Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Małgorzata Wilkos, radna Opola o raporcie NIK ws…
2021-10-12, 09:02 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Małgorzata Wilkos, radna Opola o raporcie NIK ws. Fundacji Ex Bono

Małgorzata Wilkos, radna Opola o raporcie NIK ws. Fundacji Ex Bono
- Na razie jestem zawieszona w prawach członka klubu, nie wiem jak długo to zawieszenie miało by trwać, muszę przeanalizować różne scenariusze, zastanawiam się nad wyjściem z klubu, na ten moment nie podjęłam jeszcze decyzji - powiedziała Małgorzata Wilkos, radna Opola, należąca do klubu radnych Arkadiusza Wiśniewskiego, członek Solidarnej Polski.

Powodem zawieszenia, jak poinformował przewodniczący klubu jest raport NIK dotyczący wydatkowania pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwości przez fundację Ex Bono.
- Mam właściwie niewiele wspólnego z tą fundacją, na pewnym etapie pozyskałam wiedzę dlatego, że fundacja była kontrolowana przez NIK, a dla zwykłych ludzi kiedy stykają się z taką kontrolą, to są przestraszeni i szukają pomocy, jak odpowiadać, jak wyjaśniać - powiedziała radna Wilkos. Dodała, że zgłosili się do niej, bo prezesem fundacji jest jej krewny i jest radną Opola, więc wiele osób zgłasza się do niej z różnymi prośbami. - Mówili, że NIK zadaje pytania, prosi o wyjaśnienia, które trzeba pisać i prosili, żebym pomogła, podpowiedziała, na takiej zasadzie - wyjaśniała w Porannej Loży Radiowej Małgorzata Wilkos.

- Raport NIK, zarówno całościowy, jak i wątek dotyczący fundacji Ex Bono jest w mojej ocenie bardzo nierzetelnym dokumentem. W wielu miejscach pojawiają się tam informacje nierzetelne mówiąc delikatnie, jak informacja, że fundacja otrzymała 10 mln złotych. Na ten moment fundacja dostała niewiele ponad 3 mln. Na konferencji prasowej pracownicy Najwyższej Izby Kontroli mówili, że fundacja dostała 10 mln zł.

Małgorzata Wilkos odniosła się także do kwestii siedziby fundacji. W raporcie wskazano, że mieści się ona w prywatnym mieszkaniu, a budynek prezentowany na zdjęciach jest w złym stanie. Gość Radia Opole powiedziała, że tam przychodzi tylko korespondencja, a nie ofiary przestępstw i na potrzeby korespondencji budynek jest wystarczający.

- Uważam, że wiele zapisów w raporcie NIK jest nie do końca prawdziwych. Badany był Fundusz Sprawiedliwości a fundacja jest jednym z elementów, takich fundacji też było badanych kilkanaście. Ministerstwo Sprawiedliwości, które jest dysponentem funduszu wniosło sto zastrzeżeń i nie sądzę, żeby NIK pochyliła się nad nimi - powiedziała Małgorzata Wilkos.

Pytana o utrudnianie kontroli przez pracowników fundacji, polegającej na nieprzedstawianiu żądanej dokumentacji lub przekazywanie jej niekompletnej i ze znacznym opóźnieniem radna Wilkos powiedziała, że według jej wiedzy dokumentacja została przekazana.

- Pamiętajmy, że część działalności fundacji prowadzona jest na terenie Tychów i sąsiednich powiatów, mogło więc stać się tak, że musiała być przywiedziona, być może kontrolerzy uznali, że została przekazana z opóźnieniem - powiedziała.

Podkreśliła także, że zawiadomienie do prokuratury NIK skierowała we wrześniu tego roku, a kontrola skończyła się w październiku ubiegłego roku.

- Dlaczego prokuratura nie była zawiadomiona niezwłocznie, tylko czekano rok, a zawiadomienie zostało skierowane do prokuratury tuż przed konferencją Najwyższej Izby Kontroli w Warszawie - zaznaczyła Małgorzata Wilkos. Wskazywała także, że fundacja od trzech lat prowadzi działalność na terenie Tychów, udziela pomocy ofiarom przestępstw, a przed tym jak zaczęła prowadzić działalność nie było innego podmiotu świadczącego taką pomoc.

W internetowej części rozmowy radna Wilkos powiedziała, że skoro Najwyższa Izba Kontroli mówi, że opłatę skarbową za wpis fundacji do KRS uiściła ona, to widocznie tak było, choć tego nie pamięta.

- Prezesem fundacji jest mój krewny i mógł mnie o to poprosić, ale ja tego nie pamiętam. Byłam także przez chwilę pełnomocnikiem rachunków bankowych dlatego, że prezes jest osobą starszą, przeszedł na emeryturę i wtedy podjął próby prowadzenia działalności społecznej i obawiał się, że w związku z jego wyjazdem, lub chorobą może się okazać, że pieniądze na działalność nie będą mogły być wydatkowane. Natomiast ja tego nie robiłam.

Zobacz także

2021-11-22, godz. 13:26 Marcelina Zawisza o tym, że powinno się wprowadzić restrykcje dla niezaszczepionych i o sytuacji na polsko-białoruskiej… Trzeba to powiedzieć wprost: rząd nie robi nic, żeby zakażeń i zgonów było jak najmniej - stwierdziła w Południowej Loży Radiowej Marcelina Zawisza… » więcej 2021-11-22, godz. 10:36 Wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa o sytuacji międzynarodowej, polskiej obronności i bezpieczeństwie kraju - Kryzys na granicy nie jest zażegnany dlatego, że cała operacja nie sprowadza się do obrony fizycznej granicy. Patrzymy na to, jako element szerszej układanki… » więcej 2021-11-19, godz. 17:29 Młodzieżowa Loża Radiowa o nowelizacji ustawy o ochronie granic i wypowiedziach osób publicznych obrażających służby… Młodzi politycy w Popołudniowej Loży Radiowej skomentowali ostatnie głosowanie w Sejmie, dotyczące ochrony granic, ale też, wypowiedzi aktorów i celebrytów… » więcej 2021-11-19, godz. 13:21 Joanna Bancerowska o III Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej EUFONIE i dotacjach dla instytucji kultury - To jest festiwal, który przybliża Polakom bogactwo kulturowe ale przede wszystkim muzyczne Europy Środkowo-Wschodniej - mówiła w Południowej Loży Joanna… » więcej 2021-11-19, godz. 09:11 Violetta Porowska, poseł PiS o ochronie granicy, Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym i pandemii - To bardzo ważna ustawa w kontekście tego co się wydarza na granicy, że polskie służby mundurowe, również policja i straż pożarna z wielkim oddaniem… » więcej 2021-11-18, godz. 11:54 Debata "Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa" o podatkowych aspektach Polskiego Ładu i pomyśle by pracodawca mógł… Gośćmi dzisiejszej programu byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz Kuliś (BCC) i dr Jerzy… » więcej 2021-11-18, godz. 13:44 Tomasz Kostuś, poseł PO w "Prosto z sejmu" w rozmowie z Magdaleną Ogórek o ustawie o ochronie ganic - Nie ma zgody na psucie prawa, łamanie zapisów konstytucji, chaos i dyletanctwo. Dlatego świadomie głosowaliśmy przeciwko przyjęciu ustawy o ochronie granicy… » więcej 2021-11-18, godz. 09:12 Marek Staszewski, dyrektor Opolskiego Centrum Onkologii o ograniczeniu odwiedzin, inwestycjach i sukcesach lekarzy na arenie… - Staramy się reagować na to co się dzieje, jeżeli chodzi o covid, ponieważ musimy zadbać o bezpieczeństwo naszych pracowników i naszych pacjentów, bo… » więcej 2021-11-16, godz. 12:53 Dr Rafał Wielki o zwalczaniu przestępstw korupcyjnych, badaniach naukowych - Tematyka tej rozprawy była ustalona z moim niestety nieżyjącym już promotorem prof. Jerzym Koniecznym. On dostrzegał potrzebę, żeby zając się szeroko… » więcej 2021-11-17, godz. 07:39 Piotr Bujak o obronie ZOL-u w Głogówku, 0,5 mln złotych z konkursu "Rosnąca odporność", inwestycjach i finansach… - Podstawą jest to, że ZOL w Głogówku, powinien w Głogówku pozostać. To moja reakcja na postawę powiatu prudnickiego – powiedział w samorządowej odsłonie… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »