Radio Opole » Otwarty mikrofon Radia Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Debata 'Pracodawcy, związkowcy i eksperci' o uszczelnieniu…
2021-10-21, 17:03 Autor: Joanna Matlak

Debata "Pracodawcy, związkowcy i eksperci" o uszczelnieniu zakazu handlu w niedzielę i przepisach o pracy cudzoziemców

Debata "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" w "Popołudniowej Loży Radiowej"
Zmiany przewidują zmodyfikowanie zakresu wyłączeń spod zakazu handlu. Pozwolą one na otwarcie w niehandlowe niedziele sklepów świadczących usługi pocztowe, jeśli przychody z tej działalności przekroczą 40 procent przychodów danej placówki.
- Cieszę się z tej nowelizacji - mówił Grzegorz Adamczyk, wiceprzewodniczący opolskiej „Solidarności”. – Czwartego listopada zbieramy się pod Polską Izbą Handlu, pod Ambasadą Niemiec i Francji, żeby przekazać właścicielom z tych krajów, że w Polsce nie ma zgody na wykorzystywanie pracowników. Manifestacja będzie w Warszawie, bo jeśli chodzi o nierówności przy otwieraniu sklepów w niedzielę, ale też warunki pracy i płaca w tych samych sieciach handlowych to jest jakiś „kosmos” – mówił Adamczyk.

- Nie sądzę, żeby temat „zakazu handlu w niedzielę” był jakimś przerażającym problemem kiedy mamy rynek pracownika – powiedział z kolei Grzegorz Kuliś z opolskiej loży BCC. – Pracownicy zarabiają więcej, pensje są większe w szczególności przy zawodach deficytowych. Ten horyzont zawodów deficytowych się zwiększa, nawet już nachodzi na takie zawody jak „kasjerka” czy pomoc w sklepie, właściwie w każdej dziedzinie mamy do czynienia z silnym „polowaniem na pracownika” – mówił Kuliś.

- Nigdy nie byłem zwolennikiem handlu w niedzielę, nigdy nie uważałem, że to wpływa na rozwój gospodarki, można przedstawić kilka ważniejszych działów usługowych, które w soboty i niedzielę nie pracują, myślę o służbie zdrowia i jakoś to funkcjonuje. Ale zawsze mnie mierzi: dlaczego ustala się granice tych 40%, czemu nie 39% albo 50%? - mówił dr Witold Potwora, ekonomista z WSZiA w Opolu.

Zobacz także

2021-11-29, godz. 18:10 Bartłomiej Kałużny, koordynator ds. promocji Szlachetnej Paczki na Opolszczyźnie o skali biedy i potrzebie pomagan… - Raport biedy publikowany jest co roku. Poniżej granicy skrajnego ubóstwa żyje ponad 2 mln Polaków, a w 2020 r. przybyło ich 400 tys., w tym 100 tys. stanowią… » więcej 2021-11-29, godz. 11:30 Senator PiS Jerzy Czerwiński o senackich poprawkach w sprawie ochrony granic, sytuacji geopolitycznej w kontekście kryzysu… - Te poprawki mają na celu wybić tej ustawie zęby - powiedział w Południowej Loży Radiowej Jerzy Czerwiński, senator PiS o poprawkach przegłosowanych w… » więcej 2021-11-29, godz. 09:15 Monika Bartel o wstępnych wynikach spisu rolnego w województwie opolskim - Wyniki powszechnego spisu rolnego 2020 wskazują na dalsze przemiany rolnictwa, jego specjalizację, koncentrację i regionalizację produkcji rolnej - powiedziała… » więcej 2021-11-26, godz. 17:41 Młodzieżowa Loża Radiowa o rozwiązaniach, które mogłyby pomóc w walce z pandemią koronawirusa Gośćmi Młodzieżowej Loży byli dziś Kaja Jarema (PL 2050), Dawid Rygol (stowarzyszenie Od Nowa) i Igor Hetlof - Rydzyński (Młodzi Demokraci, PO). » więcej 2021-11-26, godz. 13:15 Rafał Bartek o zmianach na niemieckiej scenie politycznej i pracy doktorskiej o determinantach poparcia dla Mniejszości… - Nas oczywiście najbardziej interesują kwestie dotyczące mniejszości - mówił w Południowej Loży Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego… » więcej 2021-11-26, godz. 09:34 Dr Diana Rokita-Poskart, ekonomistka z Politechniki Opolskiej o tarczy antyinflacyjnej - Na pewno rozwiązania służące obniżce podatków pośrednich takich jak VAT czy akcyza mogą pomóc w obniżeniu inflacji - powiedziała dr Diana Rokita-Poskart… » więcej 2021-11-25, godz. 13:08 Debata "Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa" o pomysłach rządu na walkę z szarą strefą i paszportach covidowych… Gośćmi debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz Adamczyk (Solidarność), dr Jerzy Szeliga… » więcej 2021-11-25, godz. 09:14 Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola o stanowisku dot. sytuacji na granicy, podwyżkach cen biletów MZK i… - Wydaje mi się ,że to szerzej zorganizowana akcja przez przedstawicieli PiS w terenie, podobne oświadczenia także do innych samorządów w pływały i będą… » więcej 2021-11-24, godz. 17:15 Katarzyna Kownacka o swojej pracy doktoranckiej dotyczącej mniejszości niemieckiej a konkretnie zmian poparcia w wyborach… Gościem Popołudniowej Loży Radiowej była dziś Katarzyna Kownacka, która z wyróżnieniem obroniła pracę doktorancką pt. "Determinanty zmian poparcia dla… » więcej 2021-11-24, godz. 13:45 Dorota Koncewicz o trwającej wiele lat batalii o obwodnicę Niemodlina, zakończeniu inwestycji, radości mieszkańców… - Jestem przeszczęśliwa, że ta inwestycja na którą moi mieszkańcy czekali tyle lat, podobnie jak i ja, wreszcie doczekała się szczęśliwego finału. Wreszcie… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »