Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Prof. Marek Masnyk, rektor UO o maseczkach na zajęciach…
2021-10-05, 08:53 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Prof. Marek Masnyk, rektor UO o maseczkach na zajęciach, paszportach covidowych, planach na ten rok akademicki i sytuacji uratowanych Afgańczyków

Prof. Marek Masnyk, rektor UO o maseczkach na zajęciach, paszportach covidowych, planach na ten rok akademicki i sytuacji uratowanych Afgańczyków
- Mam nadzieję, że nauka stacjonarna będzie trwała jak najdłużej - powiedział w Porannej Loży Radiowej prof. Marek Masnyk, rektor Uniwersytetu Opolskiego. Dzisiaj (5.10) oficjalna inauguracja roku akademickiego na tej uczelni. Rektor podkreślił, że najważniejsze zadanie na ten rok, to przetrwać pandemię, dać sobie z tym radę, wrócić do normalnej pracy akademickiej.
Prof. Marek Masnyk apelował o to, aby studenci zaszczepili się przeciwko covid-19.

- Marzę o tym, żeby minister dał mi takie narzędzie, żebym mógł wysłać pracownika, który uporczywie odmawia zaszczepienia, na przymusowy urlop - powiedział rektor, zaznaczając, że takich możliwości jednak nie ma. Zapowiedział także, że wyda zarządzenie które będzie nakazywało noszenie maseczek przez niezaszczepionych studentów i pracowników na zajęciach i w miejscach publicznych.

- Nie chcę w ten sposób stygmatyzować tych, którzy się nie zaszczepili, ale chce uchronić innych od możliwości zakażenia. W ustawie zapisano, że obowiązkiem rektora jest dbałość i troska o zdrowie i bezpieczeństwo studentów i pracowników - powiedział prof. Marek Masnyk.

Dodał, że będzie wymagał pokazania certyfikatów covidowych.

- To nie jest ochrona tajemnicy danych osobowych. Proszę wyciągnąć telefon i pokazać - jestem zaszczepiony. Nie muszę czytać co tam jest napisane w dowodzie, pesel, data urodzenia.

Rektor prof. Marek Masnyk powiedział także, że tegoroczna rekrutacja na studia pozytywnie zaskoczyła, było bardzo dużo chętnych, przyjęto 500 studentów więcej niż rok temu.

Pytany o los Afgańczyków, których uniwersytet uratował z Kabulu powiedział, że nadal mieszkają w akademiku, czekają na uzyskanie statusu uchodźcy, rozpoczynają studia bo to da im pewne prawa i możliwość podjęcia pracy.

Zobacz także

2021-11-23, godz. 09:24 Anna Zalewska, eurodeputowana PiS o posiedzeniu PE w Strasburgu, działaniach w sprawie obrony wschodniej granicy UE oraz… - Obostrzenia wróciły, raptem tydzień nacieszyliśmy się normalnością - powiedziała w Porannej Loży Radiowej eurodeputowana okręgu opolsko-dolnośląskiego… » więcej 2021-11-22, godz. 17:02 Prof. Sebastian Brol o zdalnym laboratorium i badaniach opon samochodowych - Spoglądając na oponę samochodową można pomyśleć, że to mało fascynujący widok. Natomiast kiedy zaczniemy myśleć o technologi w jakiej zostało to… » więcej 2021-11-22, godz. 13:26 Marcelina Zawisza o tym, że powinno się wprowadzić restrykcje dla niezaszczepionych i o sytuacji na polsko-białoruskiej… Trzeba to powiedzieć wprost: rząd nie robi nic, żeby zakażeń i zgonów było jak najmniej - stwierdziła w Południowej Loży Radiowej Marcelina Zawisza… » więcej 2021-11-22, godz. 10:36 Wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa o sytuacji międzynarodowej, polskiej obronności i bezpieczeństwie kraju - Kryzys na granicy nie jest zażegnany dlatego, że cała operacja nie sprowadza się do obrony fizycznej granicy. Patrzymy na to, jako element szerszej układanki… » więcej 2021-11-19, godz. 17:29 Młodzieżowa Loża Radiowa o nowelizacji ustawy o ochronie granic i wypowiedziach osób publicznych obrażających służby… Młodzi politycy w Popołudniowej Loży Radiowej skomentowali ostatnie głosowanie w Sejmie, dotyczące ochrony granic, ale też, wypowiedzi aktorów i celebrytów… » więcej 2021-11-19, godz. 13:21 Joanna Bancerowska o III Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej EUFONIE i dotacjach dla instytucji kultury - To jest festiwal, który przybliża Polakom bogactwo kulturowe ale przede wszystkim muzyczne Europy Środkowo-Wschodniej - mówiła w Południowej Loży Joanna… » więcej 2021-11-19, godz. 09:11 Violetta Porowska, poseł PiS o ochronie granicy, Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym i pandemii - To bardzo ważna ustawa w kontekście tego co się wydarza na granicy, że polskie służby mundurowe, również policja i straż pożarna z wielkim oddaniem… » więcej 2021-11-18, godz. 11:54 Debata "Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa" o podatkowych aspektach Polskiego Ładu i pomyśle by pracodawca mógł… Gośćmi dzisiejszej programu byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz Kuliś (BCC) i dr Jerzy… » więcej 2021-11-18, godz. 13:44 Tomasz Kostuś, poseł PO w "Prosto z sejmu" w rozmowie z Magdaleną Ogórek o ustawie o ochronie ganic - Nie ma zgody na psucie prawa, łamanie zapisów konstytucji, chaos i dyletanctwo. Dlatego świadomie głosowaliśmy przeciwko przyjęciu ustawy o ochronie granicy… » więcej 2021-11-18, godz. 09:12 Marek Staszewski, dyrektor Opolskiego Centrum Onkologii o ograniczeniu odwiedzin, inwestycjach i sukcesach lekarzy na arenie… - Staramy się reagować na to co się dzieje, jeżeli chodzi o covid, ponieważ musimy zadbać o bezpieczeństwo naszych pracowników i naszych pacjentów, bo… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »