Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Małgorzata Oleksiewicz z WFOŚiGW w Opolu o Czystym…
2021-09-24, 08:53 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Małgorzata Oleksiewicz z WFOŚiGW w Opolu o Czystym Powietrzu i Mojej Wodzie

Małgorzata Oleksiewicz o rosnącym zainteresowaniu programem "Czyste powietrze"
- Ponad 3700 wniosków o dofinansowanie w ramach programu "Czyste powietrze" wpłynęło do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu od początku roku. To 40% wszystkich wniosków przyjętych od uruchomienia programu, który trwa 3 lata - powiedziała w Porannej Loży Radiowej Małgorzata Oleksiewicz z WFOŚiGW w Opolu.
Wojewódzkie fundusze w całej Polsce przyjmują łącznie ponad 4 tys. wniosków tygodniowo, a Kierownictwo NFOŚiGW spodziewa się, że pd koniec roku może to być nawet 5 tys. tygodniowo.

- Program przyspieszył bo został uproszczony, a w tym roku wnioski można składać także w urzędach gmin i w bankach. W naszym województwie porozumienie w tej sprawie podpisało z nami 51 gmin - zaznaczyła Małgorzata Oleksiewicz.

Światowa Organizacja Zdrowia zaostrzyła w środę (22.09) wytyczne odnośnie norm pyłu zawieszonego PM2.5 i PM10, a także dwutlenku azotu. W przypadku PM 2.5 roczny standard został zaostrzony dwukrotnie, a dla dwutlenku azotu – czterokrotnie. Jeśli chodzi o PM10 poziom akceptowalnego stężenia średniorocznego obniżono o 25 proc.
To również wpłynie na wzrost liczby składanych wniosków o dotacje na wymianę tzw. "kopciuchów".

- Tylko do końca roku finansujemy wymianę kopciucha na nowy kocioł na węgiel. Potem kotłów węglowych nie będziemy już dotować. Spodziewamy się więc, że pod koniec roku wniosków o dotację tych, którzy chcą nowy kocioł węglowy będzie więcej.

Mieszkańcy Opolszczyzny najczęściej wymieniają stare kotły na kotły gazowe i kotły na biomasę.

Dużym zainteresowaniem cieszył się także program Moja Woda. W drugiej edycji złożono ponad 600 wniosków. Wszystkie zostały już rozpatrzone. Pieniądze są sukcesywnie wypłacane.

- Przede wszystkim beneficjenci chcieli zbierać wodę deszczową z rynien, dachów i składować ją w zbiornikach. Wiele osób zdecydowało się na rozprowadzenie tej wody na posesję, do podlewania ogrodów. Tylko kilka, lub kilkanaście wniosków dotyczyło założenie oczka wodnego - zaznaczyła Małgorzata Oleksiewicz.

Zobacz także

2021-11-02, godz. 12:57 "Co tam Panie w polityce" - prowadzą Piotr Gociek i Piotr Moc Polska polityka na półmetku obecnej kadencji sejmu i senatu. Średnie sondażowe, stan posiadania, możliwe koalicje. Zjednoczona Prawica to już blok czterech… » więcej 2021-11-02, godz. 09:29 Ryszard Galla, poseł Mniejszości Niemieckiej o wniosku o zmniejszenie subwencji na naukę języka niemieckiego i zmianach… - Każdy z posłów ma prawo składać poprawki - powiedział w Porannej Loży Radiowej poseł Mniejszości Niemieckiej Ryszard Galla. Skomentował w ten sposób… » więcej 2021-10-29, godz. 17:36 Młodzieżowa Loża Radiowa m.in. o nowym przedmiocie w szkole HiT Gośćmi Młodzieżowej Loży byli Amadeusz Hofman (FMS, Lewica), Szymon Folp (PL 2050), Jarosław Draguć (Młodzi Demokraci), Grzegorz Krukowski (Forum Młodych… » więcej 2021-10-29, godz. 14:07 Aspirant Agnieszka Nierychła z opolskiej policji o akcji "Znicz", o tym że święta to czas żniw dla złodziei i zasadach… - Na pewno tych policjantów będzie więcej, nie tylko w pobliżu nekropolii, ale i na głównych ciągach komunikacyjnych - mówiła w Południowej Loży asp… » więcej 2021-10-29, godz. 09:03 Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola o Polskim Ładzie, inwestycjach i stowarzyszeniu "Tak dla Opolskiego" - Jedną ręką biorą, drugą dają i to jest najistotniejsze - powiedział w Porannej Loży Radiowej Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola. Stolica regionu… » więcej 2021-10-28, godz. 17:30 "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa". Gorąca dyskusja o sygnalistach! Trwają prace nad ustawą o sygnalistach, czyli osobach, które w zgłaszają publicznie naruszenie prawa w firmie lub jednostce, w której pracują. Kluczową… » więcej 2021-10-28, godz. 13:50 Prof Janusz Słodczyk o swoich badaniach rozwoju urbanistycznego miast - Interesuje mnie przede wszystkim rozwój przestrzenny, zagospodarowanie miasta, plany miasta i związek tej formy przestrzennej z życiem, funkcjonowaniem miasta… » więcej 2021-10-28, godz. 09:57 Zuzanna Donath-Kasiura o trudnej sytuacji finansowej opolskich szpitali w wyniku pandemii i zwrotach pieniędzy do NFZ… - Odpowiedzi jeszcze nie ma, bo dopiero wczoraj zostały wystosowane pisma do premiera, ministra zdrowia, naszego wojewody, do wszystkich opolskich parlamentarzystów… » więcej 2021-10-27, godz. 17:05 Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola o jutrzejszych (28.10) obradach radnych Pan prof. Słodczyk, to bardzo znana postać nauki rozpoznawana nie tylko w Opolu ale i w kraju i na arenie międzynarodowej. To także organizator konferencji… » więcej 2021-10-27, godz. 12:18 Jacek Fior, radny Namysłowa z Koalicji Samorządowej o konflikcie radnych z burmistrzem - Trudno nam się podchodzi do tych sesji. Od lipca nic się nie zmieniło, burmistrz przy pomocy przewodniczących zwołuje sesje tylko w trybie nadzwyczajnym… » więcej
56789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »