Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Ryszard Galla, poseł Mniejszości Niemieckiej o…
2021-10-18, 09:30 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Ryszard Galla, poseł Mniejszości Niemieckiej o budowie muru na granicy, zwiększonej dotacji dla mniejszości narodowych i etnicznych oraz opieszałości we wpisaniu gmin do rejestru umożliwiającemu montaż dwujęzycznych tablic

Ryszard Galla, poseł Mniejszości Niemieckiej o budowie muru na granicy, zwiększonej dotacji dla mniejszości narodowych i etnicznych oraz opieszałości we wpisaniu gmin do rejestru umożliwiającemu montaż dwujęzycznych tablic
- Uważam, że ten sposób zabezpieczenia polskiej granicy jest nie tylko abstrakcyjny, ale nie przystający na XXI wiek - powiedział poseł Mniejszości Niemieckiej Ryszard Galla. W ten sposób odniósł się do krytyki jego osoby wypowiedzianej przez posła Solidarnej Polski Janusza Kowalskiego.
- Uważam, że granica ma być szczelna, ale myślę, że nie w ten sposób. Są inne metody, które można by zastosować. To jest granica zewnętrzna Unii Europejskiej, ona powinna być wspólnie potraktowana - dodał poseł Galla. Dodał, że nierealne jest, żeby natychmiast postawić wielokilometrowy mur, to ogromne koszty.

- Sposób budowy, słyszymy, że odpowiedzialnym będzie MSWiA, a czuwać nad tym będzie CBA, żeby bez przekrętów ta inwestycja była wykonana, nie wierzę w to - powiedział gość Radia Opole.

Rozmawialiśmy także o zwiększonym finansowaniu mniejszości narodowych i etnicznych z kasy państwa. W projekcie budżetu na przyszły roku zapisano blisko 2 mln zł więcej na ten cel.

- Dziękuję przedstawicielom rządu, a szczególnie przedstawicielom MSWiA, bo od wielu lat wskazywałem, że kwoty planowane dla mniejszości narodowych i etnicznych są niewystarczające. To decyzja MSWiA, aby powiększyć tę kwotę, bardzo pozytywnie przyjęta przez środowisko mniejszości i mam nadzieję, że w procedowaniu nad budżetem zostanie ona utrzymana - powiedział poseł Ryszard Galla z Mniejszości Niemieckiej.

W internetowej części rozmowy poruszyliśmy także temat wyników kontroli NIK dotyczącej działalności organów administracji publicznej dotyczącej podtrzymywania tożsamości kulturowej i językowej mniejszości narodowych i etnicznych oraz społeczności posługującej się językiem regionalnym.

Wskazano w niej na nieprawidłowe działania MSWiA w zakresie dokonywania wpisów do Rejestru Gmin (od tego wpisu uzależniona jest m.in. możliwość wprowadzenia na terenie gminy dodatkowych nazw miejscowości w języku mniejszości narodowej). Nieprawidłowości dotyczyły m.in. wniosków gminy Strzelce Opolskie i Zawadzkie.

- Według mojej wiedzy miały pozytywną decyzję, pozostał tylko element wpisu do rejestru i przez kilkanaście miesięcy, tego wpisu nie dokonano i według mojej wiedzy dalej jest to chyba w procedowaniu. Padła deklaracja ze strony MSWiA, że lada moment wpis zostanie dokonany - zaznaczył poseł Galla. Dodał, że inne wnioski innych mniejszości zostały w międzyczasie uwzględnione i wpisane.

Zobacz także

2021-11-19, godz. 13:21 Joanna Bancerowska o III Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej EUFONIE i dotacjach dla instytucji kultury - To jest festiwal, który przybliża Polakom bogactwo kulturowe ale przede wszystkim muzyczne Europy Środkowo-Wschodniej - mówiła w Południowej Loży Joanna… » więcej 2021-11-19, godz. 09:11 Violetta Porowska, poseł PiS o ochronie granicy, Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym i pandemii - To bardzo ważna ustawa w kontekście tego co się wydarza na granicy, że polskie służby mundurowe, również policja i straż pożarna z wielkim oddaniem… » więcej 2021-11-18, godz. 11:54 Debata "Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa" o podatkowych aspektach Polskiego Ładu i pomyśle by pracodawca mógł… Gośćmi dzisiejszej programu byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz Kuliś (BCC) i dr Jerzy… » więcej 2021-11-18, godz. 13:44 Tomasz Kostuś, poseł PO w "Prosto z sejmu" w rozmowie z Magdaleną Ogórek o ustawie o ochronie ganic - Nie ma zgody na psucie prawa, łamanie zapisów konstytucji, chaos i dyletanctwo. Dlatego świadomie głosowaliśmy przeciwko przyjęciu ustawy o ochronie granicy… » więcej 2021-11-18, godz. 09:12 Marek Staszewski, dyrektor Opolskiego Centrum Onkologii o ograniczeniu odwiedzin, inwestycjach i sukcesach lekarzy na arenie… - Staramy się reagować na to co się dzieje, jeżeli chodzi o covid, ponieważ musimy zadbać o bezpieczeństwo naszych pracowników i naszych pacjentów, bo… » więcej 2021-11-16, godz. 12:53 Dr Rafał Wielki o zwalczaniu przestępstw korupcyjnych, badaniach naukowych - Tematyka tej rozprawy była ustalona z moim niestety nieżyjącym już promotorem prof. Jerzym Koniecznym. On dostrzegał potrzebę, żeby zając się szeroko… » więcej 2021-11-17, godz. 07:39 Piotr Bujak o obronie ZOL-u w Głogówku, 0,5 mln złotych z konkursu "Rosnąca odporność", inwestycjach i finansach… - Podstawą jest to, że ZOL w Głogówku, powinien w Głogówku pozostać. To moja reakcja na postawę powiatu prudnickiego – powiedział w samorządowej odsłonie… » więcej 2021-11-17, godz. 07:39 Dr Tomasz Pawłuszko, analityk bezpieczeństwa międzynarodowego z UO o tym, co kryje się za kryzysem na polsko-białoruskiej… - Rosja gra w to, co zawsze. Rosja dominuje w Europie Wschodniej, często wywołuje kryzysy, po to, żeby się o tym mówiło, żeby rozmawiać z Rosją, Putinem… » więcej 2021-11-16, godz. 11:53 "Spięcie" - Magazyn Międzynarodowy Piotr Cywińskiego i Michała Rachonia Gośćmi Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia byli Robert Bąkiewicz, Przemysław Żurawski vel Grajewski oraz Grażyna Ancyparowicz. Wspólnie dyskutowaliśmy… » więcej 2021-11-16, godz. 11:45 "Co tam Panie w polityce?" Prowadzą Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek w samo południe, najnowsze wydarzenia i najświeższe komentarze. Zapraszają Piotr Gociek (Polskie Radio… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »