Radio Opole » Otwarty mikrofon Radia Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Piotr Bromber, wiceminister zdrowia o wizycie na…
2021-10-22, 09:01 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Piotr Bromber, wiceminister zdrowia o wizycie na Wydziale Lekarskim UO, pracach zespołu trójstronnego i pandemii

Piotr Bromber, wiceminister zdrowia o rozwoju Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Opolskiego oraz aktualnej sytuacji pandemicznej w regionie
- Powstanie Wydziału lekarskiego na Uniwersytecie Opolskim to jedna z istotniejszych rzeczy, która się wydarzyła w ostatnim czasie, jeżeli chodzi o ochronę zdrowia dlatego, że województwo opolskie, ma duży problem, jeśli chodzi o potencjał ludzki - powiedział w Porannej Loży Radiowej wiceminister zdrowia Piotr Bromber.
- Wskaźnik liczby lekarzy w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców jest jednym z najniższych w kraju, stąd utworzenie kierunku lekarskiego wychodzi na przeciw potrzebom - dodał wiceminister.

Wiceminister Bromber gości dzisiaj (22.10) na Opolszczyźnie, spotka się z władzami Uniwersytetu Opolskiego oraz z przedstawicielami samorządu pielęgniarek i położnych.

W poniedziałek odbędzie się kolejne posiedzenie Zespołu Trójstronnego do spraw ochrony zdrowia.
- To kolejne działanie jeżeli chodzi o podejmowanie dialogu. Odbywają się także indywidualnie spotkania z przedstawicielami samorządów poszczególnych zawodów medycznych. Celem nadrzędnym jest wzrost wynagrodzenia minimalnego. Pamiętajmy, że na przestrzeni ostatnich lat lokowano dodatkowe środki w infrastrukturze, sprzęcie i potencjale medycznym - powiedział wiceminister Bromber.

- Położyliśmy na stole 6 mld zł. na pół roku. To wzrost wynagrodzenia dla pielęgniarki ze średnim wykształceniem o 1333 zł. dla opiekuna medycznego o 900 złotych od lipca przyszłego roku. To zostało odrzucone. Zadajemy sobie pytanie dlaczego - przypomniał Piotr Bromber.

Na poniedziałkowym spotkaniu Zespołu Trójstronnego zostanie przeanalizowany efekt już obowiązujących przepisów ustawy, która weszła. Dokonana będzie też analiza propozycji komitetu protestacyjnego, następnie propozycja Ministerstwa Zdrowia dot. wzrostu wynagrodzeń.

Rozmawialiśmy także o aktualnej sytuacji pandemicznej i tym, kiedy będą wprowadzone restrykcje.

- Działania będą podejmowane adekwatnie do liczby zakażeń. Warto jeszcze cały czas przypominać o przestrzeganiu podstawowych zasad: dezynfekcja, dystans, maseczka.
Jeśli chcesz mieć wpływ na liczbę zakażeń, to przestrzegaj tych podstawowych zasad. Każdy z nas ma wpływ na poczucie bezpieczeństwa zdrowotnego swoje i swoich bliskich - przypomniał wiceminister.

Pytany o wprowadzenie obowiązku szczepień dla niektórych grup zawodowych powiedział:
- Cały czas kwestia zaszczepienia jest kwestią wyboru i edukacji. Prowadzenia dyskusji z tymi, którzy są przeciwko, z tymi którzy mają wątpliwości - podkreślał Piotr Bromber.

W internetowej części rozmowy prosił, aby nie czerpać wiedzy z internetu tyko porozmawiać z lekarzem, opierać się na wiedzy naukowej, wierzyć nauce, oddzielać nieprawdziwe informacje od prawdziwych. Wiceminister zwrócił też uwagę na to, że studenci kierunków medycznych powinni też potrafić kształtować relacje i komunikować się.

- Studenci artykułują duża potrzebę, by komponent uczenia o relacjach się pojawiał - powiedział gość Radia Opole.
Chodzi o relacje lekarz-pacjent, ale też między lekarzem a innymi pracownikami ochrony zdrowia.
- Komunikacja w ochronie zdrowia to bardzo ważny komponent. Niektóre uczelnie już to realizują, w przyszłym tygodniu mamy spotkanie z rektorami uniwersytetów medycznych i ten temat chcemy przedyskutować.

Zobacz także

2021-11-29, godz. 18:10 Bartłomiej Kałużny, koordynator ds. promocji Szlachetnej Paczki na Opolszczyźnie o skali biedy i potrzebie pomagan… - Raport biedy publikowany jest co roku. Poniżej granicy skrajnego ubóstwa żyje ponad 2 mln Polaków, a w 2020 r. przybyło ich 400 tys., w tym 100 tys. stanowią… » więcej 2021-11-29, godz. 11:30 Senator PiS Jerzy Czerwiński o senackich poprawkach w sprawie ochrony granic, sytuacji geopolitycznej w kontekście kryzysu… - Te poprawki mają na celu wybić tej ustawie zęby - powiedział w Południowej Loży Radiowej Jerzy Czerwiński, senator PiS o poprawkach przegłosowanych w… » więcej 2021-11-29, godz. 09:15 Monika Bartel o wstępnych wynikach spisu rolnego w województwie opolskim - Wyniki powszechnego spisu rolnego 2020 wskazują na dalsze przemiany rolnictwa, jego specjalizację, koncentrację i regionalizację produkcji rolnej - powiedziała… » więcej 2021-11-26, godz. 17:41 Młodzieżowa Loża Radiowa o rozwiązaniach, które mogłyby pomóc w walce z pandemią koronawirusa Gośćmi Młodzieżowej Loży byli dziś Kaja Jarema (PL 2050), Dawid Rygol (stowarzyszenie Od Nowa) i Igor Hetlof - Rydzyński (Młodzi Demokraci, PO). » więcej 2021-11-26, godz. 13:15 Rafał Bartek o zmianach na niemieckiej scenie politycznej i pracy doktorskiej o determinantach poparcia dla Mniejszości… - Nas oczywiście najbardziej interesują kwestie dotyczące mniejszości - mówił w Południowej Loży Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego… » więcej 2021-11-26, godz. 09:34 Dr Diana Rokita-Poskart, ekonomistka z Politechniki Opolskiej o tarczy antyinflacyjnej - Na pewno rozwiązania służące obniżce podatków pośrednich takich jak VAT czy akcyza mogą pomóc w obniżeniu inflacji - powiedziała dr Diana Rokita-Poskart… » więcej 2021-11-25, godz. 13:08 Debata "Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa" o pomysłach rządu na walkę z szarą strefą i paszportach covidowych… Gośćmi debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz Adamczyk (Solidarność), dr Jerzy Szeliga… » więcej 2021-11-25, godz. 09:14 Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola o stanowisku dot. sytuacji na granicy, podwyżkach cen biletów MZK i… - Wydaje mi się ,że to szerzej zorganizowana akcja przez przedstawicieli PiS w terenie, podobne oświadczenia także do innych samorządów w pływały i będą… » więcej 2021-11-24, godz. 17:15 Katarzyna Kownacka o swojej pracy doktoranckiej dotyczącej mniejszości niemieckiej a konkretnie zmian poparcia w wyborach… Gościem Popołudniowej Loży Radiowej była dziś Katarzyna Kownacka, która z wyróżnieniem obroniła pracę doktorancką pt. "Determinanty zmian poparcia dla… » więcej 2021-11-24, godz. 13:45 Dorota Koncewicz o trwającej wiele lat batalii o obwodnicę Niemodlina, zakończeniu inwestycji, radości mieszkańców… - Jestem przeszczęśliwa, że ta inwestycja na którą moi mieszkańcy czekali tyle lat, podobnie jak i ja, wreszcie doczekała się szczęśliwego finału. Wreszcie… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »