Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Ditmar Kurzał z opolskiego Centrum Powiadamiania…
2021-09-21, 09:12 Autor: Joanna Matlak

Ditmar Kurzał z opolskiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego o przełączaniu numeru 998 na 112

Ditmar Kurzał z opolskiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego o przełączaniu numeru 998 na 112
- Dla obywatela to żadna zmiana, zgłoszenia dalej będą obsługiwane tyle że przez operatorów numerów alarmowych. Takie zgłoszenie zostanie odebrane, przekazane do Państwowej Straży Pożarnej do właściwego dyżurnego. Przełączenie wynika z przepisów prawa i z koncentracji numerów alarmowych 999,997 i 998. Numer 997 przejęliśmy w 2018 roku i w tym roku ministerstwo wydało komunikat, że jesteśmy gotowi na przejęcie tego numeru 998 - powiedział w porannej rozmowie Radia Opole Ditmar Kurzał, zastępca kierownika Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Opolu. Przypomnijmy, od dziś do czwartku w województwie opolskim będzie trwało przełączanie numeru 998 na numer Centrum Powiadamiania Ratunkowego 112.
- Będzie u nas więcej zgłoszeń, jak wyliczyliśmy wspólnie z KW PSP, będzie to kilkanaście tysięcy zgłoszeń rocznie więcej do obsługi. Ale na jednego operatora wychodzi kilka-kilkanaście zgłoszeń na operatora w ciągu dziennej zmiany i 4-5 zgłoszeń na zmianie nocnej. W sumie na zmianie dziennej mamy około 150 zgłoszeń a na nocnej 70-80 – mówił nasz gość.

Przełączenie numeru 998 potrwa do czwartku i będzie się odbywało etapami z podziałem na powiaty. Dzisiaj nastąpi przełączenie Komendy Miejskiej w Opolu. - Potem przejdziemy na powiaty i będziemy przełączać tamtejsze komendy miejskie i powiatowe – tłumaczył Kurzał.

Co się dzieje jeśli dyspozytorzy CPR-u nie mogą odebrać zgłoszenia? – Wtedy po 35 sekundach to połączenie trafi do pierwszego wolnego operatora w kraju, obojętnie czy to Warszawa czy Białystok, operator obsłuży tak samo i przyjmie zgłoszenie. W systemie na którym pracujemy, dyspozytor ma możliwość wpisania np. powiatu prudnickiego z którego pochodzi osoba dzwoniąca i z automatu są „zaciągane” numery kontraktowe do służb z powiatu prudnickiego – mówił nasz gość.

Jakie doświadczenia wynieśli dyspozytorzy CPR kiedy kilka lat temu przełączano numer 997?

- Trochę bardziej się baliśmy, bo to już było ponad 100 tys. zgłoszeń rocznie więcej, więc mieliśmy pewne obawy, ale wszystko przeszło gładko. Pracowaliśmy z policją, odbyliśmy dużo spotkań w tym temacie iż z tego co wiem to policja jest zadowolona, bo dyżurni zostali odciążeni z natłoku zgłoszeń, niestety często niezasadnych.

- Zgłoszeń niezasadnych nadal jest sporo, ale udało nam się to obniżyć. Zaczynaliśmy z pułapu 80%, a dziś to 50-60%. Natręci zawsze się zdarzają. Często są to osoby z zaburzeniami psychicznymi, którzy potrafią dzwonić ponad 300 razy w ciągu jednej zmiany 12 godzinnej. Jest taki zapis w kodeksie wykroczeń o blokowaniu linii alarmowej, możemy to zgłosić policji i ona podejmuje swoje działania – dodał nasz gość.

Zobacz także

2021-10-21, godz. 11:08 "Prosto z Sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z europoseł PiS Beatą Kempą o debacie w Parlamencie Europejskiej… Nie milkną komentarze wokół debaty w Parlamencie Europejskim o Polsce i słów premiera Mateusza Morawieckiego, który wystąpił wczoraj w Parlamencie Europejskim… » więcej 2021-10-21, godz. 09:27 Dr Magdalena Przysiężna-Pizarska, archeolog o możliwym miejscy bitwy pod Byczyną, badaniach w katedrze i planach kolejnych… - Badania inwazyjne, które będą prowadzone przy okazji odkrywania tej części drogi na pewno odkryją więcej szczegółów - powiedziała dr Magdalena Przysiężna-Pizarska… » więcej 2021-10-20, godz. 16:20 Violetta Porowska o debacie w Parlamencie Europejskim, debacie Donalda Tuska z Jarosławem Kaczyńskim i działalności… - Śledziłam tę debatę dość uważnie, myślę ze była ważna dla każdego Polaka, bo to historyczna chwila kiedy premier broni naszego kraju i przedstawia… » więcej 2021-10-20, godz. 13:41 Henryk Rudner, wiceprzewodniczący rady Strzelec Opolskich o dwujęzycznych tablicach, obwodnicy i podwyżkach podatk… - Czekamy na to od 6 lat. W lipcu 2015 roku była podjęta uchwała rady miasta, po konsultacjach społecznych - powiedział w Południowej Loży Radiowej Henryk… » więcej 2021-10-20, godz. 09:18 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski i były eurodeputowany o wczorajszej debacie w PE oraz rozwoju 4 fali pandemii w… - Byłem w Parlamencie Europejskim 4 lata, wiele mógłbym się spodziewać, ale to co się wydarzyło wczoraj przekracza moje wyobrażenie - powiedział w Porannej… » więcej 2021-10-19, godz. 17:34 Andrzej Kasiura o funduszach europejskich, kopciuchach i połączeniach autobusowych - Prawie miliard euro dla województwa opolskiego przypada z funduszy europejskich na lata 2021-2027 - powiedział burmistrz Krapkowic i prezes stowarzyszenia… » więcej 2021-10-19, godz. 14:05 Co tam Panie w polityce? Prowadzą Piotr Gociek i Piotr Moc Jak co wtorek najświeższe informacje ze świata polityki, kultury i sportu w lekkim wydaniu. W swoim cyklu "Co Tam Panie w polityce?" komentują dla Państwa… » więcej 2021-10-19, godz. 08:58 Anna Zalewska, eurodeputowana o dzisiejszej (19.10) debacie w PE na temat praworządności w Polsce - Tytuł debaty jest narzucony przez grupę polityczną Socjalistów i Demokratów. Temat debaty wniosła przewodnicząca tej frakcji, która była na kongresie… » więcej 2021-10-18, godz. 14:00 Joanna Mucha z PL 2050 Szymona Hołowni o szykowaniu struktur na wybory i o tym, że nie żałuje opuszczenia PO - Polska polityka jak dżdżu potrzebuje ludzi, którzy pochodzą z "dołów", społeczników - mówiła w Popołudniowej Loży Radiowej poseł Joanna Mucha z… » więcej 2021-10-18, godz. 13:56 Paweł Kukiz o tym czy się koleguje z prezesem Kaczyńskim, współpracy z PiS i co sądzi o debacie Tusk - Kaczyński - Ja wiem czy te relacje można nazwać kolegowaniem się? Kolegowanie może się zamienić w kolesiostwo (śmiech) więc z takimi sformułowaniami ostrożnie… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »