Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski i były eurodeputowany…
2021-10-20, 09:18 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski i były eurodeputowany o wczorajszej debacie w PE oraz rozwoju 4 fali pandemii w województwie

Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski i były eurodeputowany o wczorajszej debacie w PE oraz rozwoju 4 fali pandemii w województwie
- Byłem w Parlamencie Europejskim 4 lata, wiele mógłbym się spodziewać, ale to co się wydarzyło wczoraj przekracza moje wyobrażenie - powiedział w Porannej Loży Radiowej Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski, były eurodeputowany. Skomentował w ten sposób wczorajszą debatę w PE.
- Widać było, że nie liczą się żadne argumenty merytoryczne, formalno-prawne. Chodzi o niewybredny polityczny atak na Polskę. To, że przywódca frakcji EPL, Niemiec, Manfred Weber będzie zachęcał i chwalił Polaków za to, że wychodzą na ulicę to rzecz niespotykana na skalę światową - dodał Sławomir Kłosowski i podkreślił, że odbiera to jako zachętę do konfrontacji ulicznej.

- W moim odczuciu Donald Tusk współpracuje z Weberem, który starał się bardzo nieelegancko zachowywać w tej debacie. To przekraczało granice dyplomacji, to były nieuzasadnione napaści. Chwała i wielkie podziękowania dla premiera Mateusza Morawieckiego za spokój i nieugiętość, bo kilka razy podkreślał, że nie ulegniemy szantażowi, nie damy się zastraszyć.

Wojewoda opolski podkreślił w rozmowie z Radiem Opole, że formalno-prawnie karty w tym sporze mamy najmocniejsze. Politycznie przewagę mają Europejska Frakcja Ludowa.

- Parlament Europejski na szczęście nie decyduje o wypłacie pieniędzy dla Polski. Decyduje Komisja Europejska i Rada Europejska. Rezolucja PE, która ma zostać przyjęta...umówmy się, nie jedną rezolucję Parlament Europejski przyjął, i nie jedna była tylko odnotowana i przechodziła do historii i mam nadzieję, że teraz też tak będzie - powiedział wojewoda Kołosowski.

Rozmawialiśmy także o sytuacji pandemicznej w województwie opolskim.
W poniedziałek odnotowano 22 nowych zachorowań, we wtorek już 51.

- Niestety idzie to szybko. Sytuacja jest non stop monitorowana. Jeżeli chodzi o hospitalizacje, to mamy 102 miejsca w szpitalu tymczasowym, z tego zajętych jest 43. To wzrost o 11 hospitalizacji w stosunku do ubiegłego tygodnia - poinformował.

- Dla nas najważniejszą informacją do podejmowania decyzji jest liczba zajętych łóżek w szpitalu, a nie liczba zakażeń. Na 24 uruchomione respiratory (z ponad stu będących w dyspozycji województwa) zajętych jest 7 w tym 6 przez osoby niezaszczepione.

Wojewoda Kłosowski po raz kolejny zaapelował o szczepienia. Ostatnio w czasie szczepień przy szesnastu parafiach zaszczepiło się 300 osób, to pokazuje wzrost zainteresowania, bo na przykład w czasie festiwalu ze szczepienia skorzystało kilkanaście osób.

- Dziękuję księdzu biskupowi, księdzom proboszczom. To są niekwestionowane autorytety w małych społecznościach. Ich głos jest ważny, dlatego te 300 osób zaszczepionych to dobry wynik.

- Cały czas obserwujemy sytuację na śląsku. W poprzedniej fali było tak, że kiedy tam rosła liczba zachorowań, przekładało się to na nas, zwłaszcza we wschodnich powiatach: Olesno, Strzelce Opolskie, Kędzierzyn-Koźle. Jeżeli 70% obecnego stanu łóżkowego będzie zajęte, to wtedy podejmę decyzję o uruchomieniu kolejnego szpitala kowidowego. Jeśli tempo wzrostu liczby zachorowań się utrzyma, to będzie to za dwa tygodnie. Niestety prognozy ministerstwa zdrowia mówią, że tempo będzie wzrastać.

Wojewoda opolski zapowiedział także, że będzie ponownie korzystał z analiz zespołu matematyków i analityków z Uniwersytetu Opolskiego, którzy w poprzedniej fali pandemii prognozowali jej przebieg w województwie opolskim.
- Zespół musi mieć materiał, dane trochę "groźniejsze", żeby móc wykonać prognozy - zaznaczył wojewoda.

Zobacz także

2021-11-29, godz. 18:10 Bartłomiej Kałużny, koordynator ds. promocji Szlachetnej Paczki na Opolszczyźnie o skali biedy i potrzebie pomagan… - Raport biedy publikowany jest co roku. Poniżej granicy skrajnego ubóstwa żyje ponad 2 mln Polaków, a w 2020 r. przybyło ich 400 tys., w tym 100 tys. stanowią… » więcej 2021-11-29, godz. 11:30 Senator PiS Jerzy Czerwiński o senackich poprawkach w sprawie ochrony granic, sytuacji geopolitycznej w kontekście kryzysu… - Te poprawki mają na celu wybić tej ustawie zęby - powiedział w Południowej Loży Radiowej Jerzy Czerwiński, senator PiS o poprawkach przegłosowanych w… » więcej 2021-11-29, godz. 09:15 Monika Bartel o wstępnych wynikach spisu rolnego w województwie opolskim - Wyniki powszechnego spisu rolnego 2020 wskazują na dalsze przemiany rolnictwa, jego specjalizację, koncentrację i regionalizację produkcji rolnej - powiedziała… » więcej 2021-11-26, godz. 17:41 Młodzieżowa Loża Radiowa o rozwiązaniach, które mogłyby pomóc w walce z pandemią koronawirusa Gośćmi Młodzieżowej Loży byli dziś Kaja Jarema (PL 2050), Dawid Rygol (stowarzyszenie Od Nowa) i Igor Hetlof - Rydzyński (Młodzi Demokraci, PO). » więcej 2021-11-26, godz. 13:15 Rafał Bartek o zmianach na niemieckiej scenie politycznej i pracy doktorskiej o determinantach poparcia dla Mniejszości… - Nas oczywiście najbardziej interesują kwestie dotyczące mniejszości - mówił w Południowej Loży Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego… » więcej 2021-11-26, godz. 09:34 Dr Diana Rokita-Poskart, ekonomistka z Politechniki Opolskiej o tarczy antyinflacyjnej - Na pewno rozwiązania służące obniżce podatków pośrednich takich jak VAT czy akcyza mogą pomóc w obniżeniu inflacji - powiedziała dr Diana Rokita-Poskart… » więcej 2021-11-25, godz. 13:08 Debata "Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa" o pomysłach rządu na walkę z szarą strefą i paszportach covidowych… Gośćmi debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz Adamczyk (Solidarność), dr Jerzy Szeliga… » więcej 2021-11-25, godz. 09:14 Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola o stanowisku dot. sytuacji na granicy, podwyżkach cen biletów MZK i… - Wydaje mi się ,że to szerzej zorganizowana akcja przez przedstawicieli PiS w terenie, podobne oświadczenia także do innych samorządów w pływały i będą… » więcej 2021-11-24, godz. 17:15 Katarzyna Kownacka o swojej pracy doktoranckiej dotyczącej mniejszości niemieckiej a konkretnie zmian poparcia w wyborach… Gościem Popołudniowej Loży Radiowej była dziś Katarzyna Kownacka, która z wyróżnieniem obroniła pracę doktorancką pt. "Determinanty zmian poparcia dla… » więcej 2021-11-24, godz. 13:45 Dorota Koncewicz o trwającej wiele lat batalii o obwodnicę Niemodlina, zakończeniu inwestycji, radości mieszkańców… - Jestem przeszczęśliwa, że ta inwestycja na którą moi mieszkańcy czekali tyle lat, podobnie jak i ja, wreszcie doczekała się szczęśliwego finału. Wreszcie… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »