się nimi zaopiekować na miejscu, czyli w Opolu. Dziękuję także panu dyrektorowi Kończyle ze szpitala w Kędzierzynie-Koźlu. Wiemy o ogromnych zasługach kadry tego szpitala. Mają ogromne, bezcenne doświadczenie w skali kraju a na pewno województwa - powiedział wojewoda opolski.

Doświadczenie tego szpitala na razie nie jest wykorzystane, będzie kiedy zajętość będzie postępowała. Brane jest też pod uwagę to, że trzeba zapewnić opiekę pacjentom z innymi schorzeniami, a szpital w Kędzierzynie-Koźlu jest duży z wieloma specjalistami.

Zobacz także

2021-12-13, godz. 17:22 Jan Tomalik o tym, jak w rozgłośni wyglądały pierwsze godziny wprowadzenia stanu wojennego - Miałem nocny dyżur w radiu, nagle usłyszałem, że przestaliśmy nadawać, zniknął program. W radiu nie może być ciszy, na takie wypadki mieliśmy przygotowane… » więcej 2021-12-13, godz. 13:35 Violetta Porowska o 40 rocznicy stanu wojennego, fundusze kompensacyjnym wizycie ministra zdrowia w Opolu Gościem parlamentarnej odsłony Loży Radiowej była dziś Violetta Porowska, poseł PiS. Rozmawialiśmy o 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i wystawie… » więcej 2021-12-13, godz. 09:22 Bogusław Bardon: Stan wojenny jest traumą, bo Polak do Polaka strzelał. Trzeba powiedzieć wszystkim jak było i jak… - Zabrali mnie z mojego mieszkania, skutego wywieźli na dołek, gdzie spotkałem kolegów wspominał aresztowanie 13 grudnia 1981 roku Bogusław Bardon jeden… » więcej 2021-12-10, godz. 18:22 Młodzieżowa Loża Radiowa o tym dlaczego młodzi odchodzą od Kościoła Niedawno Katolicka Agencja Informacyjna opublikowała głośny "Kościół w Polsce", z którego wynikało, że przez ostatnie ćwierć wieku spadek deklaracji… » więcej 2021-12-10, godz. 13:48 Dr inż. Adam Czubak o projekcie Cyber Eva, który zapewni bezpieczeństwo cybernetyczne Opolscy naukowcy z Politechniki Opolskiej i Uniwersytetu Opolskiego pracują nad stworzeniem aplikacji "Cyber Eva". Ma ona pomoc w zapewnieniu bezpieczeństwa… » więcej 2021-12-10, godz. 09:07 Dr Jarosław Mijas, konsultant ds. pediatrii: bardzo wiele dzieci choruje na covid-19 na Opolszczyźnie, także niemowlęta… - Niestety bardzo dużo dzieci w województwie opolskim choruje na covid-19 i z własnych doświadczeń wiem, że o wielu przypadkach nie wiemy - dr Jarosław… » więcej 2021-12-09, godz. 12:15 Debata "Pracodawcy, związkowcy i eksperci" o naruszeniach praw pracowniczych i pomyśle większych sankcji dla pracod… Gośćmi radowej debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz… » więcej 2021-12-09, godz. 12:14 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem PiS Tomaszem Latosem o głosowanym w sejmie funduszu… Gościem Magdaleny Ogórek był w tym tygodniu Tomasz Latos, poseł PiS i zarazem przewodniczący sejmowej komisji zdrowia. Poseł na gorąco komentował posiedzenie… » więcej 2021-12-09, godz. 09:29 Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa o powodach odrzucenia uwag posła Janusza Kowalskiego do Funduszy Europejskich… - To jest wpisywanie się w politykę PiS-u, która od kilku lat napuszcza obywateli na różne grupy. Dyskryminuje, zwalcza. Pięć samorządów województw… » więcej 2021-12-08, godz. 13:10 Dr Marek Mazurkiewicz o swoich badaniach dotyczących udziału mniejszości narodowych i etnicznych w życiu politycznym… - Komitety mniejszości narodowych i etnicznych są zwolnione z konieczności osiągnięcia 5% progu wyborczego w skali kraju, ale muszą go przekroczyć w okręgu… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »