Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Małgorzata Wilkos, radna Opola o raporcie NIK ws…
2021-10-12, 09:02 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Małgorzata Wilkos, radna Opola o raporcie NIK ws. Fundacji Ex Bono

Małgorzata Wilkos, radna Opola o raporcie NIK ws. Fundacji Ex Bono
- Na razie jestem zawieszona w prawach członka klubu, nie wiem jak długo to zawieszenie miało by trwać, muszę przeanalizować różne scenariusze, zastanawiam się nad wyjściem z klubu, na ten moment nie podjęłam jeszcze decyzji - powiedziała Małgorzata Wilkos, radna Opola, należąca do klubu radnych Arkadiusza Wiśniewskiego, członek Solidarnej Polski.

Powodem zawieszenia, jak poinformował przewodniczący klubu jest raport NIK dotyczący wydatkowania pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwości przez fundację Ex Bono.
- Mam właściwie niewiele wspólnego z tą fundacją, na pewnym etapie pozyskałam wiedzę dlatego, że fundacja była kontrolowana przez NIK, a dla zwykłych ludzi kiedy stykają się z taką kontrolą, to są przestraszeni i szukają pomocy, jak odpowiadać, jak wyjaśniać - powiedziała radna Wilkos. Dodała, że zgłosili się do niej, bo prezesem fundacji jest jej krewny i jest radną Opola, więc wiele osób zgłasza się do niej z różnymi prośbami. - Mówili, że NIK zadaje pytania, prosi o wyjaśnienia, które trzeba pisać i prosili, żebym pomogła, podpowiedziała, na takiej zasadzie - wyjaśniała w Porannej Loży Radiowej Małgorzata Wilkos.

- Raport NIK, zarówno całościowy, jak i wątek dotyczący fundacji Ex Bono jest w mojej ocenie bardzo nierzetelnym dokumentem. W wielu miejscach pojawiają się tam informacje nierzetelne mówiąc delikatnie, jak informacja, że fundacja otrzymała 10 mln złotych. Na ten moment fundacja dostała niewiele ponad 3 mln. Na konferencji prasowej pracownicy Najwyższej Izby Kontroli mówili, że fundacja dostała 10 mln zł.

Małgorzata Wilkos odniosła się także do kwestii siedziby fundacji. W raporcie wskazano, że mieści się ona w prywatnym mieszkaniu, a budynek prezentowany na zdjęciach jest w złym stanie. Gość Radia Opole powiedziała, że tam przychodzi tylko korespondencja, a nie ofiary przestępstw i na potrzeby korespondencji budynek jest wystarczający.

- Uważam, że wiele zapisów w raporcie NIK jest nie do końca prawdziwych. Badany był Fundusz Sprawiedliwości a fundacja jest jednym z elementów, takich fundacji też było badanych kilkanaście. Ministerstwo Sprawiedliwości, które jest dysponentem funduszu wniosło sto zastrzeżeń i nie sądzę, żeby NIK pochyliła się nad nimi - powiedziała Małgorzata Wilkos.

Pytana o utrudnianie kontroli przez pracowników fundacji, polegającej na nieprzedstawianiu żądanej dokumentacji lub przekazywanie jej niekompletnej i ze znacznym opóźnieniem radna Wilkos powiedziała, że według jej wiedzy dokumentacja została przekazana.

- Pamiętajmy, że część działalności fundacji prowadzona jest na terenie Tychów i sąsiednich powiatów, mogło więc stać się tak, że musiała być przywiedziona, być może kontrolerzy uznali, że została przekazana z opóźnieniem - powiedziała.

Podkreśliła także, że zawiadomienie do prokuratury NIK skierowała we wrześniu tego roku, a kontrola skończyła się w październiku ubiegłego roku.

- Dlaczego prokuratura nie była zawiadomiona niezwłocznie, tylko czekano rok, a zawiadomienie zostało skierowane do prokuratury tuż przed konferencją Najwyższej Izby Kontroli w Warszawie - zaznaczyła Małgorzata Wilkos. Wskazywała także, że fundacja od trzech lat prowadzi działalność na terenie Tychów, udziela pomocy ofiarom przestępstw, a przed tym jak zaczęła prowadzić działalność nie było innego podmiotu świadczącego taką pomoc.

W internetowej części rozmowy radna Wilkos powiedziała, że skoro Najwyższa Izba Kontroli mówi, że opłatę skarbową za wpis fundacji do KRS uiściła ona, to widocznie tak było, choć tego nie pamięta.

- Prezesem fundacji jest mój krewny i mógł mnie o to poprosić, ale ja tego nie pamiętam. Byłam także przez chwilę pełnomocnikiem rachunków bankowych dlatego, że prezes jest osobą starszą, przeszedł na emeryturę i wtedy podjął próby prowadzenia działalności społecznej i obawiał się, że w związku z jego wyjazdem, lub chorobą może się okazać, że pieniądze na działalność nie będą mogły być wydatkowane. Natomiast ja tego nie robiłam.

Zobacz także

2021-11-24, godz. 17:15 Katarzyna Kownacka o swojej pracy doktoranckiej dotyczącej mniejszości niemieckiej a konkretnie zmian poparcia w wyborach… Gościem Popołudniowej Loży Radiowej była dziś Katarzyna Kownacka, która z wyróżnieniem obroniła pracę doktorancką pt. "Determinanty zmian poparcia dla… » więcej 2021-11-24, godz. 13:45 Dorota Koncewicz o trwającej wiele lat batalii o obwodnicę Niemodlina, zakończeniu inwestycji, radości mieszkańców… - Jestem przeszczęśliwa, że ta inwestycja na którą moi mieszkańcy czekali tyle lat, podobnie jak i ja, wreszcie doczekała się szczęśliwego finału. Wreszcie… » więcej 2021-11-24, godz. 09:28 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o tym, co nas czeka w regionie w najbliższych tygodniach pandemii - Niestety sytuacja bardzo mocno się pogorszyła - powiedział w Radiu Opole Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski mówiąc o czwartej fali pandemii. Województwo… » więcej 2021-11-23, godz. 12:31 Prof. Jarosław Zygarlicki z Politechniki Opolskiej o swoich badaniach i wynalazkach Prof. Jarosław Zygarlicki jest autorem 66 wynalazków, ponad 40 z nich zostało już opatentowanych. W Popołudniowej Loży Radiowej opowiedział o części z… » więcej 2021-11-23, godz. 13:34 "Co tam Panie w polityce?" - zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc Na polityczne komentarze, i nie tylko, zapraszają Piotr Gociek (Polskie Radio, Do Rzeczy, TVP Kultura) i Piotr Moc (Radio Opole). Marszałek Sejmu Elżbieta… » więcej 2021-11-23, godz. 09:24 Anna Zalewska, eurodeputowana PiS o posiedzeniu PE w Strasburgu, działaniach w sprawie obrony wschodniej granicy UE oraz… - Obostrzenia wróciły, raptem tydzień nacieszyliśmy się normalnością - powiedziała w Porannej Loży Radiowej eurodeputowana okręgu opolsko-dolnośląskiego… » więcej 2021-11-22, godz. 17:02 Prof. Sebastian Brol o zdalnym laboratorium i badaniach opon samochodowych - Spoglądając na oponę samochodową można pomyśleć, że to mało fascynujący widok. Natomiast kiedy zaczniemy myśleć o technologi w jakiej zostało to… » więcej 2021-11-22, godz. 13:26 Marcelina Zawisza o tym, że powinno się wprowadzić restrykcje dla niezaszczepionych i o sytuacji na polsko-białoruskiej… Trzeba to powiedzieć wprost: rząd nie robi nic, żeby zakażeń i zgonów było jak najmniej - stwierdziła w Południowej Loży Radiowej Marcelina Zawisza… » więcej 2021-11-22, godz. 10:36 Wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa o sytuacji międzynarodowej, polskiej obronności i bezpieczeństwie kraju - Kryzys na granicy nie jest zażegnany dlatego, że cała operacja nie sprowadza się do obrony fizycznej granicy. Patrzymy na to, jako element szerszej układanki… » więcej 2021-11-19, godz. 17:29 Młodzieżowa Loża Radiowa o nowelizacji ustawy o ochronie granic i wypowiedziach osób publicznych obrażających służby… Młodzi politycy w Popołudniowej Loży Radiowej skomentowali ostatnie głosowanie w Sejmie, dotyczące ochrony granic, ale też, wypowiedzi aktorów i celebrytów… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »