Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Rafał Bartek, lider mniejszości niemieckiej o bilansie…
2021-09-13, 09:05 Autor: Joanna Matlak

Rafał Bartek, lider mniejszości niemieckiej o bilansie 16 lat kanclerstwa Angeli Merkel, kto ją zastąpi, o kampanii wyborczej w Niemczech i oczekiwaniach środowiska mniejszości wobec nowych władz

Rafał Bartek m.in. o wizycie kanclerz Angeli Merkel w Polsce
- Stabilność i przewidywalność - takimi określeniami Rafał Bartek, przewodniczący TSKN określił 16-letni bilans działalności Angeli Merkel na stanowisku kanclerza Niemiec. Naszego gościa prosiliśmy o ocenę stosunków polsko-niemieckich w ciągu tych lat, rozmawialiśmy o kandydatach i kandydatce na kanclerza Niemiec, trwającej kampanii wyborczej i oczekiwaniach mniejszości wobec nowej władzy.
– Pani kanclerz jeździ po wielu państwach, żeby się pożegnać. Wielką wartością jest to, że na tej mapie podróży znalazła się Polska. Wśród komentatorów było podkreślane, że był to bardzo świadomy wybór, ze względu na rangę jaką pani kanclerz przez cały czas swojego urzędowania przypisywała Polsce, jako jednemu z najważniejszych krajów Unii Europejskiej – mówił Rafał Bartek.

- Miałem odczucie, że najważniejszym elementem tej wizyty było to, że prezydent Duda nie spotkał się z kanclerz Merkel, a o samej wizycie zbyt wiele nie wiadomo… Ale musimy spojrzeć realnie – mówił nasz gość. – Pani kanclerz jeździ po wielu państwach, żeby się pożegnać. Wielką wartością jest to, że na tej mapie podróży znalazła się Polska. Wśród komentatorów było podkreślane, że był to bardzo świadomy wybór, ze względu na rangę jaką pani kanclerz przez cały czas swojego urzędowania przypisywała Polsce, jako jednemu z najważniejszych krajów Unii Europejskiej – mówił Rafał Bartek.

Jak ocenić i opisać bilans 16 lat Angeli Merkel na stanowisku kanclerza?

Zdaniem naszego gościa, to przede wszystkim stabilność. – To ogromna wartość, której na co dzień być może nie dostrzegamy – mówił przewodniczący Bartek i podkreślał wartość tej stabilizacji w sytuacji gdzie wiele się zmienia, np. na arenie amerykańskiej, gdzie podzielone są społeczeństwa itp.

- To także przewidywalność, która jest ogromną wartością i przychylne nastawienie wobec Polski – dodał nasz gość. – Nawet zmiany polityczne w Polsce i sceptyczna czy nawet krytyczna polityka, nie spotkały się z buńczuczną reakcją, a raczej nastawieniem na dialog czy poszukiwaniem porozumienia. Myślę, że to ogromna wartość, którą dostrzeżemy jak już dojdzie do zmiany. A zmiana jest wielką niewiadomą – podkreślił lider TSKN.

- To czego mi zabrakło, to pójścia do przodu, bo jest pytanie co dalej. Co z problemami demograficznymi i imigracyjnymi, choćby w kontekście polsko-białoruskim, ale i obozów z uchodźcami poza granicami UE. Nie mamy na to europejskiej odpowiedzi – stwierdził Rafał Bartek.

Zobacz także

2021-10-27, godz. 08:59 Aleksander Iszczuk, naczelnik wydziału oświaty w Opolu o stanie oświaty w czasie pandemii - Pierwszy lockdown, to szok i organizacyjny i sprzętowy po stronie szkoły i rodziców. Było to na zasadzie, niech każdy sobie radzi jak potrafi - powiedział… » więcej 2021-10-26, godz. 17:00 Spięcie - Magazyn Międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia o sytuacji wyborczej w Czechach, Francji i na… W polityce międzynarodowej ostatnio dzieje się naprawdę dużo, a co ciekawe wiele z tych wydarzeń, które mają (lub będą miały miejsce w nieodległej przyszłości)… » więcej 2021-10-26, godz. 13:24 Co tam Panie w polityce? Prowadzą Joanna Matlak i Piotr Gociek To obfita w wydarzenia polityczne końcówka października. W ubiegłym tygodniu odbyła się debata i dyskusja wokół praworządności w Polsce, europosłowie… » więcej 2021-10-26, godz. 09:35 Violetta Porowska o 107 inwestycjach, które będą realizowane na terenie Opolszczyzny w ramach pierwszej edycji Polskiego… - Na stole jest pół miliarda złotych dla całej Opolszczyzny. Można powiedzieć, że prawie wszystkie samorządy dostały dofinansowanie, czyli bezzwrotne… » więcej 2021-10-25, godz. 16:57 Mieczysław Wojtaszek o radzie ds. polityki senioralnej i programach dla seniorów, które mogą realizować samorządy - Przy wojewodzie powołano dziś 14 osób ds. polityki senioralnej - powiedział w Popołudniowej Loży Radiowej Mieczysław Wojtaszek, dyrektor wydziału polityki… » więcej 2021-10-25, godz. 15:17 Lidia Ułanowska o deinstytucjonalizacji usług dla seniorów - Jak najwięcej usług dla seniorów powinno być w środowisku. To czas deinstytucjonalizacji usług – powiedziała w Popołudniowej Loży Lidia Ułanowska… » więcej 2021-10-25, godz. 16:42 Sławomir Kłosowski o 0,5 mld złotych na inwestycje dla opolskich samorządów z Polskiego Ładu - Nie byłoby tych pieniędzy gdyby nie to, że wnioski przygotowane przez samorządowców były na naprawdę wysokim poziomie – powiedział w Popołudniowej… » więcej 2021-10-25, godz. 15:24 Janusz Kowalski o chęci pozbawienia mniejszości niemieckiej pieniędzy, inicjatywie dot. dworca PKP w Opolu i polexi… - Przygotowuję poprawkę, aby wykreślić wszystkie pieniądze, które są przeznaczane dla mniejszości niemieckiej w Polsce. Chce by przeznaczono je na naukę… » więcej 2021-10-25, godz. 08:35 Zbigniew Kubalańca, nowy szef PO w Opolu o sobotnich wyborach w partii, a także o nadchodzącej, wtorkowej sesji sejmiku… - Satysfakcja dla mnie, że nie było żadnej osoby, która by głosowała przeciw - powiedział w Porannej Loży Radiowej Zbigniew Kubalańca, nowy przewodniczący… » więcej 2021-10-22, godz. 14:07 Młodzieżowa Loża Radiowa o debacie w Parlamencie Europejskim o Polsce i o tym, że senat nie zajmie się wnioskiem prokuratury… Gośćmi dzisiejszej Młodzieżowej Loży Radiowej byli: Mateusz Sałek (Solidarna Polska), Jan Zimoch (Stowarzyszenie Od Nowa Marcina Ociepy), Kacper Jungowski… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »