Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » 'Pracodawcy, związkowcy, eksperci - wspólna sprawa'…
2021-10-07, 12:02 Autor: Joanna Matlak

"Pracodawcy, związkowcy, eksperci - wspólna sprawa". Debata o awarii Facebooka i jej skutkach dla gospodarki oraz kryzysie paliwowym w Wielkiej Brytanii

"Pracodawcy, związkowcy, eksperci - wspólna sprawa". Debata o awarii Facebooka i jej skutkach dla gospodarki oraz kryzysie paliwowym w Wielkiej Brytanii
Awaria Facebooka miała miejsce w poniedziałek po godzinie 17.00. Kilkanaście tysięcy osób zgłosiło problemy techniczne; strona główna Facebooka nie aktualizowała się, wiadomości w komunikatorze nie dochodziły. Problemy dotyczyły też Instagrama czy Whatsupp’a. Awaria trwała kilka godzin i objęła 3 mld użytkowników. O tym jak Facebook wszedł w gospodarkę ale i nasze życie rozmawiali nasi goście. Drugim tematem był kryzys paliwowy w Wielkiej Brytanii.
- Jest tak, że wszystkie platformy internetowe, które funkcjonują mają ogromne znacznie w komunikowaniu się z rynkiem. I nie w komunikowaniu między ludźmi ,bo to poboczna działalność Facebooka, Instagrama i Whatsupp’a tylko chodzi o docieranie do kluczowych grup konsumentów. Są prace naukowe o tym jakie rodzaje reklam powinno się adresować poprzez Instagrama czy Facebooka. Można precyzyjnie docierać do swoich odbiorców. Te 3 mld użytkowników pokazuje jaką siłę mają media współczesne – mówił dr Witold Potwora, ekonomista z Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu. - Zuckerberg stracił kilkadziesiąt miliardów w kilka godzin, ale on sobie to jutro czy pojutrze odbije i to są wirtualne pieniądze. Tego rodzaju awarie nie mają większego znaczenia – dodał.

- Nie zgodzę się z jednym, że Zuckerberg sobie „odbije”. Nie odbije sobie jednego: naderwano zaufanie do tego medium. Do tej pory te nowoczesne technologie przedstawiały się jako wszędzie docierające. Zaufanie ma już wymiar finansowany, a odbudowanie go jest bardzo trudne. A te 1,5 mld użytkowników, których dane wyciekły, stało się transparentnymi dla różnych grup przestępczych i to nie jest bez znaczenia. Każdy kto używa tego medium zastanawia się czy to była awaria techniczna czy taka, że ktoś przełamał zabezpieczenia - powiedział Piotr Pancześnik z Kongregacji Przemysłowo-Handlowej.

- Szkoda, że to trwało tylko 6 godzin, bo może stuknęlibyśmy się w głowę. Zwróćmy uwagę, że przez to nastąpiło zjednoczenie w Izbie Reprezentantów Demokratów i Republikanów, którzy powiedzieli, że coś z tym „Frankensteinem” trzeba zrobić. Pamiętamy debaty o skutkach wywołanych bombą atomową, wodorową itd. i dzisiaj jesteśmy w tej samej sytuacji. Dziś mamy nieokiełznany żywioł. Postęp technologiczny nas wciągnął jak wir. Cieszymy się z wysłanej fotki, przelanego pieniądza, zamówienia wczasów i to wszystko jest fenomenalne, ale myślę, że człowiek musi się wsłuchać w glos filozofów. Że jesteśmy wciągnięci w ten wir. To jest ratunek przed odczłowieczeniem - mówił dr Jerzy Szteliga z OPZZ.

- Słucham i z radością i ze smutkiem. Postępu nie zatrzymamy. To, że dzisiaj myślimy co zrobić z tym informatycznym szałem, który nas dopadł, to jest dobre, ale czy my to zahamujemy? Nie. Czy te wielkie korporacje typu Facebook czy inne dają się pozbawić uprawnień? Dalej będą się rozwijać, szpiegować nas, inwigilować i będą robiły co będą chciały. Nie ma dzisiaj żadnej alternatywy. Media mają przemożny wpływ na politykę, gospodarkę i wiele innych zdarzeń, które się dzieją na świecie - mówił Grzegorz Adamczyk, wiceprzewodniczący opolskiej „Solidarności”.

Zobacz także

2021-12-28, godz. 08:44 Szymon Ogłaza o brakujących pieniądzach we wkładach własnych do inwestycji drogowych i kolejowych - Zrobiliśmy więcej niż mieliśmy zaplanowane - powiedział w Porannej Loży Radiowej Szymon oGlaza, członek zarządu województwa, z którym rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-27, godz. 13:25 Katarzyna Czochara o wecie prezydenta do ustawy medialnej, obwodnicach i nowej "S" z Prądów do Blachowni, tarczy antyinflacyjnej… - Na pewno będziemy się nad tą ustawą pochylać. To ważna ustawa, ona reguluje zapisy prawa unijnego. Myślę, że dalsze prace spowodują, że jednak ta… » więcej 2021-12-27, godz. 08:46 Sławomir Kłosowski o tym, że sytuacja epidemiologiczna w Opolu jest najgorsza w Polsce, ale też o tym, że "widać… - Zadziwiająca jest sytuacja Opola w prognozach matematyków. Widać mocno utrzymujący się wariant Delta. Opole nabija nam wysoką średnią krajową i wysoką… » więcej 2021-12-23, godz. 14:49 Dr Ewa Kosowska-Korniak o zasadach dobrej rozmowy przy wigilijnym stole O tym jak rozmawiać przy wigilijnym stole, jakie tematy poruszać, a czego lepiej unikać i o tym jak ważne jest słuchanie - gościem Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-24, godz. 08:53 Ks. Waldemar Klinger w wigilijny poranek o tym, że Jezus ma sporą konkurencję i próbach laicyzacji Świąt - Pan Jezus ma ostrą konkurencję - powiedział w Porannej Loży Radiowej ks. Waldemar Klinger, proboszcz opolskiej katedry z którym rozmawialiśmy w wigilijny… » więcej 2021-12-23, godz. 17:45 Popołudniowa Loża Radiowa "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" o ekonomicznych prognozach na 2022 rok Gośćmi Loży byli dr Jerzy Szteliga (OPZZ), Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo Handlowa) i dr… » więcej 2021-12-23, godz. 14:08 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z ks. prof. dr hab. Witoldem Kaweckim Dzień przed Wigilią w Południowej Loży nie mogło zabraknąć wątku religijnego. Skąd próby laicyzacji Świąt Bożego Narodzenia i czy są skuteczne? O… » więcej 2021-12-23, godz. 08:56 Wojciech Komarzyński o grudniowych naborach w ARiMR i podsumowaniu działalności w 2021 - Dzięki wsparciu, Koła Gospodyń Wiejskich doskonale się rozwijają i kultywują tradycje śląska opolskiego - mówił w Porannejosy Radiowej Wojciech Komarzynski… » więcej 2021-12-22, godz. 18:28 Dr Ewelina Klimczak z CMJW o tym jak spędzano Boże Narodzenie w obozach jenieckich » więcej 2021-12-22, godz. 13:46 Martyna Nakonieczny z klubu PiS komentuje budżet województwa na 2022 rok » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »