Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Burmistrz Jerzy Wrębiak o obwodnicy Brzegu, mieszkalnictwie…
2021-10-06, 12:32 Autor: Joanna Matlak

Burmistrz Jerzy Wrębiak o obwodnicy Brzegu, mieszkalnictwie, podwyżkach za śmieci i niełatwych relacjach z radnymi

Jerzy Wrębiak o ...
Gościem samorządowej odsłony Południowej Loży Radiowej był dziś Jerzy Wrębiak, burmistrz Brzegu. Rozmawialiśmy m.in. o opóźnieniach w budowie obwodnicy Brzegu, inwestycjach drogowych i w mieszkalnictwo, podwyżkach za śmieci i niełatwej sytuacji w radzie miasta.
- Sprawa ma związek z tym, że wójt Skarbimierza złożył wniosek do prokuratury. Pojawia się tu wątek radnego, wiceprzewodniczącego, który prawdopodobnie jest szczęśliwym właścicielem działek na których ma przebiegać jeden z wariantów i to spowodowało, że wójt złożył doniesienie. To nie zmienia faktu, że nie chcielibyśmy, żeby to zaszkodziło naszej sprawie, bo to inwestycja za 400 mln złotych i podejrzewam, że inne miasta chętnie by przejęły pieniądze Brzegu – mówił burmistrz Wrębiak, kiedy pytaliśmy o opóźnienia w budowie obwodnicy Brzegu.

Od wielu miesięcy trwa konflikt z niektórymi radnymi w radzie miasta. Jak on wygląda z perspektywy burmistrza?

- W debacie oksfordzkiej zawsze jest ktoś kto ma głos przeciwny, żeby wszyscy nie myśleli tak samo. Ale co innego jak dyskusja toczy się z szacunkiem, a mamy do czynienia z nikczemną nienawiścią - mówił nasz gość wspominając o tzw. "radnych na nie". Zdaniem burmistrza, radni prowadząc swoją politykę doprowadzą do tego, że bogate miasto stanie się biedną gminą.

- Ci ludzie nie idą w kierunku realizacji zamierzeń. Idą w tym kierunku, żeby zdestabilizować miasto, żeby można było powiedzieć o kryzysie finansowym i że to wina burmistrza.

- Gdyby chcieli realizować zadania, a mają większość w radzie, przy procedowaniu budżetu mogliby przesuwać zadania które wskazał burmistrz, na swoje zadania. Planowaliśmy np. podwyżkę za śmieci z 19 na 22 zł. Najtańsza w skali kraju. Teraz skutek jest taki, że musimy zwołać sesję nadzwyczajną, bo zapowiada się deficyt na poziomie 700 tys. złotych tylko w tym roku.

- Żeby zrównoważyć ten deficyt, zaproponowaliśmy wprowadzenie na listopad i grudzień stawki 30 zł, a potem od 1 stycznia 24 zł. Manipulacja polega na tym, że w ich wypowiedziach jest te 30 zł, ale nie mówią, że tylko na dwa miesiące - tłumaczył gość Loży.

Zobacz także

2021-11-08, godz. 17:09 Stanisław Niewiński o badaniach nad klasyczną chińską myślą polityczną w kontekście wpływu na współczesne … Gościem Radia Opole był dziś dr Stanisław Niewiński z Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Opolu oraz wykładowca na Uniwersytecie Opolskim. Doktor… » więcej 2021-11-08, godz. 13:35 Katarzyna Czochara o migrantach szturmujących granicę, Polskim Ładzie i inwestycjach w opolskich samorządach, zmianach… - Sytuacja na granicy wschodniej jest naprawdę bardzo trudna. Powiem po raz kolejny krytyczne słowa w kierunku opozycji, kiedy ta sytuacja w ogóle się pojawiła:… » więcej 2021-11-08, godz. 09:00 Marcin Oszańca, nowy prezes PSL na Opolszczyźnie o "odbiciu" powiatu kluczborskiego, współpracy z Niemcami i Ślązakami… - Jeżeli chodzi o powiat kluczborski to widzę możliwość współpracy z opcją, która sprawuje władzę - powiedział w Porannej Loży Radiowej Marcin Oszańca… » więcej 2021-11-05, godz. 19:17 "Młodzieżowa Loża Radiowa" o tym, że Polska wraz z innymi państwami zdecydowała o odejściu od węgla Podczas konferencji klimatycznej COP 26 Polska wraz z innymi państwami zdecydowała o odejściu od węgla. Jak ten ruch oceniają partyjne młodzieżówki, które… » więcej 2021-11-05, godz. 15:33 Michał Wojczyszyn z PNT w Opolu o programie Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości i ułatwieniach dla start'upów… Michał Wojczyszyn z Parku Naukowo-Technologicznego w Opolu mówił dziś o Światowym Tygodniu Przedsiębiorczości, który rozpocznie się w poniedziałek (08.11)… » więcej 2021-11-04, godz. 11:12 Dr Jarosław Mijas, konsultant wojewódzki ds. pediatrii o pandemii kompensacyjnej, braku miejsc w szpitalach dla dzieci… - Mamy tak zwaną epidemię kompensacyjną - powiedział w Porannej Loży Radiowej dr Jarosław Mijas, konsultant wojewódzki ds. pediatrii. - Mieliśmy lockdown… » więcej 2021-11-04, godz. 11:11 Debata "Pracodawcy, związkowcy. Wspólna sprawa" W środę Rada Polityki Pieniężnej znów podniosła stopy procentowe o trzy czwarte punktu procentowego i jest to wskaźnik wyższy, niż spodziewali się tego… » więcej 2021-11-04, godz. 09:38 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o 4 fali pandemii w regionie i apelu do personelu medycznego - Są pierwsze efekty. Lekarze zgłaszają się do pracy w szpitalu tymczasowym w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu - powiedział w Porannej Loży Radiowej… » więcej 2021-11-03, godz. 17:33 Dr hab. Witold Potwora o badaniach dotyczących innowacyjnych firm w regionie i planach badawczych na kolejne lata - Przyczyną podjęcia badań nad innowacyjnością opolskich przedsiębiorstw był wcześniejszy referat, który był pokłosiem badań prowadzonych na rzecz… » więcej 2021-11-03, godz. 13:04 Bartłomiej Stawiarski, burmistrz Namysłowa o nowym prezydium Rady Miasta, o nawiązaniu współpracy radnych opozycyjnych… - Ukształtowała się jakaś nowa większość, radni mają do tego prawo by przeprowadzać zmiany, ale ta kadencja w radzie miejskiej to prawdziwy rollercoaster… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »