Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Anna Zalewska, eurodeputowana o dzisiejszej (19.10)…
2021-10-19, 08:58 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Anna Zalewska, eurodeputowana o dzisiejszej (19.10) debacie w PE na temat praworządności w Polsce

Anna Zalewska, eurodeputowana o dzisiejszej (19.10) debacie w PE na temat praworządności w Polsce
- Tytuł debaty jest narzucony przez grupę polityczną Socjalistów i Demokratów. Temat debaty wniosła przewodnicząca tej frakcji, która była na kongresie Nowej Lewicy i tam ustalili, że to jest właściwe miejsce, żeby dyskutować w takim kontekście o Polsce, zresztą zapowiadał to w mediach eurodeputowany Robert Biedroń - powiedziała w Porannej Loży Radiowej eurodeputowana PiS z okręgu opolsko-dolnośląskiego Anna Zalewska.
O godzinie 9-tej rozpoczęła się w Parlamencie Europejskim debata "o kryzysie praworządności w Polsce i prymacie unijnego prawa". Najpierw głos zabierze przedstawiciel Rady UE, potem szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, potem premier Mateusz Morawiecki.

Pojawiły się nieoficjalne informacje, że przy ustalaniu kolejności wystąpień chodziło między innymi o to, żeby nie dać premierowi Morawieckiemu możliwości podsumowania.

- To pokazuje, jak bardzo ta debata może stać się polityczna a nie merytoryczna. To, że premier poprosił o możliwość wystąpienia, to próba przełamania politycznego, nieprawdziwego teatru wokół Polski, chce przedstawiać fakty, posługiwać się zapisami traktatu o funkcjonowaniu UE i Trybunałem Konstytucyjnym.

- Premier chce pokazać różnego rodzaju rozwiązania i decyzje trybunałów konstytucyjnych w całej UE i pokazać w jakim miejscu Unia jest, jakie ma kompetencje i zwrócić uwagę, że do Unii Europejskiej wszystkie kraje wchodziły gwarantując sobie swoją suwerenność.

- Nic nie wskazuje na to, żeby pieniądze na Krajowy Plan Odbudowy były zagrożone dlatego, że spełniliśmy wszystkie warunki, nie ma zastrzeżeń żadnych KE, co do pakietu rozwiązań zaproponowanych do Funduszu Odbudowy. Będziemy rozmawiać o tym, że pieniądze są wstrzymane, premier będzie poruszał ten temat na Radzie Europejskiej, żeby pokazać niewłaściwość zachowania Komisji, która bez jakiejkolwiek podstawy traktatowej pozwala sobie na wstrzymywanie pieniędzy - powiedziała Anna Zalewska.

Przemówienie premiera Morawieckiego w debacie podsumuje szef delegacji PO-PSL do Parlamentu Europejskiego Andrzej Halicki.
- To odpowiedzialność opozycji. Oni będą mówić nie tyle do koleżanek i kolegów w PE, ale do Polski. To w jaki sposób będą się o Polsce i Polakach wypowiadać, będzie świadczyło o nich i będzie rezonować w Polsce. Czas, aby na poziomie PE i UE mówić jednym głosem. Eurodeputowani z innych krajów nigdy nie pozwalają sobie, na wywoływanie fekenewsowych debat.

Eurodeputowana Zalewska podkreśliła, że debata pokaże, gdzie są granice kompetencji wszystkich krajów członkowskich. Poza tym, czeka nas jeszcze debata o pakiecie fit for 55, czyli pakiet kilkunastu dyrektyw i rozporządzeń, które będą decydować o podwyżce cen gazu, prądu, benzyny, wody, opłat za śmieci, za samochód, mieszkanie i dom. - To co dzieje się w Unii Europejskiej rezonuje bardzo - podkreśliła Europoseł okręgu opolsko-dolnoślaskiego Anna Zalewska

Zobacz także

2021-11-19, godz. 17:29 Młodzieżowa Loża Radiowa o nowelizacji ustawy o ochronie granic i wypowiedziach osób publicznych obrażających służby… Młodzi politycy w Popołudniowej Loży Radiowej skomentowali ostatnie głosowanie w Sejmie, dotyczące ochrony granic, ale też, wypowiedzi aktorów i celebrytów… » więcej 2021-11-19, godz. 13:21 Joanna Bancerowska o III Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej EUFONIE i dotacjach dla instytucji kultury - To jest festiwal, który przybliża Polakom bogactwo kulturowe ale przede wszystkim muzyczne Europy Środkowo-Wschodniej - mówiła w Południowej Loży Joanna… » więcej 2021-11-19, godz. 09:11 Violetta Porowska, poseł PiS o ochronie granicy, Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym i pandemii - To bardzo ważna ustawa w kontekście tego co się wydarza na granicy, że polskie służby mundurowe, również policja i straż pożarna z wielkim oddaniem… » więcej 2021-11-18, godz. 11:54 Debata "Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa" o podatkowych aspektach Polskiego Ładu i pomyśle by pracodawca mógł… Gośćmi dzisiejszej programu byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz Kuliś (BCC) i dr Jerzy… » więcej 2021-11-18, godz. 13:44 Tomasz Kostuś, poseł PO w "Prosto z sejmu" w rozmowie z Magdaleną Ogórek o ustawie o ochronie ganic - Nie ma zgody na psucie prawa, łamanie zapisów konstytucji, chaos i dyletanctwo. Dlatego świadomie głosowaliśmy przeciwko przyjęciu ustawy o ochronie granicy… » więcej 2021-11-18, godz. 09:12 Marek Staszewski, dyrektor Opolskiego Centrum Onkologii o ograniczeniu odwiedzin, inwestycjach i sukcesach lekarzy na arenie… - Staramy się reagować na to co się dzieje, jeżeli chodzi o covid, ponieważ musimy zadbać o bezpieczeństwo naszych pracowników i naszych pacjentów, bo… » więcej 2021-11-16, godz. 12:53 Dr Rafał Wielki o zwalczaniu przestępstw korupcyjnych, badaniach naukowych - Tematyka tej rozprawy była ustalona z moim niestety nieżyjącym już promotorem prof. Jerzym Koniecznym. On dostrzegał potrzebę, żeby zając się szeroko… » więcej 2021-11-17, godz. 07:39 Piotr Bujak o obronie ZOL-u w Głogówku, 0,5 mln złotych z konkursu "Rosnąca odporność", inwestycjach i finansach… - Podstawą jest to, że ZOL w Głogówku, powinien w Głogówku pozostać. To moja reakcja na postawę powiatu prudnickiego – powiedział w samorządowej odsłonie… » więcej 2021-11-17, godz. 07:39 Dr Tomasz Pawłuszko, analityk bezpieczeństwa międzynarodowego z UO o tym, co kryje się za kryzysem na polsko-białoruskiej… - Rosja gra w to, co zawsze. Rosja dominuje w Europie Wschodniej, często wywołuje kryzysy, po to, żeby się o tym mówiło, żeby rozmawiać z Rosją, Putinem… » więcej 2021-11-16, godz. 11:53 "Spięcie" - Magazyn Międzynarodowy Piotr Cywińskiego i Michała Rachonia Gośćmi Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia byli Robert Bąkiewicz, Przemysław Żurawski vel Grajewski oraz Grażyna Ancyparowicz. Wspólnie dyskutowaliśmy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »