Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Spięcie Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia…
2021-09-14, 13:33 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Spięcie Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia, czyli magazyn krajowy o KPO i Angeli Merkel

Prof. Ryszard Legutko i dr Witold Waszczykowski [fot.: Autorstwa European Parliament from EU - State of the EU: MEPs debate measures to improve Europe, CC BY 2.0 i EU2017EE Estonian Presidency - Witold Waszczykowski, CC BY 2.0]
Prof. Ryszard Legutko i dr Witold Waszczykowski [fot.: Autorstwa European Parliament from EU - State of the EU: MEPs debate measures to improve Europe, CC BY 2.0 i EU2017EE Estonian Presidency - Witold Waszczykowski, CC BY 2.0]
Magazyn Krajowy "Spięcie" w tym tygodniu o procesie przyjmowania Krajowego Planu Odbudowy i pożegnalnej wizycie Angeli Merkel. Gościem programu był prof. były marszałek senatu a obecnie poseł do Parlamentu Europejskiego Ryszard Legutko, a także dr Witold Waszczykowski.
- Jest problem od pewnego czasu, bo UE jest główną instytucją niepraworządną w dzisiejszej Europie. Taka ilość złamanych reguł, zasad, ustaleń traktatowych jest czymś zdumiewającym - powiedział prof. Legutko. - Naszą odpowiedzią na to jest to, że trzeba Unię zmienić, zreformować. Program naprawy, uszczelnienia zasad Unii jest niezbędny, aby można było je mniej bezkarnie łamać. Unia jest zawłaszczona przez większość lewicową i ona robi, co chce we wszystkich instytucjach. Trzeba o tym mówić głośno - podkreślał w programie Spięcie eurodeputowany.

Wyjaśniał, że kompetencje państw członkowskich przez instytucje unijne są przechwycone. Atakowane są państwa słabsze, wschodnioeuropejskie, w których rządzą konserwatyści.

- Idzie uderzenie w naszą stronę, instytucie się rozpychają - stwierdził prof. Ryszard Legutko.

Pytany, czy rządzący w Polsce powinni szukać takiego rozwiązania, aby te partie, które rządzą w Europie były zainteresowane "dogadaniem się" z Polską, lub takie rozwiązanie, że jeśli pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy nie będą przyznane, to Polska "potrąci" je sobie ze składki do UE, powiedział:

- Ponieważ UE stała się instytucją polityczną, trzeba działać środkami politycznymi. Dogadanie się z instytucjami nie wchodzi w grę, bo uważają się za silniejszych i że mogą wywrócić polski rząd. Trzeba przejść do ofensywy. Planowana jest konferencja partii prawicowych w Europie z projektami zmian traktatowych. Polska nie powinna dać się zagnać do kąta, nie można udawać, że traktuje się nas fair jak się nas fauluje.

W Magazynie Krajowym "Spięcie" poruszono także temat wizyty pożegnalnej w Polsce kanclerz Niemiec Angeli Merkel. Spotkała się ona z premierem Mateuszem Morawieckim, ale nie spotkała się z prezydentem Andrzejem Dudą. Powiedziała między innymi, że angażuje się na rzecz rozwiązania sporu o praworządność poprzez dialog. Premier nie odpowiedział na te słowa i nie zwrócił uwagi, że to wewnętrzna sprawa Polski.
Sprawę komentował minister dr Witold Waszczykowski.

- Była to wizyta kurtuazyjna, pani kanclerz już nic nie może zrobić, żegna się, odchodzi ze stanowiska. Za to wielu polskich polityków wypowiedziało się na ten temat. Pani kanclerz za to przyznała nam rację w kwestii granicy białoruskiej - zwrócił uwagę Witold Waszczykowski i dodał, że nie oczekiwał żadnego porozumienia, a premier zachował się jak gentelman.

Jak mówił gość programu Spięcie, najważniejsze rzeczy jakie w czasach kadencji kanclerz Angeli Merkel stanęły między Polską a Niemcami to: 2007 rok, kiedy powiedziała Putinowi, że sankcje wobec Polski są sankcjami wobec Europy; przyjazna i ugodowa polityka wobec premiera Tuska za cenę całkowitego poparcia wszystkich decyzji Niemieckich; trzeci okres to czas rządów Zjednoczonej Prawicy, kiedy miło się uśmiechała i mówiła "nie" dla każdej sprawy podnoszonej przez Polskę.

Nierozwiązany został problem pomnika polskiego w Niemczech, którego wciąż nie ma.
- Pani kanclerz zawiodła nas również, bo deklarowała, że w każdej podróży lecąc do Moskwy zatrzyma się w Warszawie i skonsultuje, tak aby była to wspólna polityka. Było odwrotnie, bo rząd pana Tuska i pani Kopacz organizował szczyty partnerstwa wschodniego, kiedy miała "okienko". Wtedy wszystko było robione "pod nią".

Magazyn Krajowy Spięcie cz. 1 (14.09.2021)
Magazyn Krajowy Spięcie cz. 2 (14.09.2021)

Zobacz także

2021-10-19, godz. 14:05 Co tam Panie w polityce? Prowadzą Piotr Gociek i Piotr Moc Jak co wtorek najświeższe informacje ze świata polityki, kultury i sportu w lekkim wydaniu. W swoim cyklu "Co Tam Panie w polityce?" komentują dla Państwa… » więcej 2021-10-19, godz. 08:58 Anna Zalewska, eurodeputowana o dzisiejszej (19.10) debacie w PE na temat praworządności w Polsce - Tytuł debaty jest narzucony przez grupę polityczną Socjalistów i Demokratów. Temat debaty wniosła przewodnicząca tej frakcji, która była na kongresie… » więcej 2021-10-18, godz. 14:00 Joanna Mucha z PL 2050 Szymona Hołowni o szykowaniu struktur na wybory i o tym, że nie żałuje opuszczenia PO - Polska polityka jak dżdżu potrzebuje ludzi, którzy pochodzą z "dołów", społeczników - mówiła w Popołudniowej Loży Radiowej poseł Joanna Mucha z… » więcej 2021-10-18, godz. 13:56 Paweł Kukiz o tym czy się koleguje z prezesem Kaczyńskim, współpracy z PiS i co sądzi o debacie Tusk - Kaczyński - Ja wiem czy te relacje można nazwać kolegowaniem się? Kolegowanie może się zamienić w kolesiostwo (śmiech) więc z takimi sformułowaniami ostrożnie… » więcej 2021-10-18, godz. 09:30 Ryszard Galla, poseł Mniejszości Niemieckiej o budowie muru na granicy, zwiększonej dotacji dla mniejszości narodowych… - Uważam, że ten sposób zabezpieczenia polskiej granicy jest nie tylko abstrakcyjny, ale nie przystający na XXI wiek - powiedział poseł Mniejszości Niemieckiej… » więcej 2021-10-15, godz. 18:17 Młodzieżowa Loża Radiowa o budowie muru na granicy z Białorusią i dyskusji o polexicie Nasi dzisiejsi goście rozmawiali o ostatnim posiedzeniu Sejmu na którym posłowie dyskutowali i finalnie przegłosowali specustawę o budowie muru na granicy… » więcej 2021-10-15, godz. 13:23 Dariusz Grabowiecki, doradca energetyczny z WFOŚiGW w Opolu o dotacjach na wymianę "kopciuchów" - Można pozyskać nawet 60 % dofinansowania do wymiana starego pieca - powiedział w Południowej Loży Radiowej Dariusz Grabowiecki, doradca energetyczny z Wojewódzkiego… » więcej 2021-10-15, godz. 10:18 Manfred Grabelus, dyrektor departamentu ochrony środowiska urzędu marszałkowskiego o uchwale zakazującej używania… - W 2030 roku nie powinno być już ogrzewania mieszkań w województwie opolskim "kopciuchami" - powiedział Manfred Grabelus, dyrektor departamentu ochrony środowiska… » więcej 2021-10-14, godz. 11:59 "Pracodawcy, związkowcy i eksperci" o podwyżce stóp procentowych i nowych propozycjach Ministerstwa Rodziny dot. m.in… W ubiegłym tygodniu Rada Polityki Pieniężnej ogłosiła podwyżkę stóp procentowych o 40 punktów bazowych - z 0,1 do 0,5%. Wielu spodziewało się podwyżek… » więcej 2021-10-14, godz. 11:59 Grzegorz Puda, minister rolnictwa w rozmowie z Magdaleną Ogórek w "Prosto z Sejmu" o pomocy dla rolników w ramach Polskiego… - W ramach naszej propozycji najważniejsze są te, które wynikają ze spotkań z rolnikami, których mieliśmy w resorcie kilkadziesiąt, a w sumie w ramach… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »