Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Ryszard Galla, poseł Mniejszości Niemieckiej o…
2021-10-18, 09:30 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Ryszard Galla, poseł Mniejszości Niemieckiej o budowie muru na granicy, zwiększonej dotacji dla mniejszości narodowych i etnicznych oraz opieszałości we wpisaniu gmin do rejestru umożliwiającemu montaż dwujęzycznych tablic

Ryszard Galla, poseł Mniejszości Niemieckiej o budowie muru na granicy, zwiększonej dotacji dla mniejszości narodowych i etnicznych oraz opieszałości we wpisaniu gmin do rejestru umożliwiającemu montaż dwujęzycznych tablic
- Uważam, że ten sposób zabezpieczenia polskiej granicy jest nie tylko abstrakcyjny, ale nie przystający na XXI wiek - powiedział poseł Mniejszości Niemieckiej Ryszard Galla. W ten sposób odniósł się do krytyki jego osoby wypowiedzianej przez posła Solidarnej Polski Janusza Kowalskiego.
- Uważam, że granica ma być szczelna, ale myślę, że nie w ten sposób. Są inne metody, które można by zastosować. To jest granica zewnętrzna Unii Europejskiej, ona powinna być wspólnie potraktowana - dodał poseł Galla. Dodał, że nierealne jest, żeby natychmiast postawić wielokilometrowy mur, to ogromne koszty.

- Sposób budowy, słyszymy, że odpowiedzialnym będzie MSWiA, a czuwać nad tym będzie CBA, żeby bez przekrętów ta inwestycja była wykonana, nie wierzę w to - powiedział gość Radia Opole.

Rozmawialiśmy także o zwiększonym finansowaniu mniejszości narodowych i etnicznych z kasy państwa. W projekcie budżetu na przyszły roku zapisano blisko 2 mln zł więcej na ten cel.

- Dziękuję przedstawicielom rządu, a szczególnie przedstawicielom MSWiA, bo od wielu lat wskazywałem, że kwoty planowane dla mniejszości narodowych i etnicznych są niewystarczające. To decyzja MSWiA, aby powiększyć tę kwotę, bardzo pozytywnie przyjęta przez środowisko mniejszości i mam nadzieję, że w procedowaniu nad budżetem zostanie ona utrzymana - powiedział poseł Ryszard Galla z Mniejszości Niemieckiej.

W internetowej części rozmowy poruszyliśmy także temat wyników kontroli NIK dotyczącej działalności organów administracji publicznej dotyczącej podtrzymywania tożsamości kulturowej i językowej mniejszości narodowych i etnicznych oraz społeczności posługującej się językiem regionalnym.

Wskazano w niej na nieprawidłowe działania MSWiA w zakresie dokonywania wpisów do Rejestru Gmin (od tego wpisu uzależniona jest m.in. możliwość wprowadzenia na terenie gminy dodatkowych nazw miejscowości w języku mniejszości narodowej). Nieprawidłowości dotyczyły m.in. wniosków gminy Strzelce Opolskie i Zawadzkie.

- Według mojej wiedzy miały pozytywną decyzję, pozostał tylko element wpisu do rejestru i przez kilkanaście miesięcy, tego wpisu nie dokonano i według mojej wiedzy dalej jest to chyba w procedowaniu. Padła deklaracja ze strony MSWiA, że lada moment wpis zostanie dokonany - zaznaczył poseł Galla. Dodał, że inne wnioski innych mniejszości zostały w międzyczasie uwzględnione i wpisane.

Zobacz także

2021-12-06, godz. 17:03 Dr Diana Rokita-Poskart o swoich badaniach dot. wpływu studentów na rozwój miast - Ostatnio badałam dlaczego studenci z Polski wyjeżdżają na Ukrainę na studia - powiedziała dr. Diana Rokita-Poskart Katedry Polityki Regionalnej i Rynku… » więcej 2021-12-06, godz. 11:11 Poseł MN Ryszard Galla o wprowadzeniu progu wyborczego dla mniejszości i umowie koalicyjnej nowego rządu w Niemczech - Nie wiem czy pan poseł Kowalski zdaje sobie sprawę w jaki sposób dokonuje zamieszania. Na najbliższą środę jestem umówiony z wiceministrem Rzymkowskim… » więcej 2021-12-06, godz. 09:04 Janusz Kowalski, poseł Solidarnej Polski o zmniejszeniu finansowania j. niemieckiego dla mniejszości i wprowadzenie progu… - Od roku 2019, kiedy w kampanii wyborczej obiecałem walkę na rzecz przywrócenia symetrii w relacjach polsko-niemieckich, dotrzymuję słowa. W piątek ogłosiłem… » więcej 2021-12-03, godz. 17:55 Młodzieżowa Loża Radiowa o konflikcie ws. Podwyżek cen biletów w Opolu i rozmowach Tuska z węgierską opozycją Gośćmi Loży byli dziś Tobiasz Gajda (Młodzi Demokraci, PO), Jan Zimoch (stow. Od Nowa) i Amadeusz Hofman (Lewica). » więcej 2021-12-03, godz. 11:33 Antoni Konopka o programie ochrony środowiska na lata 2021-2027 i zmianach w uchwale antysmogowej - W trakcie prac nad planem konsultowaliśmy się z samorządami ankietyzowane były samorządy i instytucje, zadawane były pytania o planowane przedsięwzięcia… » więcej 2021-12-03, godz. 09:22 Dr Tomasz Pawłuszko, analityk bezpieczeństwa o zaostrzeniu retoryki na linii NATO-Rosja - Mamy zaostrzoną retorykę, czy za tym pójdą jakieś czyny? Wydaje się, że Rosja potrzebowałaby o wiele więcej żołnierzy, niż 100 tys. żeby próbować… » więcej 2021-12-02, godz. 17:15 Debata "Pracodawcy-związkowcy. Wspólna sprawa" o tarczy antyinflacyjnej Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął rozwiązania tzw. tarczy inflacyjnej. O proponowanych rozwiązaniach dyskutowaliśmy w Radiu Opole w debacie "Pracodawcy-związkowcy… » więcej 2021-12-02, godz. 08:49 Asp. Agnieszka Nierychła o zakupowych oszustach, fałszywych zbiórkach charytatywnych i pomocy bezdomnym - Przedświąteczna gorączka już jest odczuwalna, szczególnie w dobie koronawirusa coraz chętniej i częściej kupujemy w sieci. Tam się przeniosło to zakupowe… » więcej 2021-12-01, godz. 17:11 Pierwsza taka operacja w Polsce i druga na świecie! Prof. Jerzy Sacha o operacji zastawki serca z użyciem hologramu pokazującego… - Można powiedzieć, że wykonaliśmy zabieg w rozszerzonej rzeczywistości. Kierowaliśmy się obrazowaniem holograficznym - powiedział w Popołudniowej Loży… » więcej 2021-12-01, godz. 13:28 Martyna Nakonieczny, przewodnicząca klubu PiS w sejmiku o programie ochrony powietrza na lata 2021-2027 - Zapytałam wprost czy my mamy te kwoty czy to jest lista życzeń, to usłyszałam taką niepewną odpowiedź, więc pewne założenia są, natomiast to jest… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »