Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Rajmund Miller o manifestacjach poparcia dla obecności…
2021-10-11, 11:12 Autor: Joanna Matlak

Rajmund Miller o manifestacjach poparcia dla obecności Polski w UE, zmianach w kształceniu lekarzy, wyborach wewnętrznych w PO, rekonstrukcji rządu i Białorusi

Rajmund Miller o manifestacjach poparcia dla obecności Polski w UE, zmianach w kształceniu lekarzy, wyborach wewnętrznych w PO, rekonstrukcji rządu i Białorusi
- Nie ma niezgodności zapisów unijnych z zapisami polskiej konstytucji. Wchodząc do UE podpisaliśmy zobowiązanie, że będziemy przestrzegać prawa unijnego. Dopóty nie było rządów PiS, nie było problemów. Byliśmy poważnie traktowani. To nie jest Trybunał; sędziowie zostali wybrani niezgodnie z konstytucją na którą się powołują - mówił w Południowej Loży Rajmund Miller, poseł Koalicji Obywatelskiej. Tematem naszej rozmowy był czwartkowy wyrok TK w sprawie niezgodności niektórych przepisów Traktatu o Unii Europejskiej z konstytucją i wczorajsze manifestacje poparcia dla obecności Polski w UE.
Co się dzieje w komisji zdrowia, której poseł Miller jest wiceprzewodniczącym?

- Łącznie z komisją edukacji będziemy pracować nad ustawą, która mówi o zasadach kształcenia przyszłych kadr medycznych. Z niektórymi się zgadzamy i dawno o tym mówiliśmy, że jeśli chcemy zachęcić przyszłych adeptów medycyny, żeby zostawali w Polsce, to trzeba im stworzyć warunki finansowe do studiowania. Nie każdego na to stać. Chodzi tez o ich przyszłość czyli zamieszkanie, pracę, wynagrodzenie i możliwość dokształcania się tzn. robienia „kariery” w zawodzie medycznym – mówił poseł Miller.

- Rząd proponuje stworzenie systemu kredytów dla studentów, który odpracowywaliby ileś lat i to jest dobry aspekt, ale brakuje myślenia w kwestii możliwości otwarcia specjalizacji - podkreślił.

- Nie zgadzamy się propozycją stworzenia kierunków lekarskich w wyższych szkołach zawodowych - podkreślił poseł Rajmund Miller. - Dlaczego? Nie ma kadry, nie ma bazy jeśli chodzi o szpitale, a kształcenie na kierunku medycznym jest bardzo wymagające. W tej propozycji rząd nie pomyślał o reformie studiów medycznych – mówił poseł wskazując, że być może studia należałoby skrócić z 6 do 5 lat, a także nałożyć nacisk, by studenci 4 roku już odbywali dyżury w szpitalach.

W kolejnym wątku rozmowy pojawiła się kwestia wyborów wewnętrznych w Platformie Obywatelskiej, które odbędą się 23 października. - Mogę zdradzić, że po dyskusjach w kole doszliśmy do wniosku że będę kandydował na szefa powiatu nyskiego współpracując z Bogusławem Wierdakiem. To była wspólna decyzja.

Zobacz także

2021-12-22, godz. 13:43 Zbigniew Kubalańca o budżecie województwa na 2022 rok i nowym programie wspierającym rodziny, w tym leczenia niep… » więcej 2021-12-22, godz. 09:11 Szpital MSWiA w Głuchołazach w rejestrze najlepszych placówek na świecie! Dyrektora Mariusz Grochowski opowiada o sukcesie… - Mam dobry zespół, ludzi naprawdę zaangażowanych, mogę powiedzieć, że wybitnych w swoich specjalnościach. To ludzie dla których praca w szpitalu stała… » więcej 2021-12-21, godz. 17:18 Bartosz Maziarz o projekcie dla młodzieży "Bezpieczeństwo przede wszystkim" i bezpieczeństwie nas wszystkich w sieci… - W edukacji na szczeblu średnim brakuje wielu kwestii związanych z bezpieczeństwem pomimo, że jest taki przedmiot jak edukacja dla bezpieczeństwa. Dlatego… » więcej 2021-12-21, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W piątek Sejm opowiedział się przeciwko uchwale Senatu, który we wrześniu odrzucił nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. Teraz ustawa trafi do prezydenta… » więcej 2021-12-21, godz. 09:16 Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej: 700 tys podań szczepionki przeciwko covid dokonali farmaceuci… - 700 tys. szczepień wykonali farmaceuci w aptekach. Zanim zaczęły się szczepienia w aptekach farmaceuci w masowych punkach szczepień dokonali 300 tys. iniekcji… » więcej 2021-12-20, godz. 17:55 Dr Marek Kawa o tym czy Stany Zjednoczone "przejmują się" napiętą sytuacją w Europie i zagrożeniami ze strony Ro… » więcej 2021-12-20, godz. 14:12 Paweł Kukiz o lex TVN, pojedynczym głosie przechodnim czyli SJV, Mejzie i prowadzeniu antyniemieckiej polityki Gościem Radia Opole był dziś Paweł Kukiz, szef koła Kukiz'15 i Demokracji Bezpośredniej. Pytaliśmy m.in. o protesty ws. lex TVN. Taka manifestacja mała… » więcej 2021-12-20, godz. 08:50 Rafał Bartek, lider TSKN o zmniejszeniu finansowania nauki języka mniejszości: to poprawka antymniejszościowa i an… - Trudno mi to jeszcze komentować, bo to wydarzenie bez precedensu - powiedział w Porannej Loży Radiowej Rafał Bartek lider Mniejszości Niemieckiej na Opolszczyźnie. Rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-16, godz. 09:42 Młodzieżowa Loża Radiowa o prawie oświatowym i sporze wokół zmiany nazwy ronda Dmowskiego na rondo Praw Kobiet w… Gośćmi Popołudniowej Loży byli Jan Zimoch (stow. Od Nowa) i Hubert Gabalewicz (Młodzi Demokraci). » więcej 2021-12-16, godz. 12:14 Radni Opola: Tomasz Kaliszan, Piotr Mielec, Michał Nowak o budżecie Opola na 2022 rok i podwyżkach dla prezydenta i… Gośćmi Południowej Loży Radiowej byli radni Opola, którzy wczoraj niejednogłośnie przegłosowali budżet miasta z Opola na 2022 rok, a także zdecydowali… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »