Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Rafał Bartek, lider mniejszości niemieckiej o bilansie…
2021-09-13, 09:05 Autor: Joanna Matlak

Rafał Bartek, lider mniejszości niemieckiej o bilansie 16 lat kanclerstwa Angeli Merkel, kto ją zastąpi, o kampanii wyborczej w Niemczech i oczekiwaniach środowiska mniejszości wobec nowych władz

Rafał Bartek m.in. o wizycie kanclerz Angeli Merkel w Polsce
- Stabilność i przewidywalność - takimi określeniami Rafał Bartek, przewodniczący TSKN określił 16-letni bilans działalności Angeli Merkel na stanowisku kanclerza Niemiec. Naszego gościa prosiliśmy o ocenę stosunków polsko-niemieckich w ciągu tych lat, rozmawialiśmy o kandydatach i kandydatce na kanclerza Niemiec, trwającej kampanii wyborczej i oczekiwaniach mniejszości wobec nowej władzy.
– Pani kanclerz jeździ po wielu państwach, żeby się pożegnać. Wielką wartością jest to, że na tej mapie podróży znalazła się Polska. Wśród komentatorów było podkreślane, że był to bardzo świadomy wybór, ze względu na rangę jaką pani kanclerz przez cały czas swojego urzędowania przypisywała Polsce, jako jednemu z najważniejszych krajów Unii Europejskiej – mówił Rafał Bartek.

- Miałem odczucie, że najważniejszym elementem tej wizyty było to, że prezydent Duda nie spotkał się z kanclerz Merkel, a o samej wizycie zbyt wiele nie wiadomo… Ale musimy spojrzeć realnie – mówił nasz gość. – Pani kanclerz jeździ po wielu państwach, żeby się pożegnać. Wielką wartością jest to, że na tej mapie podróży znalazła się Polska. Wśród komentatorów było podkreślane, że był to bardzo świadomy wybór, ze względu na rangę jaką pani kanclerz przez cały czas swojego urzędowania przypisywała Polsce, jako jednemu z najważniejszych krajów Unii Europejskiej – mówił Rafał Bartek.

Jak ocenić i opisać bilans 16 lat Angeli Merkel na stanowisku kanclerza?

Zdaniem naszego gościa, to przede wszystkim stabilność. – To ogromna wartość, której na co dzień być może nie dostrzegamy – mówił przewodniczący Bartek i podkreślał wartość tej stabilizacji w sytuacji gdzie wiele się zmienia, np. na arenie amerykańskiej, gdzie podzielone są społeczeństwa itp.

- To także przewidywalność, która jest ogromną wartością i przychylne nastawienie wobec Polski – dodał nasz gość. – Nawet zmiany polityczne w Polsce i sceptyczna czy nawet krytyczna polityka, nie spotkały się z buńczuczną reakcją, a raczej nastawieniem na dialog czy poszukiwaniem porozumienia. Myślę, że to ogromna wartość, którą dostrzeżemy jak już dojdzie do zmiany. A zmiana jest wielką niewiadomą – podkreślił lider TSKN.

- To czego mi zabrakło, to pójścia do przodu, bo jest pytanie co dalej. Co z problemami demograficznymi i imigracyjnymi, choćby w kontekście polsko-białoruskim, ale i obozów z uchodźcami poza granicami UE. Nie mamy na to europejskiej odpowiedzi – stwierdził Rafał Bartek.

Zobacz także

2021-09-24, godz. 13:53 Europoseł PiS Anna Zalewska o pakiecie "Fit for 55", wyborach w Niemczech, sprawie kopalni i elektrowni Turów Gościem Południowej Loży była dziś europoseł LiS Anna Zalewska, z którą rozmawialiśmy o pakiecie klimatycznym "Fit for 55", wyborach w Niemczech i sprawie… » więcej 2021-09-24, godz. 08:53 Małgorzata Oleksiewicz z WFOŚiGW w Opolu o Czystym Powietrzu i Mojej Wodzie - Ponad 3700 wniosków o dofinansowanie w ramach programu "Czyste powietrze" wpłynęło do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu… » więcej 2021-09-23, godz. 17:02 Debata "Pracodawcy, związkowcy. Wspólna sprawa" o wypaleniu zawodowym jako chorobie Wypalenie zawodowe od 1 stycznia przyszłego roku będzie uznawane za chorobę, co oznacza, że osoby mające objawy wypalenia zawodowego będą mogły od nowego… » więcej 2021-09-23, godz. 12:52 "Prosto z Sejmu" Magdalena Ogórek i Anna Zalewska - Sposób wydania decyzji ws. Turowa, jednoosobowy, arogancki, bez przeczytania bardzo szerokiej argumentacji jest dowodem na to, że w Brukseli nikogo nie obchodzi… » więcej 2021-09-22, godz. 11:51 Jolanta Smerkowska-Mokrzycka, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej o trwającym proteście pracowników ochrony zdrowia - Z ostatnich wiadomości jakie mam, wśród farmaceutów jest rozłam - powiedziała w Porannej Loży Radiowej Jolanta Smerkowska-Mokrzycka prezes Okręgowej… » więcej 2021-09-22, godz. 11:02 Zbigniew Kubalańca i Maksymilian Polis o III Opolskim Kongresie Młodzieży Gośćmi Popołudniowej Loży Radiowej byli dziś Maksymilian Polis, przewodniczący Forum Młodzieży Województwa Opolskiego oraz Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek… » więcej 2021-09-22, godz. 11:02 Henryk Lakwa, starosta opolski o przystąpieniu do Aglomeracji Opolskiej, e-geodezji i szkole podstawowej - Zawsze lepiej, jak jest się członkiem danego stowarzyszenia, bo ma się wpływ na to co się dzieje - powiedział w Południowej Loży Radiowej Henryk Lakwa… » więcej 2021-09-22, godz. 09:51 Monika Bartel z Urzędu Statystycznego o Nocy Spisowej i dobiegającym końca Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań - 25 września w sobotę w całej Polsce organizujemy Noc Spisową. Urząd Statystyczny będzie otwarty od godziny 8. do 24. dla wszystkich, którzy zostawiali… » więcej 2021-09-21, godz. 15:35 Michał Nowak o decyzji TSUE by nałożyć karę na Polskę za kopalnię Turów, wzmocnieniu klubu PiS i nowym stowarzyszeniu… - Przenieśmy tę sprawę na nasze podwórko. Jak by to wyglądało gdyby nagle TSUE powiedziało, że musimy zamknąć Elektrownie Opole? Co by to oznaczało?… » więcej 2021-09-21, godz. 15:02 "Co tam Panie w polityce" - prowadzą Piotr Gociek i Piotr Moc O różnych obliczach tzw. "efektu Tuska" oraz o zwrocie PO w stronę polskiej prowincji, rozmawiamy w samo południe, we wtorkowej Loży w Radiu Opole. Był także… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »