Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Manfred Grabelus o ROP, czyli rozszerzonej odpowiedzialności…
2021-09-08, 15:30 Autor: Joanna Matlak

Manfred Grabelus o ROP, czyli rozszerzonej odpowiedzialności producentów w zakresie utylizacji odpadów

Manfred Grabelus "Popołudniowa Loża Radiowa" (08.09.2021)
- Można by powiedzieć: nareszcie - powiedział wprost w Popołudniowej Loży Radiowej Manfred Grabelus, dyrektor Departamentu Środowiska z Urzędu Marszałkowskiego w Opolu. Naszego gościa pytaliśmy o pomysł wprowadzenia ROP, czyli rozszerzonej odpowiedzialności producentów przy utylizacji odpadów. Taki projekt ustawy jest w tej chwili konsultowany, a pracami kieruje Ministerstwo Klimatu.
- To jest projekt zapowiadany w naszym kraju od kilkunastu lat. Jakoś nigdy nie było w naszym kraju woli aby odpowiedzialność za opakowania przerzucić na producentów. Widzimy w sklepach że czasem opakowanie przerasta jego zawartość, a w efekcie płaci za to mieszkaniec - mówił nasz gość.

- Nie potrafiliśmy też wzorem innych krajów wprowadzić systemu kaucjowania, a ten projekt też to zakłada - dodał.

Komisja Europejska zobowiązała państwa aby takie rozwiązania wprowadzić, inne państwa już to zrobiły. - Miało się tak stać do 5 lipca, a u nas wszystko się dzieje z opóźnieniem. Podobnie będzie z wprowadzeniem tego w życie, przed nami daleka droga - ocenił.

Kluczowym elementem projektu jest opłata opakowaniowa. Projekt zakłada, że opłata ma być pobierana co miesiąc przez marszałków województw, a środki z niej trafiać do operatora systemu ROP, którym będzie Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). 80 proc. z tych pieniędzy ma trafić do gmin.

- Związki gmin, recyklerzy nie są zbyt zadowoleni z tej propozycji szczególnie jeśli chodzi o wysokość opłat. Recyklerzy mówią, że przez to system może się wyłożyć i gmina, a więc mieszkańcy, dalej będą musieli dopłacać - zauważył dyrektor Grabelus.

- Z kolei producenci bronią się że strasznie wzrosną ceny, ale ci sami producenci w innych krajach płacą, nie widać żeby było drożej i jest ten system kaucjowania - dodał.

Zobacz także

2021-10-14, godz. 11:59 Grzegorz Puda, minister rolnictwa w rozmowie z Magdaleną Ogórek w "Prosto z Sejmu" o pomocy dla rolników w ramach Polskiego… - W ramach naszej propozycji najważniejsze są te, które wynikają ze spotkań z rolnikami, których mieliśmy w resorcie kilkadziesiąt, a w sumie w ramach… » więcej 2021-10-14, godz. 08:52 Iwona Zyman, dyrektor NIK w Opolu o kontroli fundacji Ex Bono w ramach kontroli Funduszu Sprawiedliwości - Kontrola była przeprowadzona rzetelnie, obiektywnie, profesjonalnie. Wszelkie ustalenia są udokumentowane, a fakty ukorzenione głęboko w dokumentacji źródłowej… » więcej 2021-10-13, godz. 12:31 Michał Siek, opolski kurator oświaty o zmianach w wynagradzaniu nauczycieli Gościem Popołudniowej Loży był dziś Michał Siek, opolski kurator oświaty, z którym rozmawialiśmy o planowanych podwyżkach dla nauczycieli. Na ten cel… » więcej 2021-10-13, godz. 17:01 Dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS o bezpieczeństwie rolników w okresie pandemii i 30-leciu działalności KRUS Gościem Radia Opole była Aleksandra Hadzik, prezes KRUS, z którą rozmawialiśmy przy okazji 30-lecia działalności tej instytucji i specjalnej konferencji… » więcej 2021-10-13, godz. 12:39 Józef Swaczyna, szef Konwentu Starostów Województwa Opolskiego w ZPP o apelu samorządowców i proteście w Warszawie… Gościem samorządowej odsłony był dziś Józef Swaczyna, starosta strzelecki oraz szef Konwentu Starostów Województwa Opolskiego w Związku Powiatów Polskich… » więcej 2021-10-12, godz. 17:00 Spięcie - Magazyn Krajowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia (12.10.2021) W dzisiejszym magazynie krajowym gospodarze programu wraz z zaproszonymi gośćmi rozmawiali o sytuacji Polski w kontekście decyzji TSUE, ale też o konflikcie… » więcej 2021-10-12, godz. 13:49 Co tam Panie w polityce? Prowadzą Piotr Gociek i Piotr Moc Jak co wtorek najświeższe informacje ze świata polityki, kultury i sportu w lekkim wydaniu. W swoim cyklu "Co Tam Panie w polityce?" komentują dla Państwa… » więcej 2021-10-12, godz. 09:02 Małgorzata Wilkos, radna Opola o raporcie NIK ws. Fundacji Ex Bono - Na razie jestem zawieszona w prawach członka klubu, nie wiem jak długo to zawieszenie miało by trwać, muszę przeanalizować różne scenariusze, zastanawiam… » więcej 2021-10-11, godz. 11:05 Lech Waloszczyk o bezpieczeństwie rolników w dobie pandemii i 30 latach działalności KRUS – Na poziomie województwa o likwidacji słyszymy niewiele. Żartobliwie powiem, że mamy trzydziestkę i bardzo się z tego cieszymy, ale też osiągnęliśmy… » więcej 2021-10-11, godz. 17:20 Katarzyna Gołębiowska-Jarek, wójt gminy Dąbrowa o srebrnej nagrodzie w Europejskim Konkursie Odnowy Wsi ARGE i rozwoju… - Zachwyceni byli zrównoważonym rozwojem i perfekcyjnym dialogiem z mieszkańcami. Wizytujący naszą gminę chcieli zobaczyć, jak gmina się rozwija, a my… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »