Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » 'Prosto z Sejmu' w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek…
2021-09-16, 12:40 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

"Prosto z Sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem KO Tomaszem Kostusiem

"Prosto z Sejmu" Tomasz Kostuś i Magdalena Ogórek
"Prosto z Sejmu" Tomasz Kostuś i Magdalena Ogórek
Gościem Magdaleny Ogórek był dziś poseł Tomasz Kostuś z Koalicji Obywatelskiej. Tematami rozmowy były unijne wartości, dyskusje o polexicie i kwestie związane z sądownictwem.
- Dlaczego za każdym razem kiedy PiS podejmuje dyskusję, podobnie jak inne państwa członkowskie, że w Unii Europejskiej nie do końca dobrze się dzieje, że zamiast realizować dawne ideały tej wspólnoty, wpada się w jakąś biurokratyczną machinę szaleństwa i kompletnie odchodzi się od tych założeń na których powołanie Unii było oparte, to wtedy zamiast mówić jako opozycja "tutaj PiS się myli, tu ma rację", wy mówicie że "to jest polexit"? - pytała swojego gościa Magdalena Ogórek.

- Ja tylko przypomnę wypowiedzi polityków Zjednoczonej Prawicy. Począwszy od prezydenta Andrzeja Dudy, że Unia to "wyimaginowana wspólnota" z której nic dla nas nie wynika, potem mamy słowa Krystyny Pawłowicz, która nazwała flagę unijną szmatą i w nagrodę przyjęto ją do Trybunału Konstytucyjnego. Teraz przypomnę słowa posła Suskiego o okupancie brukselskim, słowa ministra Ziobry o wojnie hybrydowej i marszałka Terleckiego, który mówił że być może trzeba będzie podjąć radykalniejsze kroki w relacjach z UE - wymieniał Kostuś.

- To sprawia, że Zjednoczona Prawica wypycha nas z UE i juz nawet nie podążamy w stronę kolizji z Unią, ale w stronę otwartej wojny, która w konsekwencji może nas z Unii wyprowadzić. A Unia to gwarancja naszego rozwoju i bezpieczeństwa - podkreślił poseł KO.

- PiS po raz kolejny ustami prezesa powiedziało dobitnie, że nie ma mowy o wyjściu z Unii i że to domysły opozycji. Mówi Pan o wyimaginowanej wspólnocie, a wie Pan doskonale, że wspólnota powinna być realna. A gdzie jest najważniejsza zasada subsydiarności i pomocniczości, która legła u podstaw traktatów? A gdy PiS mówi że chce wrócić do dawnych ideałów, żeby państwa sobie pomagały to to jest polexit czy duskusja? - pytała redaktor Ogórek.

- Unia Europejska to przede wszystkim wartości. Fundamentem są wolne wybory, media i sądy. To poszanowanie praw mniejszości...- odpowiedział poseł Kostuś.

- A szanowanie poglądów? Jeśli 3 razy z rzędu Polacy wybierają konkretną ekipę i program, to czy ta ekipa ma prawo to realizować czy nie? Czy Unia to szanuje w ramach zasad opartych na demokratycznych wyborach, że Polacy tak właśnie wybrali? - mówiła redaktor Ogórek.

- Ja szanuję, to że wyborcy w 2015 roku wskazali na PiS, ale to nie jest monopol na władzę w Polsce. Parlament jest dwuizbowy, w Senacie jednak PiS większości nie ma. Większość sejmowa na którą się pani powołuje wisi na włosku. Więc PiS nie ma monopolu na akceptację i reprezentację społeczną PiS najdalej za dwa lata straci władzę - skonkludował poseł Kostuś.

Zobacz także

2021-10-26, godz. 17:00 Spięcie - Magazyn Międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia o sytuacji wyborczej w Czechach, Francji i na… W polityce międzynarodowej ostatnio dzieje się naprawdę dużo, a co ciekawe wiele z tych wydarzeń, które mają (lub będą miały miejsce w nieodległej przyszłości)… » więcej 2021-10-26, godz. 13:24 Co tam Panie w polityce? Prowadzą Joanna Matlak i Piotr Gociek To obfita w wydarzenia polityczne końcówka października. W ubiegłym tygodniu odbyła się debata i dyskusja wokół praworządności w Polsce, europosłowie… » więcej 2021-10-26, godz. 09:35 Violetta Porowska o 107 inwestycjach, które będą realizowane na terenie Opolszczyzny w ramach pierwszej edycji Polskiego… - Na stole jest pół miliarda złotych dla całej Opolszczyzny. Można powiedzieć, że prawie wszystkie samorządy dostały dofinansowanie, czyli bezzwrotne… » więcej 2021-10-25, godz. 16:57 Mieczysław Wojtaszek o radzie ds. polityki senioralnej i programach dla seniorów, które mogą realizować samorządy - Przy wojewodzie powołano dziś 14 osób ds. polityki senioralnej - powiedział w Popołudniowej Loży Radiowej Mieczysław Wojtaszek, dyrektor wydziału polityki… » więcej 2021-10-25, godz. 15:17 Lidia Ułanowska o deinstytucjonalizacji usług dla seniorów - Jak najwięcej usług dla seniorów powinno być w środowisku. To czas deinstytucjonalizacji usług – powiedziała w Popołudniowej Loży Lidia Ułanowska… » więcej 2021-10-25, godz. 16:42 Sławomir Kłosowski o 0,5 mld złotych na inwestycje dla opolskich samorządów z Polskiego Ładu - Nie byłoby tych pieniędzy gdyby nie to, że wnioski przygotowane przez samorządowców były na naprawdę wysokim poziomie – powiedział w Popołudniowej… » więcej 2021-10-25, godz. 15:24 Janusz Kowalski o chęci pozbawienia mniejszości niemieckiej pieniędzy, inicjatywie dot. dworca PKP w Opolu i polexi… - Przygotowuję poprawkę, aby wykreślić wszystkie pieniądze, które są przeznaczane dla mniejszości niemieckiej w Polsce. Chce by przeznaczono je na naukę… » więcej 2021-10-25, godz. 08:35 Zbigniew Kubalańca, nowy szef PO w Opolu o sobotnich wyborach w partii, a także o nadchodzącej, wtorkowej sesji sejmiku… - Satysfakcja dla mnie, że nie było żadnej osoby, która by głosowała przeciw - powiedział w Porannej Loży Radiowej Zbigniew Kubalańca, nowy przewodniczący… » więcej 2021-10-22, godz. 14:07 Młodzieżowa Loża Radiowa o debacie w Parlamencie Europejskim o Polsce i o tym, że senat nie zajmie się wnioskiem prokuratury… Gośćmi dzisiejszej Młodzieżowej Loży Radiowej byli: Mateusz Sałek (Solidarna Polska), Jan Zimoch (Stowarzyszenie Od Nowa Marcina Ociepy), Kacper Jungowski… » więcej 2021-10-22, godz. 11:16 Dr Stanisław Niewiński o dekadzie rządów Xi Jinpinga w Chinach, wyhamowaniu chińskiej gospodarki i nowym wyścigu… - Xi Jinping rządzi w Chinach już prawie dekadę, w przyszłym roku „stuknie” mu 10 lat i wszystko wskazuje, że na dekadzie się może nie zakończyć -… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »