Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Paweł Kukiz o ustawie antykorupcyjnej, zmianie ordynacji…
2021-09-20, 13:05 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Paweł Kukiz o ustawie antykorupcyjnej, zmianie ordynacji wyborczej i sędziach pokoju

Paweł Kukiz o ustawie antykorupcyjnej, zmianie ordynacji wyborczej i sędziach pokoju
- Jestem zadowolony, że po 30-tu latach pojawia się ustawa, która powinna obowiązywać od początku transformacji ustrojowej. Z kształtu ustawy jestem też zadowolony, bo weszła w prawnie nie zmienionym kształcie - powiedział w Południowej Loży Radiowej poseł Paweł Kukiz.
Gość Radia Opole odniósł się także do słów Donalda Tuska, lidera PO, który w sobotę powiedział "W tej ustawie napisali, że tej korupcji nie będzie, ale dopiero jak oni stracą władzę".

- Mieli bardzo dużo czasu, kiedy sprawowali władzę, by zrealizować swoją obietnicę wyborczą o pakiecie ustaw antykorupcyjnych i antysitwowych. Rozśmiesza mnie, to prawdopodobnie nie czytał tej ustawy, albo kłamał, mówiąc że ustawa wchodzi za dwa lata i do tego czasu będzie można kraść. Nie będzie można, bo ustawa wchodzi w życie 1 stycznia 2022 roku - powiedział poseł Kukiz.

Wyjaśnił, że jeden z przepisów mówi, że nie można sprawować funkcji wójta, burmistrza, prezydenta, posła i senatora i zasiadać w spółkach komunalnych i spółkach skarbu państwa. Ten zapis będzie obowiązywał od następnej kadencji.

- Prawo i Sprawiedliwość ma w tym interes bo jest casus posła Kołakowskiego, który w zamian za powrót na łono PiS otrzymał intratną pracę w spółce skarbu państwa, ale jeszcze półtora roku i nie będzie można tak robić - zaznaczył Poseł Kukiz. - Gdybyśmy teraz wprowadził taki przepis, to nie wykluczałbym przyśpieszonych wyborów samorządowych, bo pozbawiłoby się tych wszystkich samorządowców możliwości dorabiania, brania podwójnej pensji.

Na zaproszenie do zespołu parlamentarnego ds. zmian ordynacji wyborczej nie odpowiedziała Konfederacja i Lewica. Pozostałe klubu i koła odpowiedziały, Platforma Obywatelska nie chce brać udziału w tych pracach.

- Po to powstaje ten zespół, by być szeroką płaszczyzną wymiany różnych poglądów partii politycznych do wypracowania wspólnie planu zmiany ordynacji wyborczej z partyjnej na mieszaną lub większościową - zaznaczył poseł Kukiz.

- Ja najchętniej poszedłbym w kierunku jednomandatowych okręgów wyborczych, ale to wymaga zmiany konstytucji. Ale widzę, że jest trend do zaakceptowania mieszanej ordynacji, czyli JOW- ów i list partyjnych.
- Przypomniałem prezesowi Kaczyńskiemu jego pomysł z 2006 roku: 100 okręgów jednomandatowych i 16 list wojewódzkich.

Paweł Kukiz zaznaczył, że nie chce, aby ta ustawa była napisana "na kolanie". Praca ma być konsultowana z organizacjami pozarządowymi i ekspertami.

Rozmawialiśmy także o sędziach pokoju.
- Dostałem od pana prezydenta sms, że ustawa jest gotowa i w każdej chwili są gotowi wrzucić ją do sejmu - powiedział gość Radia Opole. - Myślę, że w październiku powinna wejść pod obrady sejmu.
Ustawa o sędziach pokoju powstała pod patronatem Prezydenta RP. Solidarna Polska uważa, że wprowadzenie w Polsce instytucji sędziów pokoju wymagałoby zmiany konstytucji. Zdaniem posła Kukiza nie jest to konieczne. Wystarczy nazwać sędziów pokoju arbitrami.

Zobacz także

2021-10-15, godz. 18:17 Młodzieżowa Loża Radiowa o budowie muru na granicy z Białorusią i dyskusji o polexicie Nasi dzisiejsi goście rozmawiali o ostatnim posiedzeniu Sejmu na którym posłowie dyskutowali i finalnie przegłosowali specustawę o budowie muru na granicy… » więcej 2021-10-15, godz. 13:23 Dariusz Grabowiecki, doradca energetyczny z WFOŚiGW w Opolu o dotacjach na wymianę "kopciuchów" - Można pozyskać nawet 60 % dofinansowania do wymiana starego pieca - powiedział w Południowej Loży Radiowej Dariusz Grabowiecki, doradca energetyczny z Wojewódzkiego… » więcej 2021-10-15, godz. 10:18 Manfred Grabelus, dyrektor departamentu ochrony środowiska urzędu marszałkowskiego o uchwale zakazującej używania… - W 2030 roku nie powinno być już ogrzewania mieszkań w województwie opolskim "kopciuchami" - powiedział Manfred Grabelus, dyrektor departamentu ochrony środowiska… » więcej 2021-10-14, godz. 11:59 "Pracodawcy, związkowcy i eksperci" o podwyżce stóp procentowych i nowych propozycjach Ministerstwa Rodziny dot. m.in… W ubiegłym tygodniu Rada Polityki Pieniężnej ogłosiła podwyżkę stóp procentowych o 40 punktów bazowych - z 0,1 do 0,5%. Wielu spodziewało się podwyżek… » więcej 2021-10-14, godz. 11:59 Grzegorz Puda, minister rolnictwa w rozmowie z Magdaleną Ogórek w "Prosto z Sejmu" o pomocy dla rolników w ramach Polskiego… - W ramach naszej propozycji najważniejsze są te, które wynikają ze spotkań z rolnikami, których mieliśmy w resorcie kilkadziesiąt, a w sumie w ramach… » więcej 2021-10-14, godz. 08:52 Iwona Zyman, dyrektor NIK w Opolu o kontroli fundacji Ex Bono w ramach kontroli Funduszu Sprawiedliwości - Kontrola była przeprowadzona rzetelnie, obiektywnie, profesjonalnie. Wszelkie ustalenia są udokumentowane, a fakty ukorzenione głęboko w dokumentacji źródłowej… » więcej 2021-10-13, godz. 12:31 Michał Siek, opolski kurator oświaty o zmianach w wynagradzaniu nauczycieli Gościem Popołudniowej Loży był dziś Michał Siek, opolski kurator oświaty, z którym rozmawialiśmy o planowanych podwyżkach dla nauczycieli. Na ten cel… » więcej 2021-10-13, godz. 17:01 Dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS o bezpieczeństwie rolników w okresie pandemii i 30-leciu działalności KRUS Gościem Radia Opole była Aleksandra Hadzik, prezes KRUS, z którą rozmawialiśmy przy okazji 30-lecia działalności tej instytucji i specjalnej konferencji… » więcej 2021-10-13, godz. 12:39 Józef Swaczyna, szef Konwentu Starostów Województwa Opolskiego w ZPP o apelu samorządowców i proteście w Warszawie… Gościem samorządowej odsłony był dziś Józef Swaczyna, starosta strzelecki oraz szef Konwentu Starostów Województwa Opolskiego w Związku Powiatów Polskich… » więcej 2021-10-12, godz. 17:00 Spięcie - Magazyn Krajowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia (12.10.2021) W dzisiejszym magazynie krajowym gospodarze programu wraz z zaproszonymi gośćmi rozmawiali o sytuacji Polski w kontekście decyzji TSUE, ale też o konflikcie… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »