Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Sławomir Kłosowski o walce z nielegalnymi niebezpiecznymi…
2021-10-01, 09:12 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Sławomir Kłosowski o walce z nielegalnymi niebezpiecznymi odpadami, opiece psychiatrycznej i przygotowaniach do walki z 4 falą pandemii

Sławomir Kłosowski o walce z nielegalnymi niebezpiecznymi odpadami, opiece psychiatrycznej i przygotowaniach do walki z 4 falą pandemii
- Szara strefa w gospodarowaniu odpadami dotyczy głównie wyrzucania odpadów niebezpiecznych na prywatnych posesjach niezgodnie z prawem - powiedział w Porannej Loży Radiowej Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski.
Utylizacja i wywiezienie odpadów niebezpiecznych jest bardzo drogie. Dlatego firmy "dogadują" się z właścicielami posesji, na której składują odpady. Gminy natomiast, najczęściej sądowo, muszą dochodzić z właścicielem posesji, aby usunął on to nielegalne składowisko. - Właściciel często twierdzi, że o niczym nie wiedział, że to wbrew jego woli i nie może za to odpowiadać - wyjaśnił wojewoda Kłosowski.

Policja i Wojewódzka Inspekcja Ochrony Środowiska podpisały porozumienie o współpracy, teraz będzie łatwiej kontrolować i zbierać dowody potrzebne w sądzie.
- Inspekcja ma teraz możliwość wykorzystywania dornów do kontroli nielegalnych miejsc składowania odpadów - dodał.

Wojewoda opolski skomentował także likwidację oddziału psychiatrii w szpitalu wielospecjalistycznym w Opolu, która została zatwierdzona na wtorkowej sesji sejmiku województwa przez radnych.

- Źle się stało, że samorząd województwa poszedł po najmniejszej linii oporu. Nie przeczę, że były trudności. Wszędzie są trudności. Wydaje mi się, że to pójście na łatwiznę, żeby likwidować coś, co dobrze działało i co zabezpieczało pacjentów województwa opolskiego, bo niestety schorzeń psychiatrycznych przybywa, często wynikają z sytuacji po covidzie.

Jeśli chodzi o czwartą falę pandemii, na razie Opolszczyźnie nie grożą obostrzenia.
- Ale sytuacja jest dynamiczna, jesteśmy na czwartym lub piątym miejscu od końca jeżeli chodzi o wskaźniki poziomu wyszczepialności. To mnie bardzo martwi bo już wykorzystujemy wszystko łącznie z koncertami Golców i Rubika, żeby zachęcić do szczepienia. Jest też pomysł, żeby w pociągach, tych z przedziałami jeżdżącymi na dłuższych trasach umożliwić szczepienie - powiedział Sławomir Kłosowski.

Obecnie w województwie opolskim zabezpieczonych jest 109 łóżek. Jest 21 pacjentów, z tego 7 leczonych jest respiratorem. Ponad 95 procent opolskich pacjentów covidovych to osoby niezaszczepione.

W internetowej części rozmowy wojewoda Kłosowski powiedział, że sanepid założył zwiększenie liczby badań w kierunku covid w powiatach. - Pozwoli to odpowiednio reagować i przekształcać szpitale w "covidowe". Szpitale oczywiście o tym wiedzą, są przygotowane. Obecnie mamy 3 szpitale leczące koronawirusa: szpital tymczasowy w Opolu w CWK, oddział zakaźny w Nysie, oddział zakaźny w Szpitalu Wojewódzkim w Opolu. Kolejne szpitale są w gotowości. Jesteśmy przygotowani na 900 łóżek covidowych, w tym 100 respiratorowych.

Zobacz także

2021-11-08, godz. 09:00 Marcin Oszańca, nowy prezes PSL na Opolszczyźnie o "odbiciu" powiatu kluczborskiego, współpracy z Niemcami i Ślązakami… - Jeżeli chodzi o powiat kluczborski to widzę możliwość współpracy z opcją, która sprawuje władzę - powiedział w Porannej Loży Radiowej Marcin Oszańca… » więcej 2021-11-05, godz. 19:17 "Młodzieżowa Loża Radiowa" o tym, że Polska wraz z innymi państwami zdecydowała o odejściu od węgla Podczas konferencji klimatycznej COP 26 Polska wraz z innymi państwami zdecydowała o odejściu od węgla. Jak ten ruch oceniają partyjne młodzieżówki, które… » więcej 2021-11-05, godz. 15:33 Michał Wojczyszyn z PNT w Opolu o programie Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości i ułatwieniach dla start'upów… Michał Wojczyszyn z Parku Naukowo-Technologicznego w Opolu mówił dziś o Światowym Tygodniu Przedsiębiorczości, który rozpocznie się w poniedziałek (08.11)… » więcej 2021-11-04, godz. 11:12 Dr Jarosław Mijas, konsultant wojewódzki ds. pediatrii o pandemii kompensacyjnej, braku miejsc w szpitalach dla dzieci… - Mamy tak zwaną epidemię kompensacyjną - powiedział w Porannej Loży Radiowej dr Jarosław Mijas, konsultant wojewódzki ds. pediatrii. - Mieliśmy lockdown… » więcej 2021-11-04, godz. 11:11 Debata "Pracodawcy, związkowcy. Wspólna sprawa" W środę Rada Polityki Pieniężnej znów podniosła stopy procentowe o trzy czwarte punktu procentowego i jest to wskaźnik wyższy, niż spodziewali się tego… » więcej 2021-11-04, godz. 09:38 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o 4 fali pandemii w regionie i apelu do personelu medycznego - Są pierwsze efekty. Lekarze zgłaszają się do pracy w szpitalu tymczasowym w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu - powiedział w Porannej Loży Radiowej… » więcej 2021-11-03, godz. 17:33 Dr hab. Witold Potwora o badaniach dotyczących innowacyjnych firm w regionie i planach badawczych na kolejne lata - Przyczyną podjęcia badań nad innowacyjnością opolskich przedsiębiorstw był wcześniejszy referat, który był pokłosiem badań prowadzonych na rzecz… » więcej 2021-11-03, godz. 13:04 Bartłomiej Stawiarski, burmistrz Namysłowa o nowym prezydium Rady Miasta, o nawiązaniu współpracy radnych opozycyjnych… - Ukształtowała się jakaś nowa większość, radni mają do tego prawo by przeprowadzać zmiany, ale ta kadencja w radzie miejskiej to prawdziwy rollercoaster… » więcej 2021-11-02, godz. 14:09 Marcin Ociepa wiceminister MON i prezes stowarzyszenia OdNowa RP o umowie koalicyjnej i wejściu do Zjednoczonej Prawi… - Nie planuję kandydować na urząd prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy, natomiast kto będzie tym kandydatem, to proszę pozwolić, że jeszcze chwilę poczekamy… » więcej 2021-11-02, godz. 17:24 Dr Bartosz Maziarz o badaniach dotyczących regionalnej polityki bezpieczeństwa i profilaktyki antyterrorystycznej - Regionalna polityka bezpieczeństwa to słabo zbadana sfera w naszym kraju i wiele podmiotów nie jest świadomych tego, że wchodzą w skład tej polityki -… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »