Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Spięcie - Magazyn Międzynarodowy Piotra Cywińskiego…
2021-10-26, 17:00 Autor: Piotr Cywiński, Michał Rachoń

Spięcie - Magazyn Międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia o sytuacji wyborczej w Czechach, Francji i na Węgrzech

Piotr Cywiński i Michał Rachoń [fot. Maciej Marciński]
Piotr Cywiński i Michał Rachoń [fot. Maciej Marciński]
W polityce międzynarodowej ostatnio dzieje się naprawdę dużo, a co ciekawe wiele z tych wydarzeń, które mają (lub będą miały miejsce w nieodległej przyszłości) może mieć spory wpływ na kształt Unii Europejskiej. I właśnie o tych najbardziej znaczących zmianach m.in. u naszych południowych sąsiadów - w Czechach - ale też na Węgrzech i we Francji, Piotr Cywiński i Michał Rachoń rozmawiają z zaproszonymi gośćmi: Davidem Stulikiem, Michałem Listkiewiczem i Ewą Hildebrandt.
W wyniku niedawnych wyborów Czesi będą mieli nowego premiera i prezydenta, którzy mogą zmienić relację Pragi z Warszawą i Brukselą. Pierwszym gościem magazynu był David Stulik, starszy analityk w European Values Research Centre w Pradze. Przez 12 lat był rzecznikiem delegacji Unii Europejskiej w Kijowie.

- Nowy rząd będzie stworzony jeszcze do końca tego roku. Czekamy na pierwsze posiedzenie nowego parlamentu, które odbędzie się 8 listopada i w tym momencie zacznie się proces formalnego tworzenia nowego rządu, bo rząd mniej więcej jest gotowy. Dwa opozycyjne bloki demokratyczne, które razem mają większość ustalają program i dzielą teki w rządzie. Czekamy jednak na to pierwsze posiedzenie, bo następny krok ma być zrobiony przez prezydenta i tutaj mamy problem konstytucyjny. Prezydent Zeman jest w szpitalu i zgodnie z opinią lekarzy nie jest w stanie wykonywać swoich obowiązków konstytucyjnych. Być może pierwszy raz w historii Czech parlament zdecyduje o tym, że prezydent zostanie tymczasowo zawieszony i jego pełnomocnictwo przejdzie na szefów dwóch izb parlamentu - mówił David Stulik.

Na Węgrzech opozycja jednoczy siły i chciałaby odsunąć premiera i jego partię od władzy w wyborach, które odbędą się już za pół roku. Za pół roku do urn pójdą także Francuzi.
Wybory węgierskie komentował Michał Listkiewicz, polski sędzia piłkarski, dziennikarz i hungarysta.

- Środowisko polityczne na Węgrzech jest bardzo rozczłonkowane. Myślę, że liderzy opozycyjni wychodzą na pokaz i pokazują jak bardzo się kochają, ale podskórnie tak nie jest. Mamy cień byłego lewicowego premiera Ferenc’a Gyurcsány, który tym steruje z drugiego czy trzeciego szeregu. A to postać nieakceptowalna, pamiętamy jego słynne powiedzenie, że „kłamaliśmy rano, wieczorem i w nocy”. To będzie długo pamiętane – mówił Listkiewicz.

A o tym co się dzieje we Francji mówiła publicystka Ewa Hildebrandt.

Zobacz także

2021-11-26, godz. 17:41 Młodzieżowa Loża Radiowa o rozwiązaniach, które mogłyby pomóc w walce z pandemią koronawirusa Gośćmi Młodzieżowej Loży byli dziś Kaja Jarema (PL 2050), Dawid Rygol (stowarzyszenie Od Nowa) i Igor Hetlof - Rydzyński (Młodzi Demokraci, PO). » więcej 2021-11-26, godz. 13:15 Rafał Bartek o zmianach na niemieckiej scenie politycznej i pracy doktorskiej o determinantach poparcia dla Mniejszości… - Nas oczywiście najbardziej interesują kwestie dotyczące mniejszości - mówił w Południowej Loży Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego… » więcej 2021-11-26, godz. 09:34 Dr Diana Rokita-Poskart, ekonomistka z Politechniki Opolskiej o tarczy antyinflacyjnej - Na pewno rozwiązania służące obniżce podatków pośrednich takich jak VAT czy akcyza mogą pomóc w obniżeniu inflacji - powiedziała dr Diana Rokita-Poskart… » więcej 2021-11-25, godz. 13:08 Debata "Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa" o pomysłach rządu na walkę z szarą strefą i paszportach covidowych… Gośćmi debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz Adamczyk (Solidarność), dr Jerzy Szeliga… » więcej 2021-11-25, godz. 09:14 Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola o stanowisku dot. sytuacji na granicy, podwyżkach cen biletów MZK i… - Wydaje mi się ,że to szerzej zorganizowana akcja przez przedstawicieli PiS w terenie, podobne oświadczenia także do innych samorządów w pływały i będą… » więcej 2021-11-24, godz. 17:15 Katarzyna Kownacka o swojej pracy doktoranckiej dotyczącej mniejszości niemieckiej a konkretnie zmian poparcia w wyborach… Gościem Popołudniowej Loży Radiowej była dziś Katarzyna Kownacka, która z wyróżnieniem obroniła pracę doktorancką pt. "Determinanty zmian poparcia dla… » więcej 2021-11-24, godz. 13:45 Dorota Koncewicz o trwającej wiele lat batalii o obwodnicę Niemodlina, zakończeniu inwestycji, radości mieszkańców… - Jestem przeszczęśliwa, że ta inwestycja na którą moi mieszkańcy czekali tyle lat, podobnie jak i ja, wreszcie doczekała się szczęśliwego finału. Wreszcie… » więcej 2021-11-24, godz. 09:28 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o tym, co nas czeka w regionie w najbliższych tygodniach pandemii - Niestety sytuacja bardzo mocno się pogorszyła - powiedział w Radiu Opole Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski mówiąc o czwartej fali pandemii. Województwo… » więcej 2021-11-23, godz. 12:31 Prof. Jarosław Zygarlicki z Politechniki Opolskiej o swoich badaniach i wynalazkach Prof. Jarosław Zygarlicki jest autorem 66 wynalazków, ponad 40 z nich zostało już opatentowanych. W Popołudniowej Loży Radiowej opowiedział o części z… » więcej 2021-11-23, godz. 13:34 "Co tam Panie w polityce?" - zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc Na polityczne komentarze, i nie tylko, zapraszają Piotr Gociek (Polskie Radio, Do Rzeczy, TVP Kultura) i Piotr Moc (Radio Opole). Marszałek Sejmu Elżbieta… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »