Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Prof. Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej…
2021-10-07, 09:01 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Prof. Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej o rekrutacji, planach inwestycyjnych i sukcesach naukowych

Prof. Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej o rekrutacji, planach inwestycyjnych i sukcesach naukowych
- W tym roku zrekrutowaliśmy o 15 procent studentów mniej niż w roku ubiegłym - przyznał w Porannej Loży Radiowej rektor Politechniki Opolskiej prof. Marcin Lorenc. Dzisiaj (07.10) uczelnia uroczyście zainauguruje rok akademicki.
Jeśli chodzi o rekrutację, to niezmiennym zainteresowaniem cieszy się informatyka, na innych kierunkach zauważany jest spadek chętnych do studiowania.

Rektor Lorenc zapowiedział, że wszystkich studentów będzie obowiązywało noszenie maseczek w czasie zajęć, bez rozróżnienia na zaszczepionych i niezaszczepionych.

Miniony rok przyniósł skokowy wzrost liczby publikacji naukowych pracowników PO i cytowalności ich dokonań.

- To bardzo duży sukces. W ostatnich dwóch latach nasza aktywność naukowa wzrosła. Zbliżamy się do ewaluacji dokonań w związku z wdrażaniem ustawy 2.0, tzw. "Konstytucji dla nauki". Z nieoficjalnych informacji wiemy, że w dwóch kierunkach naukowych, jeśli chodzi o jednostki naukowe, zajmujemy drugie lub trzecie miejsce - podkreślił gość Radia Opole.

Politechniką Opolską interesują się naukowcy z całego świata. Przyjeżdżają tutaj, aby prowadzić swoje badania.

W planach uczelni jest rozpoczęcie remontu budynku "Lipsk" w którym mieści się Wydział Inżynierii Produkcji i Logistyki, budowa dwóch laboratoriów.

W internetowej części rozmowy rektor Politechnik Opolskiej powiedział, że do końca roku będzie gotowy zmodernizowany akademik.
Rozmawialiśmy także o kształceniu ustawicznym, czyli studiach podyplomowych dostosowanych do potrzeb lokalnych przedsiębiorców.

Zobacz także

2021-11-08, godz. 17:09 Stanisław Niewiński o badaniach nad klasyczną chińską myślą polityczną w kontekście wpływu na współczesne … Gościem Radia Opole był dziś dr Stanisław Niewiński z Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Opolu oraz wykładowca na Uniwersytecie Opolskim. Doktor… » więcej 2021-11-08, godz. 13:35 Katarzyna Czochara o migrantach szturmujących granicę, Polskim Ładzie i inwestycjach w opolskich samorządach, zmianach… - Sytuacja na granicy wschodniej jest naprawdę bardzo trudna. Powiem po raz kolejny krytyczne słowa w kierunku opozycji, kiedy ta sytuacja w ogóle się pojawiła:… » więcej 2021-11-08, godz. 09:00 Marcin Oszańca, nowy prezes PSL na Opolszczyźnie o "odbiciu" powiatu kluczborskiego, współpracy z Niemcami i Ślązakami… - Jeżeli chodzi o powiat kluczborski to widzę możliwość współpracy z opcją, która sprawuje władzę - powiedział w Porannej Loży Radiowej Marcin Oszańca… » więcej 2021-11-05, godz. 19:17 "Młodzieżowa Loża Radiowa" o tym, że Polska wraz z innymi państwami zdecydowała o odejściu od węgla Podczas konferencji klimatycznej COP 26 Polska wraz z innymi państwami zdecydowała o odejściu od węgla. Jak ten ruch oceniają partyjne młodzieżówki, które… » więcej 2021-11-05, godz. 15:33 Michał Wojczyszyn z PNT w Opolu o programie Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości i ułatwieniach dla start'upów… Michał Wojczyszyn z Parku Naukowo-Technologicznego w Opolu mówił dziś o Światowym Tygodniu Przedsiębiorczości, który rozpocznie się w poniedziałek (08.11)… » więcej 2021-11-04, godz. 11:12 Dr Jarosław Mijas, konsultant wojewódzki ds. pediatrii o pandemii kompensacyjnej, braku miejsc w szpitalach dla dzieci… - Mamy tak zwaną epidemię kompensacyjną - powiedział w Porannej Loży Radiowej dr Jarosław Mijas, konsultant wojewódzki ds. pediatrii. - Mieliśmy lockdown… » więcej 2021-11-04, godz. 11:11 Debata "Pracodawcy, związkowcy. Wspólna sprawa" W środę Rada Polityki Pieniężnej znów podniosła stopy procentowe o trzy czwarte punktu procentowego i jest to wskaźnik wyższy, niż spodziewali się tego… » więcej 2021-11-04, godz. 09:38 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o 4 fali pandemii w regionie i apelu do personelu medycznego - Są pierwsze efekty. Lekarze zgłaszają się do pracy w szpitalu tymczasowym w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu - powiedział w Porannej Loży Radiowej… » więcej 2021-11-03, godz. 17:33 Dr hab. Witold Potwora o badaniach dotyczących innowacyjnych firm w regionie i planach badawczych na kolejne lata - Przyczyną podjęcia badań nad innowacyjnością opolskich przedsiębiorstw był wcześniejszy referat, który był pokłosiem badań prowadzonych na rzecz… » więcej 2021-11-03, godz. 13:04 Bartłomiej Stawiarski, burmistrz Namysłowa o nowym prezydium Rady Miasta, o nawiązaniu współpracy radnych opozycyjnych… - Ukształtowała się jakaś nowa większość, radni mają do tego prawo by przeprowadzać zmiany, ale ta kadencja w radzie miejskiej to prawdziwy rollercoaster… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »