Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Rafał Bartek, lider mniejszości niemieckiej o bilansie…
2021-09-13, 09:05 Autor: Joanna Matlak

Rafał Bartek, lider mniejszości niemieckiej o bilansie 16 lat kanclerstwa Angeli Merkel, kto ją zastąpi, o kampanii wyborczej w Niemczech i oczekiwaniach środowiska mniejszości wobec nowych władz

Rafał Bartek m.in. o wizycie kanclerz Angeli Merkel w Polsce
- Stabilność i przewidywalność - takimi określeniami Rafał Bartek, przewodniczący TSKN określił 16-letni bilans działalności Angeli Merkel na stanowisku kanclerza Niemiec. Naszego gościa prosiliśmy o ocenę stosunków polsko-niemieckich w ciągu tych lat, rozmawialiśmy o kandydatach i kandydatce na kanclerza Niemiec, trwającej kampanii wyborczej i oczekiwaniach mniejszości wobec nowej władzy.
– Pani kanclerz jeździ po wielu państwach, żeby się pożegnać. Wielką wartością jest to, że na tej mapie podróży znalazła się Polska. Wśród komentatorów było podkreślane, że był to bardzo świadomy wybór, ze względu na rangę jaką pani kanclerz przez cały czas swojego urzędowania przypisywała Polsce, jako jednemu z najważniejszych krajów Unii Europejskiej – mówił Rafał Bartek.

- Miałem odczucie, że najważniejszym elementem tej wizyty było to, że prezydent Duda nie spotkał się z kanclerz Merkel, a o samej wizycie zbyt wiele nie wiadomo… Ale musimy spojrzeć realnie – mówił nasz gość. – Pani kanclerz jeździ po wielu państwach, żeby się pożegnać. Wielką wartością jest to, że na tej mapie podróży znalazła się Polska. Wśród komentatorów było podkreślane, że był to bardzo świadomy wybór, ze względu na rangę jaką pani kanclerz przez cały czas swojego urzędowania przypisywała Polsce, jako jednemu z najważniejszych krajów Unii Europejskiej – mówił Rafał Bartek.

Jak ocenić i opisać bilans 16 lat Angeli Merkel na stanowisku kanclerza?

Zdaniem naszego gościa, to przede wszystkim stabilność. – To ogromna wartość, której na co dzień być może nie dostrzegamy – mówił przewodniczący Bartek i podkreślał wartość tej stabilizacji w sytuacji gdzie wiele się zmienia, np. na arenie amerykańskiej, gdzie podzielone są społeczeństwa itp.

- To także przewidywalność, która jest ogromną wartością i przychylne nastawienie wobec Polski – dodał nasz gość. – Nawet zmiany polityczne w Polsce i sceptyczna czy nawet krytyczna polityka, nie spotkały się z buńczuczną reakcją, a raczej nastawieniem na dialog czy poszukiwaniem porozumienia. Myślę, że to ogromna wartość, którą dostrzeżemy jak już dojdzie do zmiany. A zmiana jest wielką niewiadomą – podkreślił lider TSKN.

- To czego mi zabrakło, to pójścia do przodu, bo jest pytanie co dalej. Co z problemami demograficznymi i imigracyjnymi, choćby w kontekście polsko-białoruskim, ale i obozów z uchodźcami poza granicami UE. Nie mamy na to europejskiej odpowiedzi – stwierdził Rafał Bartek.

Zobacz także

2021-11-29, godz. 18:10 Bartłomiej Kałużny, koordynator ds. promocji Szlachetnej Paczki na Opolszczyźnie o skali biedy i potrzebie pomagan… - Raport biedy publikowany jest co roku. Poniżej granicy skrajnego ubóstwa żyje ponad 2 mln Polaków, a w 2020 r. przybyło ich 400 tys., w tym 100 tys. stanowią… » więcej 2021-11-29, godz. 11:30 Senator PiS Jerzy Czerwiński o senackich poprawkach w sprawie ochrony granic, sytuacji geopolitycznej w kontekście kryzysu… - Te poprawki mają na celu wybić tej ustawie zęby - powiedział w Południowej Loży Radiowej Jerzy Czerwiński, senator PiS o poprawkach przegłosowanych w… » więcej 2021-11-29, godz. 09:15 Monika Bartel o wstępnych wynikach spisu rolnego w województwie opolskim - Wyniki powszechnego spisu rolnego 2020 wskazują na dalsze przemiany rolnictwa, jego specjalizację, koncentrację i regionalizację produkcji rolnej - powiedziała… » więcej 2021-11-26, godz. 17:41 Młodzieżowa Loża Radiowa o rozwiązaniach, które mogłyby pomóc w walce z pandemią koronawirusa Gośćmi Młodzieżowej Loży byli dziś Kaja Jarema (PL 2050), Dawid Rygol (stowarzyszenie Od Nowa) i Igor Hetlof - Rydzyński (Młodzi Demokraci, PO). » więcej 2021-11-26, godz. 13:15 Rafał Bartek o zmianach na niemieckiej scenie politycznej i pracy doktorskiej o determinantach poparcia dla Mniejszości… - Nas oczywiście najbardziej interesują kwestie dotyczące mniejszości - mówił w Południowej Loży Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego… » więcej 2021-11-26, godz. 09:34 Dr Diana Rokita-Poskart, ekonomistka z Politechniki Opolskiej o tarczy antyinflacyjnej - Na pewno rozwiązania służące obniżce podatków pośrednich takich jak VAT czy akcyza mogą pomóc w obniżeniu inflacji - powiedziała dr Diana Rokita-Poskart… » więcej 2021-11-25, godz. 13:08 Debata "Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa" o pomysłach rządu na walkę z szarą strefą i paszportach covidowych… Gośćmi debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz Adamczyk (Solidarność), dr Jerzy Szeliga… » więcej 2021-11-25, godz. 09:14 Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola o stanowisku dot. sytuacji na granicy, podwyżkach cen biletów MZK i… - Wydaje mi się ,że to szerzej zorganizowana akcja przez przedstawicieli PiS w terenie, podobne oświadczenia także do innych samorządów w pływały i będą… » więcej 2021-11-24, godz. 17:15 Katarzyna Kownacka o swojej pracy doktoranckiej dotyczącej mniejszości niemieckiej a konkretnie zmian poparcia w wyborach… Gościem Popołudniowej Loży Radiowej była dziś Katarzyna Kownacka, która z wyróżnieniem obroniła pracę doktorancką pt. "Determinanty zmian poparcia dla… » więcej 2021-11-24, godz. 13:45 Dorota Koncewicz o trwającej wiele lat batalii o obwodnicę Niemodlina, zakończeniu inwestycji, radości mieszkańców… - Jestem przeszczęśliwa, że ta inwestycja na którą moi mieszkańcy czekali tyle lat, podobnie jak i ja, wreszcie doczekała się szczęśliwego finału. Wreszcie… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »