Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Piotr Cywiński dziennikarz specjalizujący się…
2021-09-29, 09:54 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Piotr Cywiński dziennikarz specjalizujący się w polityce międzynarodowej i stosunkach polsko-niemieckich o obecnej sytuacji politycznej w Niemczech

Piotr Cywiński "Poranna Loża Radiowa" (29.09.2021)
- Angela Merkel była przeciw wszystkiemu, co usiłował podjąć rząd Prawa i Sprawiedliwości i bezprecedensowo wspierała opozycję w Polsce - powiedział w Porannej Loży Radiowej Piotr Cywiński, dziennikarz, publicysta, felietonista wieloletni korespondent Wprost w Berlinie, specjalizujący się w problematyce międzynarodowej, ze szczególnym uwzględnieniem stosunków polsko-niemieckich.
- Jeśli ktoś oczekuje, że Niemcy zmienią swoją politykę wobec Polski, to warunkiem będzie zmiana postawy polskich polityków. Każdy z kanclerzy, obojętnie kto nim będzie, będzie dbał przede wszystkim o interes Niemiec - dodał.
Piotr Cywiński zaznaczył, że Niemcy nie muszą nas kochać, muszą nas szanować, a to zależy od postawy naszych polityków.

Gość Radia Opole nie zgadza się z opinią, że partie, które mogą wejść do koalicji z SPD, czyli Zieloni i liberałowie zaczynają rozumieć błędy w polityce Niemiec w stosunkach z Rosją.
- Jakże FDP i Zieloni mają być bardziej sprzyjającą opcją Polsce, skoro wiemy jaka jest ich polityka światopoglądowa, która stoi w kolizji z naszą. Poza tym, to na razie budowanie zamków na piasku, bo wariantów koalicji jest bardzo dużo - dodał.

W internetowej części rozmowy Piotr Cywiński wymienił możliwe scenariusze koalicyjne po niedzielnych wyborach do Bundestagu. Jego zdaniem nie można wykluczać nawet porozumienia socjaldemokratów z chadekami.

Możliwe koalicje określa się w zależności od barw partii jakie mogą się porozumieć. I tak mówi się o koalicji: świateł drogowych (SPD, FDP, Zieloni), jamajskiej (CDU/CSU, Zielonych i FDP), kenijskiej (CDU/CDS, SPD, Zieloni), niemieckiej (CDU/CSU, SPD, FDP).

- Jest też szósty wariant, który na nazywam koalicją nadniestrzańską czyli SPD, Zieloni i postkomunistycznej lewicy, tak jak flaga separatystycznej części Mołdawi - wyjaśnił Piotr Cywiński.

To jak długo będą trwały negocjacje koalicyjne zależy, bo partie obserwują nastroje i widzą, że Niemcy są znużeni tym, że nie ma partii, która reprezentuje wyborczą alternatywę.
- Trwają równoległe rozmowy, ani Zieloni, ani liberałowie nie wykluczają mariażu z chadekami i socjaldemokratami.

Zobacz także

2021-11-17, godz. 07:39 Dr Tomasz Pawłuszko, analityk bezpieczeństwa międzynarodowego z UO o tym, co kryje się za kryzysem na polsko-białoruskiej… - Rosja gra w to, co zawsze. Rosja dominuje w Europie Wschodniej, często wywołuje kryzysy, po to, żeby się o tym mówiło, żeby rozmawiać z Rosją, Putinem… » więcej 2021-11-16, godz. 11:53 "Spięcie" - Magazyn Międzynarodowy Piotr Cywińskiego i Michała Rachonia Gośćmi Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia byli Robert Bąkiewicz, Przemysław Żurawski vel Grajewski oraz Grażyna Ancyparowicz. Wspólnie dyskutowaliśmy… » więcej 2021-11-16, godz. 11:45 "Co tam Panie w polityce?" Prowadzą Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek w samo południe, najnowsze wydarzenia i najświeższe komentarze. Zapraszają Piotr Gociek (Polskie Radio… » więcej 2021-11-16, godz. 09:45 Kpt. Piotr Płuciennik o tym jak ważne jest wsparcie dla żołnierza i działaniach opolskich logistyków na granicy … - Za każde gesty wsparcia jesteśmy wdzięczni, z tego względu, że służba na granicy jest ciężka, szczególnie dla żołnierzy, którzy de facto stoją… » więcej 2021-11-15, godz. 17:22 Dr hab. Adam Drosik o pracach nad innowacyjnym podręcznikiem o zrównoważonym rozwoju - W podręczniku bardzo dużo można zmienić - powiedział prof UO Adam Drosik, dziekan wydziału Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej. Rozmawialiśmy o… » więcej 2021-11-15, godz. 10:54 Tomasz Kostuś o szturmie migrantów na polską granicę i działaniach na arenie międzynarodowej Gościem parlamentarnej odsłony Loży Radiowej był Tomasz Kostuś, poseł Koalicji Obywatelskiej, z którym rozmawialiśmy m.in. o szturmie migrantów na polską… » więcej 2021-11-15, godz. 09:00 Piotr Woźniak, współprzewodniczący Nowej Lewicy na Opolszczyźnie o ostatnim wojewódzkim kongresie partii, planach… - To nie jest tak jednoznaczne, że poparcie w tajnym głosowaniu jest stuprocentowe - powiedział w Porannej Loży Radiowej Piotr Woźniak. - Wszystkie głosowania… » więcej 2021-11-12, godz. 10:30 Młodzieżowa Loża Radiowa o obchodach Święta Niepodległości i prowokacjach Łukaszenki na polsko-białoruskiej g… Gośćmi dzisiejszej Loży byli Grzegorz Krukowski (Forum Młodych PiS), Kacper Jungowski (Młodzi Demokraci) i Mariusz Jańczuk (PL 2050 Szymona Hołowni). Rozmawialiśmy… » więcej 2021-11-12, godz. 15:10 Monika Bartel o badaniach kontrolnych w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań - Badanie realizowane będzie wyłącznie za pomocą wywiadów telefonicznych na losowo wybranej próbie 100 000 mieszkań, które zostały spisane w NSP 2021… » więcej 2021-11-12, godz. 08:55 Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej, poseł OdNowy z Opola o działaniach przemytników, dezinformacji i kryzysie… - Trwa operacja psychologiczna koordynowana przez służby specjalne Białorusi i Rosji, której jednym z objawów jest użycie migrantów jako żywej broni, najpierw… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »