Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Spięcie - Magazyn Krajowy Piotra Cywińskiego i…
2021-10-12, 17:00 Autor: Piotr Cywiński, Michał Rachoń

Spięcie - Magazyn Krajowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia (12.10.2021)

Od lewej: prof. Michał Kleiber, Piotr Wawrzyk i Szymon Szynkowski vel Sęk [fot. Autorstwa Oryginalnym przesyłającym był Pa3Widzi z polskiej Wikipedii - Na Commons przeniesiono z pl.wikipedia., GFDL 1.2, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=5847
Od lewej: prof. Michał Kleiber, Piotr Wawrzyk i Szymon Szynkowski vel Sęk [fot. Autorstwa Oryginalnym przesyłającym był Pa3Widzi z polskiej Wikipedii - Na Commons przeniesiono z pl.wikipedia., GFDL 1.2, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=5847
W dzisiejszym magazynie krajowym gospodarze programu wraz z zaproszonymi gośćmi rozmawiali o sytuacji Polski w kontekście decyzji TSUE, ale też o konflikcie polsko-czeskim w sprawie Turowa i w ogóle o kondycji Grupy Wyszehradzkiej.
Zaproszenie do programu przyjęli:
  • Piotr Wawrzyk - wiceminister spraw zagranicznych,
  • prof. Michał Kleiber,
  • Szymon Szynkowski vel Sęk, sekretarz stanu w ministerstwie spraw zagranicznych.

Prof. Piotr Wawrzyk - wiceminister spraw zagranicznych, poseł komentował orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego w sprawie wyższości konstytucji nad prawem unijnym.

Komisja Europejska komentując ten wyrok zaznaczyła, że prawo unijne ma prymat nad prawem krajowym w tym przepisami konstytucyjnymi.

- KE użyła ogólnego sformułowania jak przepisy konstytucyjne. W niektórych krajach, to są ustawy rangi konstytucyjnej obok samej konstytucji. W Polsce nie ma czegoś takiego, jak przepisy konstytucyjne jest tylko konstytucja. Szereg trybunałów, czy sadów konstytucyjnych innych krajów uznało, że to ich konstytucja ma prymat nad prawem unijnym i KE nigdy takich orzeczeń nie kwestionowała – powiedział prof. Wawrzyk.

- Jest w mocy orzeczenie polskiego Trybunału Konstytucyjnego z 2005 roku, że konstytucja ma prymat nad prawem unijnym. Zmieniło się to, że od 2015 roku mamy upolitycznione Komisje Europejskie – dodał gość programu Spięcie.

Prof. Michał Kleiber, mówił o sporze z Czechami.

- To że w grupie V4 są pewne konflikty nie jest niespodzianką. To nigdy nie była harmonijna organizacja, gdzie wszyscy się zgadzali – powiedział prof. Kleiber. To nie przeszkadza jednak w kontynuowaniu współpracy. Historyczne podobieństwo i geograficzna bliskość powoduje, że kontakty powinny być kontynuowane i w moim przekonaniu są kontynuowane. Wszystkie kraje doceniają wagę tej współpracy regionalnej.

- Nie wyobrażam sobie, żeby Czesi byli skłonni zawiesić przyjazne kontakty z Polską z przez jeden przypadek kopalni Turów.

Szymon Szynkowski vel Sęk, sekretarz stanu w ministerstwie spraw zagranicznych w Radiu Opole relacjonował spotkanie Grupy Wyszehradzkiej + Egipt.

- Egipt jest otwartym partnerem, który poczynił już wysiłki, żeby zapobiegać nielegalnej emigracji – powiedział gość programu Spięcie. Dodał, że polska granica jest dobrze chroniona, a wyliczenie niemieckiej policji o tym, że przedostało się do Niemiec 4 tys. nielegalnych migrantów należałoby zweryfikować.



Zobacz także

2021-12-16, godz. 12:14 Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola o budżecie na 2022 r. podwyżkach i ruchu "Tak dla Polski" - Każdy może mieć oczekiwania, że można zrobić jedno czy drugie, ale radni Platformy Obywatelskiej chcieli zabrać pieniądze z remontów chodników i ulic… » więcej 2021-12-16, godz. 12:11 "Pracodawcy, związkowcy, wspólna sprawa". Debata o niepewnym losie emerytur stażowych i badaniu przedsiębiorców nt… Gośćmi Loży byli dziś Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora, Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo - Handlowa), Grzegorz Adamczyk (Solidarność)… » więcej 2021-12-16, godz. 12:11 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Wojciechem Jakóbikiem o kryzysie energetycznym Gościem Magdaleny Ogórek w programie "Prosto z sejmu" był dziś Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu biznes.alert.pl. Rozmowa dotyczyła kryzysu energetycznego… » więcej 2021-12-16, godz. 08:44 Jarosław Kończyło, dyrektor szpitala w Kędzierzynie-Koźlu o szczepieniach dzieci w wieku 5-11 lat i dziecięcym oddziale… - Zainteresowanie szczepieniem dzieci jest olbrzymie i prawdopodobnie to koreluje z informacjami, że na oddziale dziecięcym pacjentów jest sporo - powiedział… » więcej 2021-12-15, godz. 14:18 Tobiasz Gajda o bezzałogowych statkach powietrznych czyli frontach i dylematach prawnych związanych z nowymi technol… » więcej 2021-12-15, godz. 14:11 Przemysław Zych o tym dlaczego Opole potrzebuje dużego stadionu i dlaczego drożeją bilety w obiektach MOSiR-u - Mamy z prezesem Odry Opole podobne zdanie, że będzie to stadion, który w 100 procentach zabezpieczy potrzeby klubu - mówił w Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-15, godz. 09:26 Dr Danuta Witkowska, która bada koronawirusa o faktach i mitach z nim związanych, a także o faktach dotyczących sz… Wieczorem odbędzie się wykład "Wirus czy szczepionka" poprowadzony będzie on-line i będzie otwarty dla wszystkich chętnych. - Chcemy tą inicjatywą walczyć… » więcej 2021-12-14, godz. 17:01 Spięcie. Piotr Cywiński i Michał Rachoń i ich goście: Cezary Gmyz, Jan Libicki, Jacek Saryusz Wolski - Nie sądzę, że dojdzie do zbliżenia stanowisk Polski i Niemiec. Rzeczą, która musiałaby się wydarzyć to powstrzymanie dokończenia NS2 spowodowany atakiem… » więcej 2021-12-14, godz. 09:57 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizowali najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. » więcej 2021-12-14, godz. 08:59 Sebastian Smoliński z wydziału ochrony środowiska o stanie powietrza w Opolu i ochronie dzikich zwierząt w mieście - Warunki pogodowe mają bardzo duży wpływ na stopień zanieczyszczenia powietrza. Wczorajsza (13.12) prognoza przewidywała przekroczenia dopuszczalnych norm… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »