Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Marek Tomków, wieceprezes NRA o szczepieniach w…
2021-09-15, 09:14 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Marek Tomków, wieceprezes NRA o szczepieniach w aptekach, omijaniu ust. "apteka dla aptekarza", szczepionce przeciwko grypie i strajku medyków

Marek Tomków, wieceprezes NRA o szczepieniach w aptekach, omijaniu ust. "apteka dla aptekarza", szczepionce przeciwko grypie i strajku medyków
- Dynamicznie rośnie liczba osób szczepionych przeciwko COVID 19 w aptekach - powiedział w Porannej Loży Radiowej Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej. Obecnie w kraju taka możliwość jest w 800 aptekach, w kilkudziesięciu na Opolszczyźnie.
Każda apteka szczepi średnio 160 osób miesięcznie. 9 tys. farmaceutów ma uprawnienia do dokonywania szczepień.
Rozmawialiśmy także o omijaniu przepisów przyjętej cztery lata temu ustawy nazywanej w skrócie "apteka dla aptekarza".
- Są bardzo duże firmy, pochodzące z innych krajów, na przykład z Cypru, którym przepisy przeszkadzają. Bardzo często są to podmioty, które nie płacą podatków w Polsce. Raport Ministerstwa Finansów mówi o ponad 7 mld obrotu, od których nie odprowadzono ani grosza u nas w kraju - zwrócił uwagę gość Radia Opole. Wyjaśnił, że firmy biorą farmaceutę "słupa" i na niego rejestrują aptekę. - Kiedy Inspekcja Farmaceutyczna analizuje umowy okazuje się, ze to nie jest właściciel tylko firmant, który nie ma wpływu na aptekę, jej finanse, zatrudnienie, obrót lekami itd - wyjaśnił.
Takie apteki, ludzie w niej pracujący mają do wyrobienia tzw. koszyki sprzedażowe lub plany marketingowe, które muszą realizować.
- Nie o to chodzi, żeby każdemu klientowi w aptece proponować magnez - skwitował.
W internetowej części rozmowy poruszyliśmy temat szczepień przeciwko grypie.
Szczepionek będzie w tym roku dużo. Będzie można zaszczepić się także w aptekach.
- To będzie możliwe już bez wcześniejszej rejestracji, można powiedzieć, że z marszu.
W Polsce przeciwko grypie szczepi się 4% społeczeństwa. W krajach zachodu nawet 70%.
- Szczepionki przeciwko covid-19 i przeciwko grypie można łączyć, nie trzeba zachowywać odstępu czasu między jedną a drugą - wyjaśnił farmaceuta.
Poruszyliśmy także temat trwającego strajku medyków. Farmaceuci do niego nie przystąpili.
- Wielu farmaceutów w takiej formie strajku nie chciało wziąć udziału. Cały czas negocjujemy w ministerstwie a fakt, że kilkadziesiąt osób pojechałoby protestować niczego nie zmieni. Co nie znaczy, że nie identyfikujemy tych problemów, które mówią inne środowiska - stwierdził gość Porannej Loży Radiowej.

Zobacz także

2021-10-18, godz. 14:00 Joanna Mucha z PL 2050 Szymona Hołowni o szykowaniu struktur na wybory i o tym, że nie żałuje opuszczenia PO - Polska polityka jak dżdżu potrzebuje ludzi, którzy pochodzą z "dołów", społeczników - mówiła w Popołudniowej Loży Radiowej poseł Joanna Mucha z… » więcej 2021-10-18, godz. 13:56 Paweł Kukiz o tym czy się koleguje z prezesem Kaczyńskim, współpracy z PiS i co sądzi o debacie Tusk - Kaczyński - Ja wiem czy te relacje można nazwać kolegowaniem się? Kolegowanie może się zamienić w kolesiostwo (śmiech) więc z takimi sformułowaniami ostrożnie… » więcej 2021-10-18, godz. 09:30 Ryszard Galla, poseł Mniejszości Niemieckiej o budowie muru na granicy, zwiększonej dotacji dla mniejszości narodowych… - Uważam, że ten sposób zabezpieczenia polskiej granicy jest nie tylko abstrakcyjny, ale nie przystający na XXI wiek - powiedział poseł Mniejszości Niemieckiej… » więcej 2021-10-15, godz. 18:17 Młodzieżowa Loża Radiowa o budowie muru na granicy z Białorusią i dyskusji o polexicie Nasi dzisiejsi goście rozmawiali o ostatnim posiedzeniu Sejmu na którym posłowie dyskutowali i finalnie przegłosowali specustawę o budowie muru na granicy… » więcej 2021-10-15, godz. 13:23 Dariusz Grabowiecki, doradca energetyczny z WFOŚiGW w Opolu o dotacjach na wymianę "kopciuchów" - Można pozyskać nawet 60 % dofinansowania do wymiana starego pieca - powiedział w Południowej Loży Radiowej Dariusz Grabowiecki, doradca energetyczny z Wojewódzkiego… » więcej 2021-10-15, godz. 10:18 Manfred Grabelus, dyrektor departamentu ochrony środowiska urzędu marszałkowskiego o uchwale zakazującej używania… - W 2030 roku nie powinno być już ogrzewania mieszkań w województwie opolskim "kopciuchami" - powiedział Manfred Grabelus, dyrektor departamentu ochrony środowiska… » więcej 2021-10-14, godz. 11:59 "Pracodawcy, związkowcy i eksperci" o podwyżce stóp procentowych i nowych propozycjach Ministerstwa Rodziny dot. m.in… W ubiegłym tygodniu Rada Polityki Pieniężnej ogłosiła podwyżkę stóp procentowych o 40 punktów bazowych - z 0,1 do 0,5%. Wielu spodziewało się podwyżek… » więcej 2021-10-14, godz. 11:59 Grzegorz Puda, minister rolnictwa w rozmowie z Magdaleną Ogórek w "Prosto z Sejmu" o pomocy dla rolników w ramach Polskiego… - W ramach naszej propozycji najważniejsze są te, które wynikają ze spotkań z rolnikami, których mieliśmy w resorcie kilkadziesiąt, a w sumie w ramach… » więcej 2021-10-14, godz. 08:52 Iwona Zyman, dyrektor NIK w Opolu o kontroli fundacji Ex Bono w ramach kontroli Funduszu Sprawiedliwości - Kontrola była przeprowadzona rzetelnie, obiektywnie, profesjonalnie. Wszelkie ustalenia są udokumentowane, a fakty ukorzenione głęboko w dokumentacji źródłowej… » więcej 2021-10-13, godz. 12:31 Michał Siek, opolski kurator oświaty o zmianach w wynagradzaniu nauczycieli Gościem Popołudniowej Loży był dziś Michał Siek, opolski kurator oświaty, z którym rozmawialiśmy o planowanych podwyżkach dla nauczycieli. Na ten cel… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »