Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » 'Pracodawcy, związkowcy, eksperci - wspólna sprawa'…
2021-10-07, 12:02 Autor: Joanna Matlak

"Pracodawcy, związkowcy, eksperci - wspólna sprawa". Debata o awarii Facebooka i jej skutkach dla gospodarki oraz kryzysie paliwowym w Wielkiej Brytanii

"Pracodawcy, związkowcy, eksperci - wspólna sprawa". Debata o awarii Facebooka i jej skutkach dla gospodarki oraz kryzysie paliwowym w Wielkiej Brytanii
Awaria Facebooka miała miejsce w poniedziałek po godzinie 17.00. Kilkanaście tysięcy osób zgłosiło problemy techniczne; strona główna Facebooka nie aktualizowała się, wiadomości w komunikatorze nie dochodziły. Problemy dotyczyły też Instagrama czy Whatsupp’a. Awaria trwała kilka godzin i objęła 3 mld użytkowników. O tym jak Facebook wszedł w gospodarkę ale i nasze życie rozmawiali nasi goście. Drugim tematem był kryzys paliwowy w Wielkiej Brytanii.
- Jest tak, że wszystkie platformy internetowe, które funkcjonują mają ogromne znacznie w komunikowaniu się z rynkiem. I nie w komunikowaniu między ludźmi ,bo to poboczna działalność Facebooka, Instagrama i Whatsupp’a tylko chodzi o docieranie do kluczowych grup konsumentów. Są prace naukowe o tym jakie rodzaje reklam powinno się adresować poprzez Instagrama czy Facebooka. Można precyzyjnie docierać do swoich odbiorców. Te 3 mld użytkowników pokazuje jaką siłę mają media współczesne – mówił dr Witold Potwora, ekonomista z Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu. - Zuckerberg stracił kilkadziesiąt miliardów w kilka godzin, ale on sobie to jutro czy pojutrze odbije i to są wirtualne pieniądze. Tego rodzaju awarie nie mają większego znaczenia – dodał.

- Nie zgodzę się z jednym, że Zuckerberg sobie „odbije”. Nie odbije sobie jednego: naderwano zaufanie do tego medium. Do tej pory te nowoczesne technologie przedstawiały się jako wszędzie docierające. Zaufanie ma już wymiar finansowany, a odbudowanie go jest bardzo trudne. A te 1,5 mld użytkowników, których dane wyciekły, stało się transparentnymi dla różnych grup przestępczych i to nie jest bez znaczenia. Każdy kto używa tego medium zastanawia się czy to była awaria techniczna czy taka, że ktoś przełamał zabezpieczenia - powiedział Piotr Pancześnik z Kongregacji Przemysłowo-Handlowej.

- Szkoda, że to trwało tylko 6 godzin, bo może stuknęlibyśmy się w głowę. Zwróćmy uwagę, że przez to nastąpiło zjednoczenie w Izbie Reprezentantów Demokratów i Republikanów, którzy powiedzieli, że coś z tym „Frankensteinem” trzeba zrobić. Pamiętamy debaty o skutkach wywołanych bombą atomową, wodorową itd. i dzisiaj jesteśmy w tej samej sytuacji. Dziś mamy nieokiełznany żywioł. Postęp technologiczny nas wciągnął jak wir. Cieszymy się z wysłanej fotki, przelanego pieniądza, zamówienia wczasów i to wszystko jest fenomenalne, ale myślę, że człowiek musi się wsłuchać w glos filozofów. Że jesteśmy wciągnięci w ten wir. To jest ratunek przed odczłowieczeniem - mówił dr Jerzy Szteliga z OPZZ.

- Słucham i z radością i ze smutkiem. Postępu nie zatrzymamy. To, że dzisiaj myślimy co zrobić z tym informatycznym szałem, który nas dopadł, to jest dobre, ale czy my to zahamujemy? Nie. Czy te wielkie korporacje typu Facebook czy inne dają się pozbawić uprawnień? Dalej będą się rozwijać, szpiegować nas, inwigilować i będą robiły co będą chciały. Nie ma dzisiaj żadnej alternatywy. Media mają przemożny wpływ na politykę, gospodarkę i wiele innych zdarzeń, które się dzieją na świecie - mówił Grzegorz Adamczyk, wiceprzewodniczący opolskiej „Solidarności”.

Zobacz także

2021-11-24, godz. 17:15 Katarzyna Kownacka o swojej pracy doktoranckiej dotyczącej mniejszości niemieckiej a konkretnie zmian poparcia w wyborach… Gościem Popołudniowej Loży Radiowej była dziś Katarzyna Kownacka, która z wyróżnieniem obroniła pracę doktorancką pt. "Determinanty zmian poparcia dla… » więcej 2021-11-24, godz. 13:45 Dorota Koncewicz o trwającej wiele lat batalii o obwodnicę Niemodlina, zakończeniu inwestycji, radości mieszkańców… - Jestem przeszczęśliwa, że ta inwestycja na którą moi mieszkańcy czekali tyle lat, podobnie jak i ja, wreszcie doczekała się szczęśliwego finału. Wreszcie… » więcej 2021-11-24, godz. 09:28 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o tym, co nas czeka w regionie w najbliższych tygodniach pandemii - Niestety sytuacja bardzo mocno się pogorszyła - powiedział w Radiu Opole Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski mówiąc o czwartej fali pandemii. Województwo… » więcej 2021-11-23, godz. 12:31 Prof. Jarosław Zygarlicki z Politechniki Opolskiej o swoich badaniach i wynalazkach Prof. Jarosław Zygarlicki jest autorem 66 wynalazków, ponad 40 z nich zostało już opatentowanych. W Popołudniowej Loży Radiowej opowiedział o części z… » więcej 2021-11-23, godz. 13:34 "Co tam Panie w polityce?" - zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc Na polityczne komentarze, i nie tylko, zapraszają Piotr Gociek (Polskie Radio, Do Rzeczy, TVP Kultura) i Piotr Moc (Radio Opole). Marszałek Sejmu Elżbieta… » więcej 2021-11-23, godz. 09:24 Anna Zalewska, eurodeputowana PiS o posiedzeniu PE w Strasburgu, działaniach w sprawie obrony wschodniej granicy UE oraz… - Obostrzenia wróciły, raptem tydzień nacieszyliśmy się normalnością - powiedziała w Porannej Loży Radiowej eurodeputowana okręgu opolsko-dolnośląskiego… » więcej 2021-11-22, godz. 17:02 Prof. Sebastian Brol o zdalnym laboratorium i badaniach opon samochodowych - Spoglądając na oponę samochodową można pomyśleć, że to mało fascynujący widok. Natomiast kiedy zaczniemy myśleć o technologi w jakiej zostało to… » więcej 2021-11-22, godz. 13:26 Marcelina Zawisza o tym, że powinno się wprowadzić restrykcje dla niezaszczepionych i o sytuacji na polsko-białoruskiej… Trzeba to powiedzieć wprost: rząd nie robi nic, żeby zakażeń i zgonów było jak najmniej - stwierdziła w Południowej Loży Radiowej Marcelina Zawisza… » więcej 2021-11-22, godz. 10:36 Wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa o sytuacji międzynarodowej, polskiej obronności i bezpieczeństwie kraju - Kryzys na granicy nie jest zażegnany dlatego, że cała operacja nie sprowadza się do obrony fizycznej granicy. Patrzymy na to, jako element szerszej układanki… » więcej 2021-11-19, godz. 17:29 Młodzieżowa Loża Radiowa o nowelizacji ustawy o ochronie granic i wypowiedziach osób publicznych obrażających służby… Młodzi politycy w Popołudniowej Loży Radiowej skomentowali ostatnie głosowanie w Sejmie, dotyczące ochrony granic, ale też, wypowiedzi aktorów i celebrytów… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »