Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Ditmar Kurzał z opolskiego Centrum Powiadamiania…
2021-09-21, 09:12 Autor: Joanna Matlak

Ditmar Kurzał z opolskiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego o przełączaniu numeru 998 na 112

Ditmar Kurzał z opolskiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego o przełączaniu numeru 998 na 112
- Dla obywatela to żadna zmiana, zgłoszenia dalej będą obsługiwane tyle że przez operatorów numerów alarmowych. Takie zgłoszenie zostanie odebrane, przekazane do Państwowej Straży Pożarnej do właściwego dyżurnego. Przełączenie wynika z przepisów prawa i z koncentracji numerów alarmowych 999,997 i 998. Numer 997 przejęliśmy w 2018 roku i w tym roku ministerstwo wydało komunikat, że jesteśmy gotowi na przejęcie tego numeru 998 - powiedział w porannej rozmowie Radia Opole Ditmar Kurzał, zastępca kierownika Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Opolu. Przypomnijmy, od dziś do czwartku w województwie opolskim będzie trwało przełączanie numeru 998 na numer Centrum Powiadamiania Ratunkowego 112.
- Będzie u nas więcej zgłoszeń, jak wyliczyliśmy wspólnie z KW PSP, będzie to kilkanaście tysięcy zgłoszeń rocznie więcej do obsługi. Ale na jednego operatora wychodzi kilka-kilkanaście zgłoszeń na operatora w ciągu dziennej zmiany i 4-5 zgłoszeń na zmianie nocnej. W sumie na zmianie dziennej mamy około 150 zgłoszeń a na nocnej 70-80 – mówił nasz gość.

Przełączenie numeru 998 potrwa do czwartku i będzie się odbywało etapami z podziałem na powiaty. Dzisiaj nastąpi przełączenie Komendy Miejskiej w Opolu. - Potem przejdziemy na powiaty i będziemy przełączać tamtejsze komendy miejskie i powiatowe – tłumaczył Kurzał.

Co się dzieje jeśli dyspozytorzy CPR-u nie mogą odebrać zgłoszenia? – Wtedy po 35 sekundach to połączenie trafi do pierwszego wolnego operatora w kraju, obojętnie czy to Warszawa czy Białystok, operator obsłuży tak samo i przyjmie zgłoszenie. W systemie na którym pracujemy, dyspozytor ma możliwość wpisania np. powiatu prudnickiego z którego pochodzi osoba dzwoniąca i z automatu są „zaciągane” numery kontraktowe do służb z powiatu prudnickiego – mówił nasz gość.

Jakie doświadczenia wynieśli dyspozytorzy CPR kiedy kilka lat temu przełączano numer 997?

- Trochę bardziej się baliśmy, bo to już było ponad 100 tys. zgłoszeń rocznie więcej, więc mieliśmy pewne obawy, ale wszystko przeszło gładko. Pracowaliśmy z policją, odbyliśmy dużo spotkań w tym temacie iż z tego co wiem to policja jest zadowolona, bo dyżurni zostali odciążeni z natłoku zgłoszeń, niestety często niezasadnych.

- Zgłoszeń niezasadnych nadal jest sporo, ale udało nam się to obniżyć. Zaczynaliśmy z pułapu 80%, a dziś to 50-60%. Natręci zawsze się zdarzają. Często są to osoby z zaburzeniami psychicznymi, którzy potrafią dzwonić ponad 300 razy w ciągu jednej zmiany 12 godzinnej. Jest taki zapis w kodeksie wykroczeń o blokowaniu linii alarmowej, możemy to zgłosić policji i ona podejmuje swoje działania – dodał nasz gość.

Zobacz także

2021-12-28, godz. 08:44 Szymon Ogłaza o brakujących pieniądzach we wkładach własnych do inwestycji drogowych i kolejowych - Zrobiliśmy więcej niż mieliśmy zaplanowane - powiedział w Porannej Loży Radiowej Szymon oGlaza, członek zarządu województwa, z którym rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-27, godz. 13:25 Katarzyna Czochara o wecie prezydenta do ustawy medialnej, obwodnicach i nowej "S" z Prądów do Blachowni, tarczy antyinflacyjnej… - Na pewno będziemy się nad tą ustawą pochylać. To ważna ustawa, ona reguluje zapisy prawa unijnego. Myślę, że dalsze prace spowodują, że jednak ta… » więcej 2021-12-27, godz. 08:46 Sławomir Kłosowski o tym, że sytuacja epidemiologiczna w Opolu jest najgorsza w Polsce, ale też o tym, że "widać… - Zadziwiająca jest sytuacja Opola w prognozach matematyków. Widać mocno utrzymujący się wariant Delta. Opole nabija nam wysoką średnią krajową i wysoką… » więcej 2021-12-23, godz. 14:49 Dr Ewa Kosowska-Korniak o zasadach dobrej rozmowy przy wigilijnym stole O tym jak rozmawiać przy wigilijnym stole, jakie tematy poruszać, a czego lepiej unikać i o tym jak ważne jest słuchanie - gościem Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-24, godz. 08:53 Ks. Waldemar Klinger w wigilijny poranek o tym, że Jezus ma sporą konkurencję i próbach laicyzacji Świąt - Pan Jezus ma ostrą konkurencję - powiedział w Porannej Loży Radiowej ks. Waldemar Klinger, proboszcz opolskiej katedry z którym rozmawialiśmy w wigilijny… » więcej 2021-12-23, godz. 17:45 Popołudniowa Loża Radiowa "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" o ekonomicznych prognozach na 2022 rok Gośćmi Loży byli dr Jerzy Szteliga (OPZZ), Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo Handlowa) i dr… » więcej 2021-12-23, godz. 14:08 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z ks. prof. dr hab. Witoldem Kaweckim Dzień przed Wigilią w Południowej Loży nie mogło zabraknąć wątku religijnego. Skąd próby laicyzacji Świąt Bożego Narodzenia i czy są skuteczne? O… » więcej 2021-12-23, godz. 08:56 Wojciech Komarzyński o grudniowych naborach w ARiMR i podsumowaniu działalności w 2021 - Dzięki wsparciu, Koła Gospodyń Wiejskich doskonale się rozwijają i kultywują tradycje śląska opolskiego - mówił w Porannejosy Radiowej Wojciech Komarzynski… » więcej 2021-12-22, godz. 18:28 Dr Ewelina Klimczak z CMJW o tym jak spędzano Boże Narodzenie w obozach jenieckich » więcej 2021-12-22, godz. 13:46 Martyna Nakonieczny z klubu PiS komentuje budżet województwa na 2022 rok » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »