Radio Opole » Otwarty mikrofon Radia Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Ryszard Galla, poseł Mniejszości Niemieckiej o…
2021-11-02, 09:29 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Ryszard Galla, poseł Mniejszości Niemieckiej o wniosku o zmniejszenie subwencji na naukę języka niemieckiego i zmianach w prezydium komisji ds. mniejszości narodowych i etnicznych

Ryszard Galla, poseł Mniejszości Niemieckiej o wniosku o zmniejszenie subwencji na naukę języka niemieckiego i zmianach w prezydium komisji ds. mniejszości narodowych i etnicznych
- Każdy z posłów ma prawo składać poprawki - powiedział w Porannej Loży Radiowej poseł Mniejszości Niemieckiej Ryszard Galla. Skomentował w ten sposób poprawkę wniesioną przez posła Solidarnej Polski Janusza Kowalskiego, który chciał, aby z przyszłorocznego budżetu państwa wykreślić pieniądze na naukę języka niemieckiego jako języka mniejszości. Poprawka posła Kowalskiego nie została przyjęta.
- Subwencja oświatowa na naukę jest przekazywana do każdej szkoły w której nauczany jest język mniejszości, nie tylko mniejszości niemieckiej. Poseł Kowalski poprosił o wyliczenie jaka kwota przypada dla środowiska mniejszości niemieckiej i o takie zmniejszenie dotacji w budżecie poprosił. Okazało się że w 14 województwach są wykorzystywane pieniądze na naukę języka niemieckiego jako ojczystego - powiedział gość Radia Opole.

Na Opolszczyznę przypada około 100 tys. zł. To środki, które nie wpływają bezpośrednio na konto Mniejszości Niemieckiej, tylko do samorządów, a te przekazują je do szkół. Gdyby tej subwencji nie było, to zadanie by pozostało, bo obowiązek nauczania języków mniejszości jest zapisany w ustawie o oświacie.

Rozmawialiśmy także o tym, że poseł Galla prawdopodobnie straci miejsce w prezydium komisji ds. mniejszości narodowych i etnicznych. Taki wniosek wpłynął na ostatnim posiedzeniu komisji.

- Jeśli będzie taka wola większości to mnie odwołają. Będę pracował dalej jako normalny członek komisji. Wszystko zależy od tego jak członkowie Prawa i Sprawiedliwości zagłosują, bo oni mają większość - skomentował poseł Galla. - Zawsze powtarzam, że reprezentuję wszystkie mniejszości - dodał.

W internetowej części rozmowy powiedział, że wstrząsem był ten dzień, kiedy niespodziewanie w czasie obrad komisji ds. mniejszości narodowych i etnicznych wiceprzewodniczący komisji zgłosił wniosek o rozszerzenie porządku obrad o zmiany w prezydium.
- Jak usłyszałem ten wniosek, to wiedziałem, że to jest próba odwołania mojej osoby - powiedział poseł Ryszard Galla.

Zobacz także

2021-12-08, godz. 14:29 Leonard Pietruszka, wójt Komprachcic o finansowych dylematach samorządów i sukcesach drużyny futsalowej Dreman Futsal… - Inwestycyjnie jesteśmy przygotowani bardzo dobrze, gorzej jest z dochodami bieżącymi - mówił w Południowej Loży Radiowej Leonard Pietruszka, wójt Komprachcic… » więcej 2021-12-08, godz. 09:42 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o tym, że 4 fala w regionie nie odpuszcza, o obostrzeniach i o szczepieniach - Mamy już dwa powiaty, w których krzywa zakażeń nie rośnie tak zdecydowanie jak do tej pory i kolejne dwa lub trzy, w których krzywa się wypłaszcza, a… » więcej 2021-12-07, godz. 17:41 Agata Lika z PL 2050 o planie na gospodarkę i potrzebnej rzetelnej kampanii o szczepieniach - Nasz plan na gospodarkę powstawał przy udziale ekspertów - mówiła w Popołudniowej Loży Agata Lika, przewodnicząca opolskich struktur Polski 2050 Szymona… » więcej 2021-12-07, godz. 14:59 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc Jak UE gumkuje "Boże Narodzenie", przed czym przestrzega Papież Franciszek: "Usiłowało to robić wiele dyktatur". Lewica domaga się od rządu zaostrzenia… » więcej 2021-12-07, godz. 09:33 Michał Kalinowski o pomyśle Lewicy czyli obowiązkowych szczepieniach na covid i pracy w szpitalu tymczasowym w Opolu - Chcemy to wprowadzić, bo jesteśmy odpowiedzialni. Widzimy co się dzieje. Dziennie umiera około 500 osób - powiedział w Porannej Loży Radiowej Michał… » więcej 2021-12-06, godz. 17:03 Dr Diana Rokita-Poskart o swoich badaniach dot. wpływu studentów na rozwój miast - Ostatnio badałam dlaczego studenci z Polski wyjeżdżają na Ukrainę na studia - powiedziała dr. Diana Rokita-Poskart Katedry Polityki Regionalnej i Rynku… » więcej 2021-12-06, godz. 11:11 Poseł MN Ryszard Galla o wprowadzeniu progu wyborczego dla mniejszości i umowie koalicyjnej nowego rządu w Niemczech - Nie wiem czy pan poseł Kowalski zdaje sobie sprawę w jaki sposób dokonuje zamieszania. Na najbliższą środę jestem umówiony z wiceministrem Rzymkowskim… » więcej 2021-12-06, godz. 09:04 Janusz Kowalski, poseł Solidarnej Polski o zmniejszeniu finansowania j. niemieckiego dla mniejszości i wprowadzenie progu… - Od roku 2019, kiedy w kampanii wyborczej obiecałem walkę na rzecz przywrócenia symetrii w relacjach polsko-niemieckich, dotrzymuję słowa. W piątek ogłosiłem… » więcej 2021-12-03, godz. 17:55 Młodzieżowa Loża Radiowa o konflikcie ws. Podwyżek cen biletów w Opolu i rozmowach Tuska z węgierską opozycją Gośćmi Loży byli dziś Tobiasz Gajda (Młodzi Demokraci, PO), Jan Zimoch (stow. Od Nowa) i Amadeusz Hofman (Lewica). » więcej 2021-12-03, godz. 11:33 Antoni Konopka o programie ochrony środowiska na lata 2021-2027 i zmianach w uchwale antysmogowej - W trakcie prac nad planem konsultowaliśmy się z samorządami ankietyzowane były samorządy i instytucje, zadawane były pytania o planowane przedsięwzięcia… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »