Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o żeglowności…
2021-10-08, 08:57 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o żeglowności Odry, psychiatrii i działaniach w związku z kolejną falą pandemii

Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o żeglowności Odry, psychiatrii i działaniach w związku z kolejną falą pandemii
- Zostały nam jeszcze dwie śluzy: przy ujściu Nysy Kłodzkiej i w Opolu przy moście spacerowym na wyspę Bolko. Mamy zapowiedź z Wód Polskich i Ministerstwa Infrastruktury, że prawie 200 mln zł już zostało przeznaczone na ich remont. Będą zrealizowane prawdopodobnie w przyszłym roku i droga wodna między Opolem a Gliwicami będzie dostępna do powszechnego użytku - powiedział wojewoda opolski Sławomir Kłosowski.
Gość Porannej Loży Radiowej podsumował prace na rzece Odrze związane z dostosowaniem jej do III klasy żeglowności.

- Trzymamy kciuki za to, żeby odcinek od Wrocławia do Szczecina był żeglowny, bo to duża możliwość dana Czechom. Oni chcieliby uczestniczyć w spławianiu towarów z Ostrawy do Szczecina a to możliwość zarobkowania dla państwa Polskiego. Zainteresowaliśmy tym pana ministra Gróbarczyka i liczymy na to, że będziemy się spotykać w zespole roboczym z województwem dolnośląskim, lubuskim i dolnośląskim, abyśmy wspólnymi siłami doprowadzili do przyśpieszenia prac nad żeglownością Odry.

Rozmawialiśmy także o psychiatrii. Wojewoda odniósł się do wczorajszej (7.10) konferencji prasowej wicemarszałek województwa Zuzanny Donath-Kasiury, na której mówiono o rządowym dokumencie według którego w kraju ma być zlikwidowanych ponad 5 tys. łóżek psychiatrycznych.

- To coś co mnie nie przestaje zadziwiać. Jeśli ktokolwiek chce mi wytłumaczyć, że bezpieczniejsza dla mieszkańców regionu jest mniejsza liczba łóżek, niż większa, to ja będą oponował - stwierdził wojewoda Kłosowski.
- Zastanawiam się z którego fragmentu dokumentu te informacje i dane pani marszałek wzięła. Zakłada on dofinansowanie łóżek szpitalnych i zwiększenie troski o pacjenta.

W internetowej części rozmowy gość Radia Opole powiedział, że to było żonglowanie liczbami, tak aby je dopasować do decyzji o likwidacji oddziału psychiatrycznego w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Opolu. - Bardzo ryzykowna, karkołomna teza i tłumaczenie. Według rządowego dokumentu liczba łóżek przy szpitalach wielospecjalistycznych zwiększa się do 8 tysięcy, a zmniejsza się przy szpitalach jednoimiennych, to jeśli od 8 tys odejmie się 5 tys. to zostaje nam do stworzenia 3 tysiące łóżek w kraju. A w Opolu likwiduje się cały oddział, to jest niezrozumiałe dla nikogo - powiedział wojewoda.

Wczoraj wojewoda podjął decyzję o zwiększeniu o 10 liczby łóżek respiratowowych w związku z rozwojem czwartej fali pandemii.
- W tej chwili nie mamy pełnej obsady pierwszych dziesięciu łóżek, ale musimy mieć zwór bezpieczeństwa na wypadek skokowego wzrostu liczby zakażeń. Przygotowujemy się do rozszerzenia działalności szpitala tymczasowego o kolejny moduł. On jest zorganizowany w modułach 28-mio łóżkowych. W miarę potrzeby będziemy uruchamiać kolejne moduły.

Zobacz także

2021-11-16, godz. 09:45 Kpt. Piotr Płuciennik o tym jak ważne jest wsparcie dla żołnierza i działaniach opolskich logistyków na granicy … - Za każde gesty wsparcia jesteśmy wdzięczni, z tego względu, że służba na granicy jest ciężka, szczególnie dla żołnierzy, którzy de facto stoją… » więcej 2021-11-15, godz. 17:22 Dr hab. Adam Drosik o pracach nad innowacyjnym podręcznikiem o zrównoważonym rozwoju - W podręczniku bardzo dużo można zmienić - powiedział prof UO Adam Drosik, dziekan wydziału Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej. Rozmawialiśmy o… » więcej 2021-11-15, godz. 10:54 Tomasz Kostuś o szturmie migrantów na polską granicę i działaniach na arenie międzynarodowej Gościem parlamentarnej odsłony Loży Radiowej był Tomasz Kostuś, poseł Koalicji Obywatelskiej, z którym rozmawialiśmy m.in. o szturmie migrantów na polską… » więcej 2021-11-15, godz. 09:00 Piotr Woźniak, współprzewodniczący Nowej Lewicy na Opolszczyźnie o ostatnim wojewódzkim kongresie partii, planach… - To nie jest tak jednoznaczne, że poparcie w tajnym głosowaniu jest stuprocentowe - powiedział w Porannej Loży Radiowej Piotr Woźniak. - Wszystkie głosowania… » więcej 2021-11-12, godz. 10:30 Młodzieżowa Loża Radiowa o obchodach Święta Niepodległości i prowokacjach Łukaszenki na polsko-białoruskiej g… Gośćmi dzisiejszej Loży byli Grzegorz Krukowski (Forum Młodych PiS), Kacper Jungowski (Młodzi Demokraci) i Mariusz Jańczuk (PL 2050 Szymona Hołowni). Rozmawialiśmy… » więcej 2021-11-12, godz. 15:10 Monika Bartel o badaniach kontrolnych w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań - Badanie realizowane będzie wyłącznie za pomocą wywiadów telefonicznych na losowo wybranej próbie 100 000 mieszkań, które zostały spisane w NSP 2021… » więcej 2021-11-12, godz. 08:55 Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej, poseł OdNowy z Opola o działaniach przemytników, dezinformacji i kryzysie… - Trwa operacja psychologiczna koordynowana przez służby specjalne Białorusi i Rosji, której jednym z objawów jest użycie migrantów jako żywej broni, najpierw… » więcej 2021-11-10, godz. 15:47 Dr Bartosz Maziarz, ekspert ds. bezpieczeństwa o sytuacji na granicy z Białorusią - Nie jestem zaskoczony słowami premiera Morawieckiego. Musimy oswajać się z tą sytuacją, że wzmożone siły wojskowe, policji i straży granicznej, jeszcze… » więcej 2021-11-10, godz. 13:08 Violetta Porowska o sejmowej debacie ws. sytuacji na granicy, tzw. marszu dla Izy w Opolu i nowym wicewojewodzie - W szeregach PiS był taki niepokój, czy należna powaga izby i tematu zostanie zachowania, ale opozycja stanęła na wysokości zadania. Możemy powiedzieć… » więcej 2021-11-10, godz. 09:23 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o nowym wicewojewodzie, pracy szpitala tymczasowego i uroczystościach związanych… - Chciałbym bardzo, żeby Państwo zaczekali do godziny 14.15, wtedy nastąpi przedstawienie nowego wicewojewody opolskiego. Trzymamy się dobrego obyczaju, że… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »