Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Pracodawcy, związkowcy. Wspólna sprawa o kolejnych…
2021-09-30, 16:06 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Pracodawcy, związkowcy. Wspólna sprawa o kolejnych etapach wdrażania pakietu mobilności i jego skutkach

"Pracodawcy, związkowcy. Wspólna sprawa" (30.09.2021)
Kolejna część pakietu mobilności wejdzie w życie w lutym przyszłego roku.
Przeanalizowano jakie to może przynieść zmiany i stwierdzono, że liczba pojazdów, ciężarówek może wzrosnąć o1 mln 900tys. w 2023 r. – w porównaniu do standardowego rozwoju rynku sprzed wprowadzenia Pakietu Mobilności.
W przypadku scenariuszy zakładających restrukturyzację rynku i zmianę operacji przewoźników, należy się spodziewać około 1-1,1 mln dodatkowych przejazdów.
O pakiecie mobilności rozmawialiśmy w debacie "Pracodawcy, związkowcy. Wspólna sprawa".
- To przerażająca wizja dla klimatu, dróg i przeciętnych zjadaczy, którzy czasami wybierają się w podróże - powiedział dr Jerzy Szteliga przedstawiciel OPZZ. Uważa on, że to "choroba" urzędników unii, którzy chcą wszystko regulować. W tym wypadku jest to przeregulowane.

- Widać, że UE oderwała się od społeczeństw - powiedział Piotr Pancześnik z Kongregacji Przemysłowo-Handlowej. - Sprzeczność, to pierwsze co rzuca się w oczy. Ciężarówki będą emitowały CO2 przez regulacje wynikające z pakietu mobilności a unia przecież walczy z emisją spalin.

- Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze i to duże. Kraje UE chcą z tego "tortu transportowego" wziąć dla siebie jak najwięcej. Patrzę z przerażeniem na wszystkich od ochrony klimatu i powietrza, dlaczego jeszcze nie zajęli stanowiska w tej sprawie. Czas na całkowitą zmianę polityki transportowej w Europie - podkreslał Grzegorz Adamczyk wiceprzewodniczący NSZZ Solidarność w Opolu.

Dr ekonomii Artur Żurakowski przytoczył dane EUROSTATu. 70% całego transportu w Europie realizują polskie firmy. Z tego 55% to transport cross trade i kabotażowy.
- Wykonujemy ponad połowę transportu na poziomie UE, a zmiany zapisane w pakiecie mobilności mówią o tym, że kierowca raz na 8 tyg. musi wrócić do kraju i nie może spać w samochodzie. Mówi się o tym, że wzrośnie bardzo liczba kradzieży naczep i ładunków. Pracodawca będzie musiał zapłacić również za hotel kierowcy. To wpłynie koszty transportu.
Powinniśmy się przełożenia wzrostu tych kosztów na wzrost cen produktów, które przewozimy, a wszystko przewozimy - wyjaśnił dr Artur Żurakowski

Zobacz także

2021-10-01, godz. 09:12 Sławomir Kłosowski o walce z nielegalnymi niebezpiecznymi odpadami, opiece psychiatrycznej i przygotowaniach do walki… - Szara strefa w gospodarowaniu odpadami dotyczy głównie wyrzucania odpadów niebezpiecznych na prywatnych posesjach niezgodnie z prawem - powiedział w Porannej… » więcej 2021-09-30, godz. 13:09 Janusz Kowalski w "Prosto z Sejmu" w rozmowie z Magdaleną Ogórek o likwidacji oddziału psychiatrii, polityce migracyjnej… - Kiedy jest pandemia koronawirusa i kiedy tysiące Polaków potrzebuje wsparcia służby zdrowia, także zdrowia psychicznego decyzja zarządu województwa (PO… » więcej 2021-09-30, godz. 09:05 Tomasz Gabor, radny sejmiku (SP, klub PiS) o powodach likwidacji oddziału psychiatrii w szpitalu w Opolu - Pan dyrektor szukał lekarzy w portalach społecznościowych - powiedział w Porannej Loży Radiowej Tomasz Gabor, radny sejmiku województwa opolskiego z klubu… » więcej 2021-09-29, godz. 13:56 Paweł Masełko o "Super Powiecie", finansach powiatu, rozbudowie szpitala w Kędzierzynie - Koźlu Kozielski szpital a covid 19, obrady Związku Powiatów Polskich, a także inwestycje i finanse powiatu - to tematy jakie poruszyliśmy z gościem Popołudniowej… » więcej 2021-09-29, godz. 13:56 Małgorzata Rabiega, wiceprezes Zakładu Komunalnego w Opolu o tym dlaczego miasto nie chce zgodzić się na rozszerzenie… Firma Remondis odbierająca odpady w Opolu chce zwiększyć zakres swojej działalności, planuje zbierać odpady niekomunalne spoza Opola, magazynować je i przekazywać… » więcej 2021-09-29, godz. 09:54 Piotr Cywiński dziennikarz specjalizujący się w polityce międzynarodowej i stosunkach polsko-niemieckich o obecnej… - Angela Merkel była przeciw wszystkiemu, co usiłował podjąć rząd Prawa i Sprawiedliwości i bezprecedensowo wspierała opozycję w Polsce - powiedział… » więcej 2021-09-28, godz. 17:34 Magazyn Międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia Spięcie (28.09.2021) Wybory w Niemczech i ich skutki dla Polski, a także sytuacja we Francji - przed przyszłorocznymi wyborami prezydenckimi i obecnie: po anulowaniu kontraktu na… » więcej 2021-09-28, godz. 14:36 "Co tam Panie w polityce" prowadzą Piotr Gociek i Piotr Moc W programie "Co tam Panie w polityce?" w ramach audycji Loża Radiowa, o najsłynniejszych 50. urodzinach tego roku, czyli jaka jest skala winy Mazurka oraz o… » więcej 2021-09-28, godz. 08:57 Rafał Bartek, przewodniczący sejmiku i lider MN w województwie o pracach sejmiku, rezolucji ws. traktatów polsko-niemieckich… Likwidacja oddziału psychiatrii dla dorosłych "C" w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Opolu staje się faktem. Na dzisiejszej (28.09) sesji sejmiku radni… » więcej
1819202122
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »