Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Jerzy Czerwiński, senator PiS o widmie kar nałożonych…
2021-09-13, 17:05 Autor: Joanna Matlak

Jerzy Czerwiński, senator PiS o widmie kar nałożonych na Polskę przez TSUE ws. Izby Dyscyplinarnej, bilansie rządów Angeli Merkel i stosunkach polsko-niemieckich, "lex TVN" i kardynale Wyszyńskim.

Jerzy Czerwiński o widmie kar nałożonych na Polskę przez TSUE, bilansie rządów Angeli Merkel, "lex TVN" i kardynale Wyszyńskim.
- Ja tu widzę dwie kwestie: polityczną i prawną. Podejrzewam, że to są działania specjalnie skierowane przeciwko Polsce, aby osłabić nasz potencjał gospodarczy i mówię to z pełną odpowiedzialnością - powiedział w Loży Radiowej Jerzy Czerwiński, senator PiS, kiedy pytaliśmy o sprawę nałożenia kar finansowych na Polskę przez TSUE ws. Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Z takim wnioskiem wyszła Komisja Europejska.
- Chodzi o to by osłabić poziom rozwoju jaki osiągnęliśmy. Ci na Zachodzie, których gonimy, nie chcą mieć konkurenta i próbują Polsce zabrać środki, wystraszyć ją. Nie chodzi o praworządność, ona jest pretekstem – mówił senator i dodał, że sprawa ma także wymiar prawny. - TSUE stał się narzędziem, już mniej jest sądem, a raczej narzędziem wykorzystywanym politycznie do celów o jakich mówiłem.

- My zaczęliśmy stwarzać koalicję państw, które mają podobne zdanie jak my. To Węgry, ale i Słowenia, pojedynczy politycy z Włoch czy Hiszpanii. Nie jesteśmy już samotni i nie próbuje się już nas przedstawiać jako „dziwną wyspę” w zrównoważonej Europie. W Europie Zachodniej są głosy, że to wszystko zmierza w złym kierunku – mówił nasz gość. – Myślę, że dojdzie do pewnego otrzeźwienia.

- Nikt w tej chwili w Polsce nie chce polexitu, może są takie jednostki, ale ja ich nie znam. Polexit jest możliwy, kiedy wykażemy inicjatywę, Polska może próbować wyjść, ale Unia nie może nas wyrzucić. Te działania mają na celu zmniejszenie stopnia rozwoju, bo wyprzedzamy Unię w wielu dziedzinach, chociażby w przyroście PKB „na głowę” czy niewielkim bezrobociu. I próbuje się nas przyhamować – mówił senator.

Jak senator PiS ocenia rządy Merkel, która po 16 latach nie będzie się ubiegała o stanowisko kanclerza Niemiec?

- Bilans rządów Merkel w samych Niemczech to „turyści” czy „migranci” obojętnie jak ich nazwiemy, czyli młodzi, śniadzi mężczyźni, którzy przyjechali korzystać z socjalu, bo na pewno nie pracować. Zobaczymy jak to się przełoży na wynik wyborów. Widzimy też mniejszy autorytet Niemiec w spektrum państw europejskich – mówił Czerwiński.

- Co do stosunków polsko-niemieckich, to wiele kwestii jest nierozwiązanych. Mówię o zakończeniu II Wojny Światowej i odszkodowań. Ja w 2003 roku złożyłem projekt w sprawie reparacji i od tego czasu nic się nie zmieniło, Niemcy nic nie zrobili. Samo pochylenie głowy przed pomnikiem to nie wszystko, oprócz żalu za grzechy, powinno być zadośćuczynienie – mówił nasz gość.

W Loży rozmawialiśmy też o głosowaniu w senacie nad tzw. „lex TVN” oraz o beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego i uchwale jaką w hołdzie prymasowi podjęła izba wyższa parlamentu.

Zobacz także

2021-09-24, godz. 13:53 Europoseł PiS Anna Zalewska o pakiecie "Fit for 55", wyborach w Niemczech, sprawie kopalni i elektrowni Turów Gościem Południowej Loży była dziś europoseł LiS Anna Zalewska, z którą rozmawialiśmy o pakiecie klimatycznym "Fit for 55", wyborach w Niemczech i sprawie… » więcej 2021-09-24, godz. 08:53 Małgorzata Oleksiewicz z WFOŚiGW w Opolu o Czystym Powietrzu i Mojej Wodzie - Ponad 3700 wniosków o dofinansowanie w ramach programu "Czyste powietrze" wpłynęło do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu… » więcej 2021-09-23, godz. 17:02 Debata "Pracodawcy, związkowcy. Wspólna sprawa" o wypaleniu zawodowym jako chorobie Wypalenie zawodowe od 1 stycznia przyszłego roku będzie uznawane za chorobę, co oznacza, że osoby mające objawy wypalenia zawodowego będą mogły od nowego… » więcej 2021-09-23, godz. 12:52 "Prosto z Sejmu" Magdalena Ogórek i Anna Zalewska - Sposób wydania decyzji ws. Turowa, jednoosobowy, arogancki, bez przeczytania bardzo szerokiej argumentacji jest dowodem na to, że w Brukseli nikogo nie obchodzi… » więcej 2021-09-22, godz. 11:51 Jolanta Smerkowska-Mokrzycka, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej o trwającym proteście pracowników ochrony zdrowia - Z ostatnich wiadomości jakie mam, wśród farmaceutów jest rozłam - powiedziała w Porannej Loży Radiowej Jolanta Smerkowska-Mokrzycka prezes Okręgowej… » więcej 2021-09-22, godz. 11:02 Zbigniew Kubalańca i Maksymilian Polis o III Opolskim Kongresie Młodzieży Gośćmi Popołudniowej Loży Radiowej byli dziś Maksymilian Polis, przewodniczący Forum Młodzieży Województwa Opolskiego oraz Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek… » więcej 2021-09-22, godz. 11:02 Henryk Lakwa, starosta opolski o przystąpieniu do Aglomeracji Opolskiej, e-geodezji i szkole podstawowej - Zawsze lepiej, jak jest się członkiem danego stowarzyszenia, bo ma się wpływ na to co się dzieje - powiedział w Południowej Loży Radiowej Henryk Lakwa… » więcej 2021-09-22, godz. 09:51 Monika Bartel z Urzędu Statystycznego o Nocy Spisowej i dobiegającym końca Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań - 25 września w sobotę w całej Polsce organizujemy Noc Spisową. Urząd Statystyczny będzie otwarty od godziny 8. do 24. dla wszystkich, którzy zostawiali… » więcej 2021-09-21, godz. 15:35 Michał Nowak o decyzji TSUE by nałożyć karę na Polskę za kopalnię Turów, wzmocnieniu klubu PiS i nowym stowarzyszeniu… - Przenieśmy tę sprawę na nasze podwórko. Jak by to wyglądało gdyby nagle TSUE powiedziało, że musimy zamknąć Elektrownie Opole? Co by to oznaczało?… » więcej 2021-09-21, godz. 15:02 "Co tam Panie w polityce" - prowadzą Piotr Gociek i Piotr Moc O różnych obliczach tzw. "efektu Tuska" oraz o zwrocie PO w stronę polskiej prowincji, rozmawiamy w samo południe, we wtorkowej Loży w Radiu Opole. Był także… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »