Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Józef Swaczyna, szef Konwentu Starostów Województwa…
2021-10-13, 12:39 Autor: Joanna Matlak

Józef Swaczyna, szef Konwentu Starostów Województwa Opolskiego w ZPP o apelu samorządowców i proteście w Warszawie oraz planach restrukturyzacji szpitali

Józef Swaczyna, szef Konwentu Starostów Województwa Opolskiego w ZPP o apelu samorządowców i proteście w Warszawie i planach restrukturyzacji szpitali
Gościem samorządowej odsłony był dziś Józef Swaczyna, starosta strzelecki oraz szef Konwentu Starostów Województwa Opolskiego w Związku Powiatów Polskich. Rozmawialiśmy o zgromadzeniu samorządowców i organizacji samorządowych na proteście w Warszawie oraz o planach restrukturyzacji szpitali.
- Od roku 1990 do dziś wiemy, że reforma samorządu w Polsce to jedyna rzecz, która się udała w 100 procentach. Dziś obserwujemy proces odbierania kompetencji samorządom. Centralizacja powoduje, że samorządy nie mają już wpływu na pewne działania jeśli chodzi o społeczność lokalną – mówił starosta strzelecki pytany o co chodzi w proteście samorządów.

- Zaczęło się od służb i od straży. Dalej sanepid i policja odeszły do centralnego zarządzania. To samo jest jeśli chodzi o nadzór budowlany czy weterynarię. Mówimy też o kompetencjach w służbie zdrowia czy oświacie – wskazywał nasz gość.

- Drugim tematem jest ograniczenie finansów, jeśli chodzi o PIT. Możemy powiedzieć, że jeśli społeczność lokalna nie ma wpływu na to co Warszawa przydzieli, to znaczy, że samorządność jest żadna – mówił Józef Swaczyna. - Te wszystkie rzeczy się nawarstwiały a samorządy czują się odpowiedzialne za społeczności lokalne, bo to one przecież ich wybierały - dodał nasz gość tłumacząc powody protestu.

Kolejny wątek rozmowy dotyczył planów restrukturyzacji szpitali, chodzi m.in. o stworzenie Agencji Rozwoju Szpitali, powołaniu menedżerów dla zadłużonych placówek itp. Starosta Swaczyna nie ocenił tych propozycji pozytywnie.

Zobacz także

2021-10-27, godz. 17:05 Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola o jutrzejszych (28.10) obradach radnych Pan prof. Słodczyk, to bardzo znana postać nauki rozpoznawana nie tylko w Opolu ale i w kraju i na arenie międzynarodowej. To także organizator konferencji… » więcej 2021-10-27, godz. 12:18 Jacek Fior, radny Namysłowa z Koalicji Samorządowej o konflikcie radnych z burmistrzem - Trudno nam się podchodzi do tych sesji. Od lipca nic się nie zmieniło, burmistrz przy pomocy przewodniczących zwołuje sesje tylko w trybie nadzwyczajnym… » więcej 2021-10-27, godz. 08:59 Aleksander Iszczuk, naczelnik wydziału oświaty w Opolu o stanie oświaty w czasie pandemii - Pierwszy lockdown, to szok i organizacyjny i sprzętowy po stronie szkoły i rodziców. Było to na zasadzie, niech każdy sobie radzi jak potrafi - powiedział… » więcej 2021-10-26, godz. 17:00 Spięcie - Magazyn Międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia o sytuacji wyborczej w Czechach, Francji i na… W polityce międzynarodowej ostatnio dzieje się naprawdę dużo, a co ciekawe wiele z tych wydarzeń, które mają (lub będą miały miejsce w nieodległej przyszłości)… » więcej 2021-10-26, godz. 13:24 Co tam Panie w polityce? Prowadzą Joanna Matlak i Piotr Gociek To obfita w wydarzenia polityczne końcówka października. W ubiegłym tygodniu odbyła się debata i dyskusja wokół praworządności w Polsce, europosłowie… » więcej 2021-10-26, godz. 09:35 Violetta Porowska o 107 inwestycjach, które będą realizowane na terenie Opolszczyzny w ramach pierwszej edycji Polskiego… - Na stole jest pół miliarda złotych dla całej Opolszczyzny. Można powiedzieć, że prawie wszystkie samorządy dostały dofinansowanie, czyli bezzwrotne… » więcej 2021-10-25, godz. 16:57 Mieczysław Wojtaszek o radzie ds. polityki senioralnej i programach dla seniorów, które mogą realizować samorządy - Przy wojewodzie powołano dziś 14 osób ds. polityki senioralnej - powiedział w Popołudniowej Loży Radiowej Mieczysław Wojtaszek, dyrektor wydziału polityki… » więcej 2021-10-25, godz. 15:17 Lidia Ułanowska o deinstytucjonalizacji usług dla seniorów - Jak najwięcej usług dla seniorów powinno być w środowisku. To czas deinstytucjonalizacji usług – powiedziała w Popołudniowej Loży Lidia Ułanowska… » więcej 2021-10-25, godz. 16:42 Sławomir Kłosowski o 0,5 mld złotych na inwestycje dla opolskich samorządów z Polskiego Ładu - Nie byłoby tych pieniędzy gdyby nie to, że wnioski przygotowane przez samorządowców były na naprawdę wysokim poziomie – powiedział w Popołudniowej… » więcej 2021-10-25, godz. 15:24 Janusz Kowalski o chęci pozbawienia mniejszości niemieckiej pieniędzy, inicjatywie dot. dworca PKP w Opolu i polexi… - Przygotowuję poprawkę, aby wykreślić wszystkie pieniądze, które są przeznaczane dla mniejszości niemieckiej w Polsce. Chce by przeznaczono je na naukę… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »