Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o żeglowności…
2021-10-08, 08:57 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o żeglowności Odry, psychiatrii i działaniach w związku z kolejną falą pandemii

Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o żeglowności Odry, psychiatrii i działaniach w związku z kolejną falą pandemii
- Zostały nam jeszcze dwie śluzy: przy ujściu Nysy Kłodzkiej i w Opolu przy moście spacerowym na wyspę Bolko. Mamy zapowiedź z Wód Polskich i Ministerstwa Infrastruktury, że prawie 200 mln zł już zostało przeznaczone na ich remont. Będą zrealizowane prawdopodobnie w przyszłym roku i droga wodna między Opolem a Gliwicami będzie dostępna do powszechnego użytku - powiedział wojewoda opolski Sławomir Kłosowski.
Gość Porannej Loży Radiowej podsumował prace na rzece Odrze związane z dostosowaniem jej do III klasy żeglowności.

- Trzymamy kciuki za to, żeby odcinek od Wrocławia do Szczecina był żeglowny, bo to duża możliwość dana Czechom. Oni chcieliby uczestniczyć w spławianiu towarów z Ostrawy do Szczecina a to możliwość zarobkowania dla państwa Polskiego. Zainteresowaliśmy tym pana ministra Gróbarczyka i liczymy na to, że będziemy się spotykać w zespole roboczym z województwem dolnośląskim, lubuskim i dolnośląskim, abyśmy wspólnymi siłami doprowadzili do przyśpieszenia prac nad żeglownością Odry.

Rozmawialiśmy także o psychiatrii. Wojewoda odniósł się do wczorajszej (7.10) konferencji prasowej wicemarszałek województwa Zuzanny Donath-Kasiury, na której mówiono o rządowym dokumencie według którego w kraju ma być zlikwidowanych ponad 5 tys. łóżek psychiatrycznych.

- To coś co mnie nie przestaje zadziwiać. Jeśli ktokolwiek chce mi wytłumaczyć, że bezpieczniejsza dla mieszkańców regionu jest mniejsza liczba łóżek, niż większa, to ja będą oponował - stwierdził wojewoda Kłosowski.
- Zastanawiam się z którego fragmentu dokumentu te informacje i dane pani marszałek wzięła. Zakłada on dofinansowanie łóżek szpitalnych i zwiększenie troski o pacjenta.

W internetowej części rozmowy gość Radia Opole powiedział, że to było żonglowanie liczbami, tak aby je dopasować do decyzji o likwidacji oddziału psychiatrycznego w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Opolu. - Bardzo ryzykowna, karkołomna teza i tłumaczenie. Według rządowego dokumentu liczba łóżek przy szpitalach wielospecjalistycznych zwiększa się do 8 tysięcy, a zmniejsza się przy szpitalach jednoimiennych, to jeśli od 8 tys odejmie się 5 tys. to zostaje nam do stworzenia 3 tysiące łóżek w kraju. A w Opolu likwiduje się cały oddział, to jest niezrozumiałe dla nikogo - powiedział wojewoda.

Wczoraj wojewoda podjął decyzję o zwiększeniu o 10 liczby łóżek respiratowowych w związku z rozwojem czwartej fali pandemii.
- W tej chwili nie mamy pełnej obsady pierwszych dziesięciu łóżek, ale musimy mieć zwór bezpieczeństwa na wypadek skokowego wzrostu liczby zakażeń. Przygotowujemy się do rozszerzenia działalności szpitala tymczasowego o kolejny moduł. On jest zorganizowany w modułach 28-mio łóżkowych. W miarę potrzeby będziemy uruchamiać kolejne moduły.

Zobacz także

2021-11-08, godz. 17:09 Stanisław Niewiński o badaniach nad klasyczną chińską myślą polityczną w kontekście wpływu na współczesne … Gościem Radia Opole był dziś dr Stanisław Niewiński z Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Opolu oraz wykładowca na Uniwersytecie Opolskim. Doktor… » więcej 2021-11-08, godz. 13:35 Katarzyna Czochara o migrantach szturmujących granicę, Polskim Ładzie i inwestycjach w opolskich samorządach, zmianach… - Sytuacja na granicy wschodniej jest naprawdę bardzo trudna. Powiem po raz kolejny krytyczne słowa w kierunku opozycji, kiedy ta sytuacja w ogóle się pojawiła:… » więcej 2021-11-08, godz. 09:00 Marcin Oszańca, nowy prezes PSL na Opolszczyźnie o "odbiciu" powiatu kluczborskiego, współpracy z Niemcami i Ślązakami… - Jeżeli chodzi o powiat kluczborski to widzę możliwość współpracy z opcją, która sprawuje władzę - powiedział w Porannej Loży Radiowej Marcin Oszańca… » więcej 2021-11-05, godz. 19:17 "Młodzieżowa Loża Radiowa" o tym, że Polska wraz z innymi państwami zdecydowała o odejściu od węgla Podczas konferencji klimatycznej COP 26 Polska wraz z innymi państwami zdecydowała o odejściu od węgla. Jak ten ruch oceniają partyjne młodzieżówki, które… » więcej 2021-11-05, godz. 15:33 Michał Wojczyszyn z PNT w Opolu o programie Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości i ułatwieniach dla start'upów… Michał Wojczyszyn z Parku Naukowo-Technologicznego w Opolu mówił dziś o Światowym Tygodniu Przedsiębiorczości, który rozpocznie się w poniedziałek (08.11)… » więcej 2021-11-04, godz. 11:12 Dr Jarosław Mijas, konsultant wojewódzki ds. pediatrii o pandemii kompensacyjnej, braku miejsc w szpitalach dla dzieci… - Mamy tak zwaną epidemię kompensacyjną - powiedział w Porannej Loży Radiowej dr Jarosław Mijas, konsultant wojewódzki ds. pediatrii. - Mieliśmy lockdown… » więcej 2021-11-04, godz. 11:11 Debata "Pracodawcy, związkowcy. Wspólna sprawa" W środę Rada Polityki Pieniężnej znów podniosła stopy procentowe o trzy czwarte punktu procentowego i jest to wskaźnik wyższy, niż spodziewali się tego… » więcej 2021-11-04, godz. 09:38 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o 4 fali pandemii w regionie i apelu do personelu medycznego - Są pierwsze efekty. Lekarze zgłaszają się do pracy w szpitalu tymczasowym w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu - powiedział w Porannej Loży Radiowej… » więcej 2021-11-03, godz. 17:33 Dr hab. Witold Potwora o badaniach dotyczących innowacyjnych firm w regionie i planach badawczych na kolejne lata - Przyczyną podjęcia badań nad innowacyjnością opolskich przedsiębiorstw był wcześniejszy referat, który był pokłosiem badań prowadzonych na rzecz… » więcej 2021-11-03, godz. 13:04 Bartłomiej Stawiarski, burmistrz Namysłowa o nowym prezydium Rady Miasta, o nawiązaniu współpracy radnych opozycyjnych… - Ukształtowała się jakaś nowa większość, radni mają do tego prawo by przeprowadzać zmiany, ale ta kadencja w radzie miejskiej to prawdziwy rollercoaster… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »