Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » 'Prosto z Sejmu' w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek…
2021-09-16, 12:40 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

"Prosto z Sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem KO Tomaszem Kostusiem

"Prosto z Sejmu" Tomasz Kostuś i Magdalena Ogórek
"Prosto z Sejmu" Tomasz Kostuś i Magdalena Ogórek
Gościem Magdaleny Ogórek był dziś poseł Tomasz Kostuś z Koalicji Obywatelskiej. Tematami rozmowy były unijne wartości, dyskusje o polexicie i kwestie związane z sądownictwem.
- Dlaczego za każdym razem kiedy PiS podejmuje dyskusję, podobnie jak inne państwa członkowskie, że w Unii Europejskiej nie do końca dobrze się dzieje, że zamiast realizować dawne ideały tej wspólnoty, wpada się w jakąś biurokratyczną machinę szaleństwa i kompletnie odchodzi się od tych założeń na których powołanie Unii było oparte, to wtedy zamiast mówić jako opozycja "tutaj PiS się myli, tu ma rację", wy mówicie że "to jest polexit"? - pytała swojego gościa Magdalena Ogórek.

- Ja tylko przypomnę wypowiedzi polityków Zjednoczonej Prawicy. Począwszy od prezydenta Andrzeja Dudy, że Unia to "wyimaginowana wspólnota" z której nic dla nas nie wynika, potem mamy słowa Krystyny Pawłowicz, która nazwała flagę unijną szmatą i w nagrodę przyjęto ją do Trybunału Konstytucyjnego. Teraz przypomnę słowa posła Suskiego o okupancie brukselskim, słowa ministra Ziobry o wojnie hybrydowej i marszałka Terleckiego, który mówił że być może trzeba będzie podjąć radykalniejsze kroki w relacjach z UE - wymieniał Kostuś.

- To sprawia, że Zjednoczona Prawica wypycha nas z UE i juz nawet nie podążamy w stronę kolizji z Unią, ale w stronę otwartej wojny, która w konsekwencji może nas z Unii wyprowadzić. A Unia to gwarancja naszego rozwoju i bezpieczeństwa - podkreślił poseł KO.

- PiS po raz kolejny ustami prezesa powiedziało dobitnie, że nie ma mowy o wyjściu z Unii i że to domysły opozycji. Mówi Pan o wyimaginowanej wspólnocie, a wie Pan doskonale, że wspólnota powinna być realna. A gdzie jest najważniejsza zasada subsydiarności i pomocniczości, która legła u podstaw traktatów? A gdy PiS mówi że chce wrócić do dawnych ideałów, żeby państwa sobie pomagały to to jest polexit czy duskusja? - pytała redaktor Ogórek.

- Unia Europejska to przede wszystkim wartości. Fundamentem są wolne wybory, media i sądy. To poszanowanie praw mniejszości...- odpowiedział poseł Kostuś.

- A szanowanie poglądów? Jeśli 3 razy z rzędu Polacy wybierają konkretną ekipę i program, to czy ta ekipa ma prawo to realizować czy nie? Czy Unia to szanuje w ramach zasad opartych na demokratycznych wyborach, że Polacy tak właśnie wybrali? - mówiła redaktor Ogórek.

- Ja szanuję, to że wyborcy w 2015 roku wskazali na PiS, ale to nie jest monopol na władzę w Polsce. Parlament jest dwuizbowy, w Senacie jednak PiS większości nie ma. Większość sejmowa na którą się pani powołuje wisi na włosku. Więc PiS nie ma monopolu na akceptację i reprezentację społeczną PiS najdalej za dwa lata straci władzę - skonkludował poseł Kostuś.

Zobacz także

2021-11-02, godz. 12:57 "Co tam Panie w polityce" - prowadzą Piotr Gociek i Piotr Moc Polska polityka na półmetku obecnej kadencji sejmu i senatu. Średnie sondażowe, stan posiadania, możliwe koalicje. Zjednoczona Prawica to już blok czterech… » więcej 2021-11-02, godz. 09:29 Ryszard Galla, poseł Mniejszości Niemieckiej o wniosku o zmniejszenie subwencji na naukę języka niemieckiego i zmianach… - Każdy z posłów ma prawo składać poprawki - powiedział w Porannej Loży Radiowej poseł Mniejszości Niemieckiej Ryszard Galla. Skomentował w ten sposób… » więcej 2021-10-29, godz. 17:36 Młodzieżowa Loża Radiowa m.in. o nowym przedmiocie w szkole HiT Gośćmi Młodzieżowej Loży byli Amadeusz Hofman (FMS, Lewica), Szymon Folp (PL 2050), Jarosław Draguć (Młodzi Demokraci), Grzegorz Krukowski (Forum Młodych… » więcej 2021-10-29, godz. 14:07 Aspirant Agnieszka Nierychła z opolskiej policji o akcji "Znicz", o tym że święta to czas żniw dla złodziei i zasadach… - Na pewno tych policjantów będzie więcej, nie tylko w pobliżu nekropolii, ale i na głównych ciągach komunikacyjnych - mówiła w Południowej Loży asp… » więcej 2021-10-29, godz. 09:03 Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola o Polskim Ładzie, inwestycjach i stowarzyszeniu "Tak dla Opolskiego" - Jedną ręką biorą, drugą dają i to jest najistotniejsze - powiedział w Porannej Loży Radiowej Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola. Stolica regionu… » więcej 2021-10-28, godz. 17:30 "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa". Gorąca dyskusja o sygnalistach! Trwają prace nad ustawą o sygnalistach, czyli osobach, które w zgłaszają publicznie naruszenie prawa w firmie lub jednostce, w której pracują. Kluczową… » więcej 2021-10-28, godz. 13:50 Prof Janusz Słodczyk o swoich badaniach rozwoju urbanistycznego miast - Interesuje mnie przede wszystkim rozwój przestrzenny, zagospodarowanie miasta, plany miasta i związek tej formy przestrzennej z życiem, funkcjonowaniem miasta… » więcej 2021-10-28, godz. 09:57 Zuzanna Donath-Kasiura o trudnej sytuacji finansowej opolskich szpitali w wyniku pandemii i zwrotach pieniędzy do NFZ… - Odpowiedzi jeszcze nie ma, bo dopiero wczoraj zostały wystosowane pisma do premiera, ministra zdrowia, naszego wojewody, do wszystkich opolskich parlamentarzystów… » więcej 2021-10-27, godz. 17:05 Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola o jutrzejszych (28.10) obradach radnych Pan prof. Słodczyk, to bardzo znana postać nauki rozpoznawana nie tylko w Opolu ale i w kraju i na arenie międzynarodowej. To także organizator konferencji… » więcej 2021-10-27, godz. 12:18 Jacek Fior, radny Namysłowa z Koalicji Samorządowej o konflikcie radnych z burmistrzem - Trudno nam się podchodzi do tych sesji. Od lipca nic się nie zmieniło, burmistrz przy pomocy przewodniczących zwołuje sesje tylko w trybie nadzwyczajnym… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »